Wpis z mikrobloga

Z takimi zarobkami, zachowując oczywiście odpowiedni zapas finansowy, ledwo da się utrzymać dzieciaka, mieć dość nowe auto i kupić mieszkanie w dużym mieście/postawić dom na kredyt. W sumie to co do mieszkania już nie jestem przekonany, chyba że jakąś klitkę 30 m2 XD


@instalacja:

Każdemu się tak wydaje.

W internetach można znaleźć ludzi którzy twierdzą że zarabiając $500K rocznie "wcale tak dużo nie mają"; ledwo wiążą koniec z końcem.
że średnio Polak jeździ autem za półtoraroczną pensję.


@maciup88: i chyba jest w tym sporo prawdy, ja jezdze autem za tygodniowke(no moze dwie w tej chwili) i wozi moj zadek juz 7 lat :) ale to nie znaczy ze nie moge wziac leasingu/kredytu na nowke tylko po co? zeby sasiad popatrzyl?
@instalacja: Na wykresie jest napisane dochód a nie przychód. Tak że jeżeli nikt tam się nie walnął w terminologii to jeżeli po odjęciu kosztów życia zostaje ci ponad 10k to jesteś wśród 1% najlepiej zarabiających.
@Raf_Alinski: Poważnie mamy tylko 1% z dochodami powyżej 27 tys. euro rocznie? Zarabiam z dwa razy tyle i nie czuję się jakimś wyjątkowym bogaczem. Mam jeszcze dwóch młodszych braci i u nich jest podobnie.

Chyba ta wartość jest mocno wyssana z czyjegoś brudnego kciuka.
@Wololol: Ale debil XD to nie jest dobry wskaźnik dobrobytu danego narodu, tym bardziej, że nie uwzględnia nawet tego ile za te górne 1% mogą kupić :) Tak, Litwa wyszła #!$%@? na strefie euro, wystarczy trochę poczytać
Na wykresie porównanie dochodów bogaczy w danym kraju, a mówiąc dokładniej - poziom dochodu, po którego przekroczeniu należelibyśmy do 1% najbogatszych.


@Raf_Alinski: Na pewno nie. Tzn. wykres najprawdopodobniej pokazuje zarobki uzyskane z umowy o pracę i tylko tyle.

@IIGuardianII:
Moze pokazuje ze jestes w 1% najlepiej zarabiajacych na umowe o prace, ale nie w 1% najbogatszych czy najlepiej zarabiajacych ogólem.
Mimo wszystko lepiej być w tym 1% niż na średniej krajowej.


@IIGuardianII: Wiadomo, ze tak, ale trzeba zdawac sobie sprawe z tego ze zarobki w ramach etatu raczej nie usytuuja nas w top 1% najbogatszych.
Tak jak wyżej już zostało zauważone, to jest w przeliczeniu na osobę, to jest na podstawie tych danych z GUS

Income:

The total disposable income of a household is calculated by adding together the personal income received by all of >household members plus income received at household level. Missing income information is imputed.

Disposable household income includes:

- all income from work (employee wages and self-employment earnings)

- private income from investment
Sami informatycy i programiści 20k, ale nikt nie spojrzy do źródłowych danych zamiast zakładać że to tylko z umowy, bez dzieci, na osobę na gospodarstwo, netto, brutto itp.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/dochody-i-warunki-zycia-ludnosci-polski-raport-z-badania-eu-silc-2020,6,14.html
Metodologia zaczyna się na stronie nr 89 w pdfie, definicja dochodu jest na stronie 93.