Wpis z mikrobloga

@Raf_Alinski: @padobar: Uwzględniając średnio cenę EUR w 2020 (4.2568) i oficjalny wzrost inflacji między 2020 a 2022 (17.83%) na dzień dzisiejszy daje to około 11250 zł dochodu miesięcznie.

  • Odpowiedz
poziom dochodu, po którego przekroczeniu należelibyśmy do 1% najbogatszych


@Raf_Alinski: Przecież jedno nie łączy się z drugim. ()

Jako najprostszy przykład podam Tobie typowego pracownika w IT. Zaczynając karierę lub powiedzmy po 3 latach pracy, jest w top 10% najlepiej zarabiających ludzi w Polsce. Jeżeli nie dostał mieszkania w spadku, to do 10% najbogatszych nadal mu daleko.
  • Odpowiedz
@darck O ile dobrze rozumiem opis, to są to dochody netto, ale z uwzględnieniem skali ekwiwalentności co znacznie podnosi dochody nominalne w stosunku do tego jakie one są faktycznie. Dokładny opis metodologiczny (w tym czym jest skala ekwiwalentności) można znaleźć w danych GUS.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Coś jest z tymi danymi nie tak - 10kzł netto/m-c z plusem i jestem wśród 1% najlepiej zarabiających (niekoniecznie najbogatszych) w kraju?
Z takimi zarobkami, zachowując oczywiście odpowiedni zapas finansowy, ledwo da się utrzymać dzieciaka, mieć dość nowe auto i kupić mieszkanie w dużym mieście/postawić dom na kredyt. W sumie to co do mieszkania już nie jestem przekonany, chyba że jakąś klitkę 30 m2 XD
Skąd zatem tylu ludzi kupuje
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Coś jest z tymi danymi nie tak - 10kzł netto/m-c z plusem i jestem wśród 1ajlepiej zarabiających (niekoniecznie najbogatszych) w kraju?

Z takimi zarobkami, zachowując oczywiście odpowiedni zapas finansowy, ledwo da się utrzymać dzieciaka, mieć dość nowe auto i kupić mieszkanie w dużym mieście/postawić dom na kredyt. W sumie to co do mieszkania już nie jestem przekonany, chyba że jakąś klitkę 30 m2 XD

Skąd zatem tylu ludzi kupuje (wróć,
  • Odpowiedz
@instalacja: ja tez tego nie rozumiem, na ulicy w malym powiecie okolo 30% samochodu to nowki fury powyzej 200k (ja jestem w szoku). Najwiekszy zaklad zatrudniajacy ponad 1000 osob w miasteczku ponizej 10 000 placi w sumie troche ponad minimum, Skad kozwa to wszystko (5k to juz jestes w sumie w #!$%@? dobrze zarabiajacy a jednak patrzac na samochody nic sie nie zgadza)
  • Odpowiedz
@instalacja: Należy rozróżnić zarobki i majątek. Ktoś kto jest już wiele lat na rynku i zawsze zarabiał mniej niż 10k może mieć fajny spadek w postaci nieruchomości pod wynajem i duże oszczędności po rodzinie + własne to pomimo gorszych zarobków da mu lepszy poziom życia niż niektórzy z tego 1%.
  • Odpowiedz