Wpis z mikrobloga

Dziubię sobie kurs programowania od Jetbrains (wszystkie projekty i treningi przewidziane są na 1500 godzin xD)

Zrobiłem 1/3 modułów przygotowujących pierwszego projektu. Oceniają to na 67h mojej samodzielnej nauki i ~20 dni pod rząd codziennie przy kompie. Po tym czasie myślę, że mogę wyrazić już zdanie o tym, bo wiem jak trudno znaleźć coś, co pasuje do nauki. Materiałów jest pełno, ale uporządkowanie kolejności rzeczy do nauki jest trudne bez mentora. Zwykle byłem sceptycznie nastawiony do takich platform, ale to, co zastałem tutaj to mistrzostwo. Jeśli ktoś chce nauczyć się programowania w takim sensie, że *rozumieć* co się dzieje, to na ten moment nie znam ciekawszego rozwiązania, a jak ktoś zna, to niech się podzieli.

Każdy moduł dotyczy czegoś innego i w zależności od projektu. Dobiera inną ścieżkę w zależności od wybranego projektu. Na początku sama składnia, a z czasem doszła teoria i przykłady z design patterns, big O, obsługa IDE i debugowanie kodu, algorytmika, obsługa skrótów klawiszowych, OOP i wiele innych rzeczy.
No i najważniejsza sprawa, to pozwala budować swoje portfolio. Każdy skończony projekt wrzucasz na Githuba. Projekty są ciekawe, a każdy moduł to nie tylko sucha teoria, ale żeby przejść dalej musisz napisać kod taki jaki przejdzie wszystkie testy. To też dobre, bo jeśli ktoś zaczyna pracę w IT, to na 100% trafi mu się zadanie do zrobienia. Zwykle stosuje się tam dosyć podobne problemy do rozwiązania. Im trudniejsze zadanie, tym więcej testów w tle, a czasem testy są ukryte przed wglądem, więc trudniej oszukiwać. Im więcej masz błędnych kompilacji swoich testów, tym więcej będziesz musiał zrobić zadań. Na przykład jeśli kilka razy błędnie odpowiesz lub napiszesz kod, to zamiast 5 zadań do wykonania będziesz miał ich 7, aby była pewność, że rozumiesz dany temat.
Kursy Kotlina i Frontendu są darmowe. Ja je robię dla rozrywki. Jak skończę wszystko, co związane z Kotlinem to pewnie zrobię coś z frontendem i pobawię się w fullstack albo trochę Javy. Plus jest też taki, że jeśli jakiś moduł (teoria) jest identyczny z w innym kursie, to jak zaczniesz robić kolejny kurs np. Android Developer, to nie musisz powtarzać tego co już robiłeś.

Ten kurs to już totalny easy mode. Kiedyś jak uczyłem się programować, to nie wiedziałem, od czego zacząć lub do czego przejść, a tu wszystko jest na tacy. Kwestia tylko samodyscypliny. No i trochę $$$ jeśli ktoś chce coś innego niż Kotlin lub Frontend, ale moim zdaniem warto

https://hyperskill.org/tracks

Ps. Z racji, że to jest od Jetbrains to oczywiście jest też integracja kursu z ich IDE, co moim zdaniem też jest wielkim plusem

#aryoconcent #naukaprogramowania
Aryo - Dziubię sobie kurs programowania od Jetbrains (wszystkie projekty i treningi p...

źródło: comment_1644530016bD3t1UwAsOVZ9u1Y9XxmRB.jpg

Pobierz
  • 29
@Aryo: kurde ( ͡° ͜ʖ ͡°) jakby człowiek na studiach był to chętnie bym poszedł w coś takiego. Teraz już średnio z czasem, a dostęp do całego prulala i coursery jest.. a kolejna rzecz to już by było zbyt wiele chyba
Ten kurs to już totalny easy mode. Kiedyś jak uczyłem się programować, to nie wiedziałem, od czego zacząć lub do czego przejść, a tu wszystko jest na tacy.


