Wpis z mikrobloga

Odwołując się do wczorajszego wpisu o mentalności mieszczańskiej zdecydowałem się napisać o tym nieco więcej. Dla większego rozeznania powinniśmy najpierw zwrócić uwagę na klasowe rozmieszczenie mieszczanina. Zgodnie z opisem György Lukácsa historycznie ich pozycja występowała między klasą posiadaczy i klasą proletariuszy. Gdy te dwie klasy zwykle ze sobą walczyły, to w przypadku mieszczan ich klasowa świadomość była rozdwojona. Brakowało im możliwości określenia się, po której stronie mogliby się opowiedzieć. Z drugiej strony, gdy system był podtrzymywany dzięki wysiłkowi robotników i burżuazji oni sami mogli żyć we względnym spokoju i dobrobycie. Egzystencjalna walka o przetrwanie lub zapewnienie sobie panowania ich nie dotyczyła. Z tego względu mieszczanin nie jest typem konkretnego wojownika. Zamiast tego lubi snuć wizje utopii i wierzy w możliwość dogadywania się. Mieszczanin lubi debatować i chodzić na kompromisy. To właśnie ta mentalność stworzyła liberalizm.

Ernst Jünger z drugiej strony zwrócił uwagę na ekspansywny charakter mieszczanina. Typ mieszczański dąży zawsze do panowania i pragnie by inne klasy również przejęły jego mentalność. W tym przypadku proponowanie robotnikowi pójścia na kompromis staje się chęcią wtłoczenia go w już istniejący system. Obecnie ta ekspansja wyszła już poza klasy i ma charakter globalny. Próba narzucania innym krajom neoliberalizmu to potwierdza. Jednocześnie mieszczanin lubi siebie widzieć jako człowieka cywilizowanego. Wartości zachodu mają być tożsame z jego wartościami i każde odstępstwo od tego postrzega jako zagrożenie, przypisując temu łatkę ciemnogrodu, radykalizmu, nacjonalizmu, komunizmu itp.

Spengler zauważył też, że mieszczanie, żyjąc w wielkich miastach z dala od natury są na swój sposób oderwani od życia. Prowadzą często wyalienowane życie w samotnym tłumie jako anonimowe jednostki w wielkich zurbanizowanych przestrzeniach. Człowiek na wsi, obcując z naturą związuje się z nią. Przejawiają oni konkretne bycie w świecie, w danym miejscu i przestrzeni. W porównaniu do nich mieszczanin czuje się oderwany od świata, tradycji i życia. Stąd jego kosmopolityzm. Ten typ człowieka jest obecnie typem dominującym w zachodnim świecie i dopuki to sie nie zmieni doputy obecny system będzie dalej istnieć.
#revoltagainsthemodernworld #antykapitalizm #filozofia #socjologia
Al-3_x - Odwołując się do wczorajszego wpisu o mentalności mieszczańskiej zdecydowałe...

źródło: comment_1649254579pt8a8AYI07dVjRt7upUBGh.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@OktawianAugust: No trochę tak (György Luká cs był marksistą, który przywrócił znaczenie Hegla), ale jest też odwołanie do Heideggera czy przedstawicieli niemieckiej konserwatywnej rewolucji.
  • Odpowiedz
@Al-3_x:

Spengler zauważył też, że mieszczanie, żyjąc w wielkich miastach z dala od natury są na swój sposób oderwani od życia. Prowadzą często wyalienowane życie w samotnym tłumie jako anonimowe jednostki w wielkich zurbanizowanych przestrzeniach. Człowiek na wsi, obcując z naturą związuje się z nią.


Oderwanie intelektualistów od rzeczywistości, odc. 2137
  • Odpowiedz