Wpis z mikrobloga

@CheSlaw: w sumie to rozumiem o co ci chodzi ale zostanę przy swoim. Przez tego typu zadania które są czysto teoretyczne (w praktyce nikt tego nie rozwiąże w ten sposób bo można, lepiej, prościej i szybciej zrobić to w sposób jaki opisałem powyżej) student nie nauczy się dlaczego można korzystać z VBA, a DLACZEGO jest ważniejsze niż JAK.


Dopiero w pracy mając faktyczne dane które miały jakiś sens i
  • Odpowiedz
Rozwiązanie można zrobić bez makra zagnieżdżonym ifem w komórce i formatowaniem warunkowym.


@wajdzik: Kwestia jest taka, że gdy masz 2-3 kryteria, to sobie zagnieżdżasz te "ify" gładko. Przy 6 przedziałach zaczynają się schody. A w końcu bez makra ani rusz. Oczywiście formatowanie warunkowe ratuje trochę sytuację, ale przy wielu przedziałach sytuacja j/w.
  • Odpowiedz
Przy 6 przedziałach zaczynają się schody


@bukimi: aż sprawdziłem mojego starego excela i 5-6 ifow plus dodatkowe ANDy i ORy lekką ręką robiłem ;) całość jeszcze odwoływała się do komórek w których też istniały IFy żeby rozbić zagnieżdżenie na kilka miejsc.
To był pierwszy raz jak pisałem formule w excela z wykorzystaniem tabulatorów i osobnych linii dla czytelności formuł
VBA tylko by utrudniło robotę :D

Kiedyś będę musiał wrócić do
  • Odpowiedz
@kerri: Tu nie trzeba żadnych magicznych rzeczy. Sprawdź jak dopisać wartości komórek do zmiennych w VBA, Case, jak zapisać wartość zmiennych do komórki i formatowanie warunkowe. 4 zmienne, 3 case i formatowanie.
  • Odpowiedz
aż sprawdziłem mojego starego excela i 5-6 ifow plus dodatkowe ANDy i ORy lekką ręką robiłem ;) całość jeszcze odwoływała się do komórek w których też istniały IFy żeby rozbić zagnieżdżenie na kilka miejsc.


@wajdzik: Aż boli na samą myśl próby ewentualnej zmiany takiego potworka, np. przez zmianę kryteriów lub dodatkowe podzielenie jakiegoś przedziału. Takie skakanie po różnych komórkach to też proszenie się o brak synchronizacji danych, szczególnie jak zechcesz
  • Odpowiedz
@Gallg: nagraniem makra tego nie zrobisz bo musi być if.

Inna sprawa że to zadanie to przykład głupoty studiów w Polsce. Rozwiązanie można zrobić bez makra zagnieżdżonym ifem w komórce i formatowaniem warunkowym.

Zadania pod VBA powinny być dla rzeczy do których Makro faktycznie jest lepszym rozwiązaniem.


@wajdzik: Właśnie chciałem pisać, po cholerę tu robić VBA jak można to normalnie formułami ogarnąć
  • Odpowiedz
@kaosha: [: Dobre nastawienie i 100% nie należy pomagać ludziom, którzy nie potrafią tak prostego problemu rozwiązać ani znaleźć informacji w sieci.
Potem mi przychodzą na rekrutacje ofiary losu i wykładają się na podstawowych pytaniach, które są w każdym zestawie pytań rekrutacyjnych. Koszmarna starta czasu.
  • Odpowiedz
@wajdzik: Tez bym to zrobil na samym IF i formatowaniu warunkowym. Najszybciej i najłatwiej takim sposobem, VBA nie ma za grosz sensu przy takim zadaniu.
  • Odpowiedz
@wajdzik: a skąd masz wiedzieć jak robić od razu trudne makra jak nie porobisz takich nawet głupich, podstawowych dla ćwiczeń?

Praktyka lepsza niz pytania z nazw funkcji czy czegoś tego typu xD
  • Odpowiedz
@iAmTS: ale ja nikomu nie nakazuje pisać od razu wielkiego programu który połączy w jedną całość 20 różnych exceli. Niech zaczyna się od prostych rzeczy ale niech one mają jakiś sens. To zadanie nie ma sensu bo są szybsze i prostsze rozwiązania tego problemu.
  • Odpowiedz
Kwestia jest taka, że gdy masz 2-3 kryteria, to sobie zagnieżdżasz te "ify" gładko. Przy 6 przedziałach zaczynają się schody. A w końcu bez makra ani rusz. Oczywiście formatowanie warunkowe ratuje trochę sytuację, ale przy wielu przedziałach sytuacja j/w.


@bukimi: Ty, a jakby zamiast zagnieżdżania IFów użyć funkcji IFS() albo SWITCH()? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Polinik: Racja, racja. To nie ja chcę zagnieżdżać ileś ifów i jeszcze korzystać z komórek pomocniczych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niemniej jednak SWITCH jest od wersji 2019 a u mnie w Januszexie mamy Office 2016... ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ifs tak samo.
  • Odpowiedz