Wpis z mikrobloga

@victordeleco2: a gdybys mial teraz startowac od zera majac np. Spokojnie i rok na nauke po 6h dziennie to jaki jezyk programowania bys wybral? Albo jaka droge. Ja wlasnie jestem w tej pierwszej grupie (na szczescie) i po zamknieciu firmy bede startowal zawodowo od zera. Zero stresu, dwojka dzieci na karku, wszystko zabezpieczone i chec zostania programista xD
średnio Polak jeździ autem za półtoraroczną pensję


@maciup88: Ja jeżdżę autem za półtoramiesięczną pensję. No chyba, że wliczyć wszystkie wydatki, które od początku poniosłem, to wtedy będzie półroczna. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Sisay: mnie tam nic nie dziwi. W domu parowkowa i pasztetowa ale na podjezdzie a6 albo suv. Znam tez inna grupe ludzi. Moze nie mega majetni ale dobrze zarabiajacy i jezdza 20 letnimi autami. Dzis po aucie nie rozpoznasz kto bogol a kto biedota.
@Raf_Alinski: W cywilizowanych krajach jako wskaźnik zarobków podaje się roczny dochód brutto i to taka suma jest podana na tym wykresie. Jeśli chodzi o Niemcy to się zgadza, bo 100k euro rocznie brutto to jest dochód który według wszelkich danych z którymi się zapoznałem dotyczy właśnie 1% najbogatszych. Mit Niemca zarabiającego 5k euro na miesiąc na rękę nadal w Polsce pokutuje i jest powszechnie powtarzany. Podejrzewam, że te 27k euro w
przy naszej szarej strefie do doopy z takimi danymi. W moim rodzinnym miasteczku na osiedlu gdzie mieszkałem, większość mieszkańców żyje niemal na granicy ubóśtwa patrząc na oficjalne zarobki. Na papierze... w rzeczywistości domy po 300m2 w dobrym standardzie wystawione bez kredytów i samochody 200k+ przed domem ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Zarabiając ponad 10k teoretycznie byłbym bogaty na ich tle, niestety tylko teoretycznie :)

większość oczywiście sektor budowlany
wiemy ile osób jest w drugim progu podatkowym a prowadzących dochodową działalność nie ma tak dużo więc to można spokojnie oszacować


@IIGuardianII: mozemy oszacować pewien szeroki przedział i to z wykluczeniem spółek oraz oczywiscie totalnie pomijajac szara strefe.
@instalacja: To są miesięczne zarobki. Przecież średnia teraz jest ponad 5k, nie możliwe, że ktoś kto zarabia 10k jest już w 1% najbogatszych. Imho tu chodzi o ludzi którzy zarabiają 27k euro miesięcznie brutto czyli jakieś 75k pln netto.
@Majklu: Debil to cię zrobił ćwku parchaty.
Małe gospodarki jak Litwa i #!$%@?
*e gospodarki takie jak Polska mają to do siebie że ich waluta jest gó***o warta, dodatkowo w obecnym momencie jeżeli Litwa miałaby swoją walutę i jak Polska jest krajem na ten moment skupionym koło konfliktu z inwestycjami jest ciężko. PLN będzie słabł i zobaczysz cieciu zapisz to sobie dolar będzie za 5zł i inflacja w grudniu 20-25%
@aecha: Musisz popróbować czy raczej wolisz rzeczy "wizualne" czyli frontend czy raczej to co się dzieje pod spodem aplikacji czyli backend. Frontend pewnie ma mniejszy próg wejścia. Co do backendu to teraz popularny jest python i raczej to nie będzie słabnąć ze względu na jego wykorzystanie w ML/DS/AI. Dodatkowo jest łatwiejszy i przyjemniejszy niż Java na start.
@victordeleco2: uczylem sie front endu z miesiac po 1-2h dziennie dziennie i podobalo mi sie. Wiem ze dam rade w programowanu. Angielski perfekt. Duza dokladnosc i cierpliwosc. Tylko nie wiem jaki jezyk wybrac stad moje podpytaywanie sie. A jako programista skąd Ty czerpiesz wiedzę, uczysz się?
@aecha: Teraz to już właściwie uczę się jak jest coś nowego w projekcie. Szczerze mówiąc trochę już mi się nie chce siedzieć po pracy i klepać projektów. Bardziej liczą się ogólne koncepty i architektura bo samej konkretnej technologii można nauczyć się szybko. A więc czytam głównie blogi + konferencje. Jednak na początku pracy zawodowej to głównie brałem jakąś technologię (zazwyczaj tej której nie miałem w projekcie a była popularna) np. Docker