Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Wykopki sobie myślą: każdy introwertyk jest taki sam, podczas gdy istnieje introwertyk neurotypowy - malancholik, bardzo słaby układ nerwowy, lękliwy z negatywnymi myślami, obgryzanie paluchów, silne zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, niska samoświadomość. I Introwertyk zrównoważony emocjonalnie, genetycznie lepszy układ nerwowy, pogodny, serdeczny, sympatyczny, bez lęków, bez odwlekania zadań, bez prokrastynacji, wysoka samoświadomość, dobre stopnie w szkole, na studiach.

To samo jeśli chodzi o depresję, jest depresja melancholików - genetyczne ustrojstwo z brakiem odpowiedzi na psychoterapię CBT, tylko 25% osób z depresją są melancholikami. Ustrojstwo to reaguje tylko na leki i to nie wszystkie... Melancholik równie dobrze może czytać samodzielnie książki CBT by poznać mechanizmy psychologiczne, bo i tak niewiele to da, ale przynajmniej czegoś się nauczy, z ludźmi się nie odnajduje, więc nie będzie dobrej więzi, relacji terapeuta-pacjent.

To są podstawy psychologii o temperamencie tak łatwo o tym zapominamy... https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurotyczno%C5%9B%C4%87

I teraz bądź jednocześnie -> brzydkim niemęskim chłopaczkiem, zalęknionym melancholikiem z poobgryzanymi skórkami u rąk, z depresją, myślami samobójczymi. To coś więcej niż łagodny przegryw, czy średni przegryw. To duży przegryw aka #!$%@?... Dehumanizuje się takie osoby, psychoterapeuci rzucają się na nich jak sępy choć wiadomo z badań że nie ma odpowiedzi na psychoterapię u takich osób... A na potwierdzenie opracowanie naukowe... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8315770/

"MDD - Duże zaburzenie depresyjne

Melancholia wiąże się z cięższą depresją, zwiększonym ryzykiem samobójstwa, większym prawdopodobieństwem odpowiedzi na leczenie farmakologiczne lub terapię elektrowstrząsową niż na psychoterapię, brakiem odpowiedzi na interwencje placebo, zmniejszonym prawdopodobieństwem odpowiedzi na psychoterapię i wysokim wskaźnikiem nawrotów.1-4 Melancholia wiąże się z cięższą depresją, zwiększonym ryzykiem samobójstwa i wysokim wskaźnikiem nawrotów.1-4

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), w tym fluoksetyna, są lekami pierwszego rzutu.1-4 Fluoksetyna ma lepsze działanie w depresji melancholicznej niż w niemelancholicznej, a pacjenci z depresją melancholiczną wykazują wcześniejszą odpowiedź na leczenie i wyższy wskaźnik remisji po zastosowaniu mniejszej dawki fluoksetyny.5 Terapia poznawczo-behawioralna pomaga w łagodzeniu objawów depresji poprzez kwestionowanie i podważanie irracjonalnego myślenia pacjenta oraz jego niewłaściwego nastawienia do siebie, otoczenia i przyszłości.6 Terapię poznawczo-behawioralną (CBT) można stosować w połączeniu z lekami w przypadku ostrego epizodu choroby.28 Bupropion jest inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny i ma podobne działanie lecznicze jak SSRI.1-4 Bupropion lepiej radzi sobie z poprawą niektórych objawów, takich jak zmęczenie i senność, niż niektóre SSRI.7

Leczenie MDD polega głównie na stosowaniu leków i interwencji psychologicznej.1-4 Mimo to u około 20% pacjentów obserwuje się niewielką poprawę w długoterminowych badaniach kontrolnych.1-4 Terapie fizyczne, w tym zmodyfikowana terapia elektrokonwulsyjna (MECT) lub powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (rTMS), mogą być stosowane w celu opanowania objawów depresji.8-11 Skuteczność i akceptowalność różnych metod terapii fizycznej w leczeniu depresji są różne.29 Mimo to obecnie nie ma randomizowanych badań kontrolowanych (RCT) porównujących różne metody leczenia u pacjentów z depresją melancholiczną.

Dlatego celem niniejszego badania było porównanie skuteczności i bezpieczeństwa różnych metod leczenia u pacjentów z depresją melancholiczną. Uzyskane wyniki mogą dostarczyć danych do stratyfikowanego leczenia MDD.

