Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi fenomen tych wszystkich 30latków jezdzacych furami za 150-200k, zakładając, ze nie biorą od rodziców ale sami kupują leasingują. Jak?
Audi a4, volvo s60, superby, nówki.
Wrzucają to w koszta, czy z----------a na auto?
Sam chce kupic nową fure i nie mam pojęcia jak to ogarnąć skoro leasing wychodzi np. 2500zl/mc. Coś rozkminiam źle?

#motoryzacja #ekonomia #leasing
  • 197
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

zakładając netto jakieś 15k, możliwość odlozenia 8k/miesiąc. Dla mnie to jest chore zbierać dwa lata zeby sobie kupic auto, więc pewnie muszą wyciągać jeszcze wiecej.


@NieBendePrasowac: B2B i leasing.
  • Odpowiedz
@Artevalde: Na moim przykładzie, pracuje od 18 roku życia. Do 2005 pracowałem i studiowałem, od 2005 roku czyli 17 lat, wyobraź sobie ze odkładałem 1000 zł. I mam na auto. A tak serio na b2b w it masz przynajmniej 15 k netto. Kupujesz auto i płacisz 2 k netto miesięcznie a po 3 latach je oddajesz i masz w------e. Zero napraw, zero problemów, zero przejmowania się czymkolwiek. Mogą je nawet
  • Odpowiedz
@pi73r: Większość Polaków z mojego otoczenia chce normalnie żyć i bezpiecznie się przemieszczać, dodatkowo lubią wygodę. W moim osobistym odczuciu to ludzie chcieli się pokazac w latach 90, teraz kupują bo mogą.
  • Odpowiedz
@Artevalde: Ludzie mają czasami dobrze płatne zawody czy własne małe firmy i nie w tym nic niesamowitego.

Na wykopie tego nie widać ale trzeba się zastanowić kto ma czas na takie głupoty jak przeglądanie wykopu? Albo zawody związane z siedzeniem przed kompem (stąd duża reprezentacja IT) i ludzie bezrobotni, studenci itd.

Stąd taki pesymizm na wykopie gdzie albo jesteś programistą 15k albo zarabiasz minimalną, nie ma nic pomiędzy, bo zwyczajnie
  • Odpowiedz
@Artevalde: To nie muszą być wielcy bogacze. Wystarczy, że mają prostą firme, zwykłe usługi dla b2b, kilku klientów po parę koła miesięcznie każdy (to nie jest wyczyn w wielu branżach jak marketing, o IT nie wspominając) i te 2-3k na leasing się znajdzie.
  • Odpowiedz
@Artevalde:
1. Banany z bogatszymi starymi - nuworysze
2. Własna działalność i lising
3. Samochód firmowy

Są osoby, które potrafią wydawać na lising 2500 zł zarabiając 7k xD
  • Odpowiedz
  • 0
@Artevalde zarabiają odpowiednio dużo albo np mają już odpowiednie stanowisko, które jest reprezentacyjne i taka fura musi być ;) Znajomy jeździł superbem z salonu, aktualnie Passat 2021 na pełnej opcji (mieli limit 200k brutto, auto z koncernu VAG miało być). W tygodniu jako służbowe, w weekendy może jeździć gdzie chce tylko musi zalać za swoje i tyle ;)
  • Odpowiedz
@Artevalde: widziałem gdzieś grafikę, że nowymi autami do 3rz jeździ do 5% ludzi. A ponad 70% ludzi w tym kraju jeździ samochodami starszymi niż 10 lat.

Więc to złudzenie, że takich aut jest dużo
  • Odpowiedz
@MtEverest: Jak pracujesz w korpo i jesteś specjalistą to prawdopodobnie na takim stanowisku masz służbowy samochód do dyspozycji pracownika (ja od ponad 10 lat tak użytkuję samochody tylko)
  • Odpowiedz
@Artevalde jak takich widzę to wiem że w 70% jest to Oskarek Developerski.
20% postaw się a zesraj sie
5% własna firma, rekiny biznesu,
2,5% pracoholicy co robią na 3 etaty równocześnie dużo zarabiając,
1,5% IT,
1% jakieś mózgi co zarabiają bo są geniuszami.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@Artevalde: Z mojej perspektywy biedaka zarabiającego 3k to głupota.
Mam passata B5 za 5000zl ma klimę, pojedzie 190, muzykę z telefonu po bt, elektryczne szyby, tani w utrzymaniu, porysowany więc parkuje i się nie boje ze ukradną czybporysuja.
Czy nie lepiej kasę z leasingu wydać na terenówkę albo na hobby ? Po co wydawać w zwykła furę do jeżdżenia na codzien taką kasę :p? To u mnie jak z butami
  • Odpowiedz
przy dochodach rzędu 20k miesięcznie chyba można przeznaczyć 3k na auto?


@MikiPL: Dochody 20k brutto to przy pewnie jakieś 14k netto, 3k leasingu na takie auto to pewnie akceptowalny wydatek, ale takie dochody lub wyższe albo trochę niższe ma garstka Polaków.
  • Odpowiedz