Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi fenomen tych wszystkich 30latków jezdzacych furami za 150-200k, zakładając, ze nie biorą od rodziców ale sami kupują leasingują. Jak?
Audi a4, volvo s60, superby, nówki.
Wrzucają to w koszta, czy #!$%@? na auto?
Sam chce kupic nową fure i nie mam pojęcia jak to ogarnąć skoro leasing wychodzi np. 2500zl/mc. Coś rozkminiam źle?

#motoryzacja #ekonomia #leasing
  • 197
  • Odpowiedz
@furcio Jak tam typowy dzień u ciebie na chacie? Stary już poszedł opróżniać śmietniki? Stara już wróciła od jej "kolegów" załatwiać rodzinie dodatkowy dochód, bo ciężko wiązać koniec z końcem? Ze śmieciarzem trafiłem, więc daleko nie mogę odbiegać od prawdy. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Qwerty199

@Artevalde: od 2500 zł możesz odliczyć VAT i dochodowy. Przy użytku tylko służbowym odliczasz 100% podatku ale musisz prowadzić rejestr przebiegu, przy służbowym i prywatnym 50%. Jest jeszcze proporcja odliczenia gdy auto kosztuje więcej niż 150 000 ale nie chce mi się tyle pisać, znajdziesz w necie albo zapytasz księgowego.

Z tym odliczaniem więcej niż 150 to jest mocno średni temat, ja bym co do zasady odradzał.
  • Odpowiedz
@Qwerty199 no chyba że tak. Z mojego doświadczenia w rachunkowości mogę powiedzieć, że jakieś tam sposoby na odliczenie całej kwoty są, ale żaden nie jest na tyle pewny, bym go polecił, a już na pewno bym się pod żadnym nie podpisał
  • Odpowiedz
@Artevalde: już znałem wiele takich ludzi z kredytami pod korek na super fury a nie mieli kasy na wyjście na miasto. Nie oceniaj książki po okładce. Ponadto wynajem długo terminowy to gowno ale młodzi dynamiczni się na to łapią. „Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. „
  • Odpowiedz
Na ryczałcie 100%, bo nie ma kosztów...


@damw: 100% netto + 11,5% VATu, więc nadal jest o 11.5% taniej.

Ponadto wynajem długo terminowy to gowno ale młodzi dynamiczni się na to łapią „Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. „


@pankalmar: W jakim sensie gówno? Czekam na argumenty. Nie no jasne, w końcu spłacanie nowego auta w całości to interes życia xD Szczególnie w dobie zmian nowego ładu. Kogoś stać
  • Odpowiedz
@XpedobearX: z vatem to jest tak, że w sumie jest "niewidzialny" dla przedsiębiorcy. Albo nie masz faktur kosztowych i odprowadzisz 100% należnego vat bezpośrednio do skarbówki, albo złapiesz fakturę kosztową i vat pójdzie do skarbówki przez innego przedsiębiorcę. Dlatego patrzę głównie na kwotę netto bo to ona najbardziej wpływa na to, ile finalnie będę miał kasy po zapłaceniu podatków i danin :)
  • Odpowiedz
@damw: Niby tak, ale dużo JDG to etatowcy na fakturach VAT, więc defacto odliczają również z ceny brutto dla przeciętnego konsumenta, który kupuje później często używkę o utratę wartości rynkowej od ceny brutto. Więc tak czy siak odliczenie VAT interesuje każdego i bezvatowiec będzie w plecy.

Kwota netto też ulega odliczeniu, o podatek dochodowy (o ile nie jest to ryczałt), więc kwestia policzenia co komu się opłaca. Obecnie mam mało kosztów
  • Odpowiedz