W leczeniu depresji melancholicznej można stosować fluoksetynę, bupropion, CBT i terapię fizykalną.5-11 Celem niniejszego wstępnego badania RCT było porównanie skuteczności i bezpieczeństwa różnych metod leczenia u pacjentów z depresją melancholiczną. Wyniki sugerują, że fluoksetyna, fluoksetyna+CBT, fluoksetyna+bupropion oraz fluoksetyna+bupropion+terapia fizyczna osiągnęły podobne wskaźniki odpowiedzi na leczenie i remisji, a występowanie AEs nie różniło się między czterema grupami, ale w porównaniu z fluoksetyną+bupropionem sama fluoksetyna miała lepszy wpływ na samoświadomość, składową 17-HDRS, ale nie na podskalę melancholiczną.

Fluoksetyna należy do leków pierwszego rzutu w leczeniu MDD, o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie.5,17 Jej skuteczność jest lepsza niż skuteczność nortryptyliny18 i podobna do skuteczności sertraliny i moklobemidu.19,20 Połączenie fluoksetyny z innymi lekami może prowadzić do zwiększenia odsetka remisji u pacjentów z MDD.21 Fluoksetynę można łączyć z bupropionem, a takie połączenie okazało się skuteczne i bezpieczne.7,22 CBT obejmuje modyfikację i przeorientowanie dysfunkcjonalnych przekonań (restrukturyzację poznawczą) w celu wpłynięcia na zachowanie i funkcjonowanie.1 Sama CBT ma pewną skuteczność w MDD, ale jej skuteczność jest uważana za mniejszą u pacjentów z melancholicznym MDD,3,4 i dlatego często jest stosowana w połączeniu z lekami.6,23,24 MECT i rTMS mogą być stosowane w leczeniu objawów depresji.8-11

Stosowanie pojedynczego leku lub metody leczenia często powoduje nieoptymalną odpowiedź, dlatego często konieczne jest stosowanie kombinacji.25 W niniejszym badaniu porównano fluoksetynę z fluoksetynę+CBT oraz fluoksetynę+bupropion z fluoksetynę+bupropion+terapie fizyczne. Wszystkie cztery metody zmniejszyły nasilenie objawów MDD i poprawiły jakość życia. Nie stwierdzono jednak różnic między czterema grupami. CBT nie poprawiła odpowiedzi po dodaniu fluoksetyny, ale wiadomo, że pacjenci z melancholicznym MDD gorzej reagują na CBT.3,4 Ponadto melancholiczne MDD charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem odpowiedzi na SSRI (jak fluoksetyna) i MECT,3,4 co może wyjaśniać, przynajmniej częściowo, brak różnic między samą fluoksetyną a fluoksetyną+bupropionem i fluoksetyną+bupropionem+terapiami fizycznymi. Samoświadomość jest rodzajem stanu nadmiernej czujności, który jest związany z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, a także z zaburzeniami poznawczymi spowodowanymi natrętnymi myślami.26,27 Zmniejszenie samoświadomości może zatem prowadzić do poprawy jakości życia, ale konieczne są dodatkowe badania w celu ustalenia, czy różnica ta może mieć znaczenie kliniczne.

Fluoksetynę, bupropion, MECT i rTMS uważa się za bezpieczne i dobrze tolerowane.3,4 Niemniej jednak, jak można się było spodziewać, więcej działań niepożądanych odnotowano w grupie fluoksetyna+bupropion+terapia fizyczna, ponieważ grupa ta była narażona na skumulowane ryzyko działań niepożądanych związane ze wszystkimi trzema metodami leczenia. Może to również tłumaczyć niewielką liczbę pacjentów, którzy ukończyli leczenie w tej grupie.

Badanie to ma pewne ograniczenia. Było to badanie wstępne z małą liczebnością próby, co nie zostało potwierdzone analizą mocy. Ponadto odsetek osób, które zrezygnowały z udziału w badaniu był wysoki, zwłaszcza w grupie stosującej skojarzoną terapię fizykalną.

Podsumowując, wyniki badań sugerują, że fluoksetyna, fluoksetyna+CBT, fluoksetyna+bupropion oraz fluoksetyna+bupropion+stymulacja mózgu osiągały podobne wskaźniki odpowiedzi i remisji u pacjentów z depresją melancholiczną, z wyjątkiem tego, że sama fluoksetyna miała lepszy wpływ na samoświadomość niż fluoksetyna+bupropion. Profil bezpieczeństwa był możliwy do opanowania. W celu potwierdzenia tych wyników należy przeprowadzić dalsze badania. Być może konieczne będzie przeprowadzenie badania typu non-inferiority."

#przegryw #melancholik #zdrowie #depresja #leki #psychiatria #fobiaspoleczna #psychologia #nerwica #psychoterapia #fluoksetyna #ssri

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #623b02122291e1f02584bbf9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 13
CynicznyŁobuz: 1. Neurotypowy? Nie neurotyczny?