@Aryo: to prawda, wszystko kwestia zaangażowania. Trochę trzeba korzystać z innych źródeł ale w tych czasach uczyć się bez takiej mapy to porażka. Tego wszystkiego jest tyle, że bez mentora to ciężko się odnaleźć.
Powodzenia w kursie. Przypomnę tylko, że jako student JBA
jesteś pewien, że to tak działa?


@janowski85: Tak. Zobacz sobie na podsumowaniu modułu. Czasem masz zadania opcjonalne dostępne, bo zrobiłeś kurs poprawnie i algorytm nie zmusił ciebie do ich wykonania, ale nadal możesz je zrobić jeśli chcesz.
@non-serviam: Mam status studenta, więc korzystam ile tylko mogę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nie patrz na te czasy jakie są podawane, bo sa one zbugowne. Ni jak się mają do rzeczywistości, a teraz jakieś tysiące godzin się wyświetlają...


Mi się wydaje, że to zlicza jeszcze czas na projektach. Teoria to luźno jakieś 300-400 h. Nie siedzę ze stoperem w ręku, ale średnio właśnie przeznaczam 2-3h na te
@cohontes: możliwe że dotyczy. Tak czy siak możesz prawie pół roku za darmo wziąć tego kursu.

@Aryo: cholera wie jak to liczy. Ale to nie ma znaczenia. Niektóre tematy i tak wypadałoby rozszerzyć z innych źródeł, do niektórych wrócić, bo to się zapomina.
to z automatu dostaje webstorma?


@cohontes: kurła panie bądź trochę Polak Cebula ( ͡° ͜ʖ ͡°) co tam webstorm, wszystko co tam mają możesz ściągać za free i masz licencje na miesiąć i ja odnawiasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://support.hyperskill.org/hc/en-us/articles/360038840992-Your-personal-educational-license-for-JetBrains-IDE-products

możesz coś więcej powiedzieć o pół roku?


@cohontes: załóż konto z tego linku, zrób byle jaki projekt (nawet easy w 5 minut)
sprawdzę w sumie bo taki python by siadl od 0 na dopracowanie wiedzy


@cohontes: tam jest kawał kursu z pytonga + data science + django + flask + sporo projektów do zrobienia
Generalnie można się dobrze podszkolić
Możesz też wbić na discord hyperskillowy https://discord. gg/ut6nEqu może jakiś challenge trafisz na wakacje czy coś, raz było takie cuś że jak przez 30 dni zrobiłeś cokolwiek to cyk 3 miesiące gratis dawali (
@non-serviam: Zapomniałem napisać, że mam status studenta z uczelni więc, tak czy inaczej, JB daje mi licencję na wszystko, a jakbym nie miał, to bym pewnie płacił lub wyprosił u pracodawcy, żeby mi kupili, bo to jedne z lepszych narzędzi

Niektóre tematy i tak wypadałoby rozszerzyć z innych źródeł, do niektórych wrócić, bo to się zapomina.


Każdy z tematów da się rozszerzyć, ale moim zdaniem są tutaj solidne podstawy.
Każdy z tematów da się rozszerzyć, ale moim zdaniem są tutaj solidne podstawy.


@Aryo: generalnie podstawy tam są solidne. Niektóre tematy napisane genialnie, niektóre bez jutuba albo z wiedzy ze studiów to nic ci nie dadzą bo uj wie o co chodzi, słabo napisane/wytłumaczone.

JBA jak masz legitymację international to jest za pół ceny, wychodzi jakoś 600zł za rok co nie jest moim zdniem dużo biorąc pod uwagę co oferują.
@non-serviam: dobra, wskoczyło, chociaż strona ma czasem takie lagi ale taki w miarę interaktywny tryb to dla mnie złoto. Zobaczymy czy przelecę wężowe ścieżki w trialu :D