2. Osobowość melancholijna a depresja melancholiczna to są dwie bardzo odmienne i niekoniecznie związane ze sobą rzeczy. W badaniu które podlinkowałeś pacjenci nie byli różnicowani pod względem osobowości, więc nie ma mowy w wynikach o jakichkolwiek wnioskach na temat tego jak depresja u melancholika różni się od depresji u flegmatyka czy choleryka (który przejawia się tak samo niższą odpornością układu nerwowego jak u melancholika).

3. Skoro
CynicznyŁobuz: 1. Neurotypowy? Nie neurotyczny?


@AnonimoweMirkoWyznania: Przecież widać że to debil, pomieszał pojęcia z różnych systemów i buduje zamki na piasku. Sam fakt użycia terminów takich jak "melncholik", "flegmatyk", "sanwinik"-napowaznie- a nie skrót myślowy lub sposób opisu.. Mhhh.. Nie wiem jak to nazwać..
Te pojęcia to chore imaginacje jakieś starucha o.. Flagmie. To że psycholodzy ciągle tego uczą bardzo ładnie pokazuje dlaczego psychologia jest pseudo nauka..
Nie można tego traktować poważnie.
topikPajak - > CynicznyŁobuz: 1. Neurotypowy? Nie neurotyczny?

@AnonimoweMirkoWyzn...

źródło: comment_164815073568F5nQvoM8a9VCDzFiy8Lc.jpg

Pobierz
OP: @topikPajak Tak pomyliło mi się i co w związku z tym? Ja widzę, że to Ty masz problemy z myśleniem, w Twoich słowach jesteś debilem. Wrzucasz tu wycinki z Wikipedii o flegmatyku i teorii humoralnej, Ty nie rozumiesz nawet, że starożytny opis przyczyn to dzisiaj brednie, ale tu chodzi o same objawy, opis temperamentu, czym się on objawia w życiu... Jak kogoś takiego jak Ty traktować poważnie? I nie zrobiłem
Ty nie rozumiesz nawet, że starożytny opis przyczyn to dzisiaj brednie,


@AnonimoweMirkoWyznania: Cała moja argumentacja opiera się na tym że to brednie.. Ale tego nie rozumiem.. Mhhh dobrze ze Ty jesteś taki oswiecony, nie przerasta Cie czytanie ze zrozumiem i poprawnie odzielasz od siebie terminy.

A nie czekaj.. Wszystkie komentarze pod tym postem mówią że jest inaczej.
PonadgabarytowaŚwinka: No i co, kłócicie się i co z tego wynika? Ściana tekstu i zero porad co mógłbym ze sobą zrobić jako taki zalękniony chłopaczek. Prawie 30 lat na karku, całe życie nieszczęśliwy, trzęsące się ręce, paraliżujący stres, rzucone studia przez ataki paniki, próby samobójcze i regularne myśli. Całkowita nieumiejętność życie w społeczeństwie. Do tego kilku psychopatów w życiu mnie wykończyło. Wegetuje i nawet otoczenie, rodzina się zastanawia o co tu
CynicznyŁobuz: @topikPajak: W psychologii nikt nie naucza teorii humorów w sposób odmienny od podania tego jako ciekawostki xD. Niekiedy opisuje się na bazie podziału na cztery typy kombinacje poszukiwania bodźców i ekstrawertyzmu - i jest to spoko skrót, spełniający swoje potrzeby, ale to tyle.

OP: nie, melancholik nie ma wyższej samoświadomości. Ma po prostu słabszy układ nerwowy, podobnie jak choleryk.
I nieważne ile badań podlinkujesz, one mówią o czymś innym
nikt nie naucza teorii humorów w sposób odmienny od (…) ciekawostki


@AnonimoweMirkoWyznania: Tyle w teorii, a potem pani psycholog w szkole, albo lepiej pani od biologii która gadała z panią psycholog i się dzieje…. Wiem tez ze za równo panie wykładające psychologię na uczelniach, jak i studentki maja problem ze zrozumieniem ze to bujda zwykła.

Niekiedy opisuje się na bazie podziału na cztery typy kombinacje poszukiwania bodźców i ekstrawertyzmu


Zdanie wcześniej
OP: > OP: nie, melancholik nie ma wyższej samoświadomości. Ma po prostu słabszy układ nerwowy, podobnie jak choleryk. I nieważne ile badań podlinkujesz, one mówią o czymś innym niż Ty. Nikt nie bada osobowości dzieląc ją te cztery typy (testy istnieją, ale używa się ich jako ciekawostki, nie przydatnego wyznacznika), jeśli już ktoś chce sprawdzić cechy osobowościowe swojej grupy badawczej to raczej chyli się ku wielkiej piątce.

Nie no, popisałeś się...