Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jestem junior programistą i kilka miesięcy temu zacząłem pracę w nowej firmie. Jest to moja pierwsza firma ze scrumem i estymacjami, w pełni zdalnie i nie rozumiem 1 rzeczy: estymacje zespołu są mega wysokie.
Głupia zmiana wielkości buttona zgodnie z layoutem czy prosty pop up to estymacje przekraczające 20 godzin. Te bardziej zaawansowane zadania to zwykle cały sprint. Tylko ja prawie wszystkie zadania jakie dostaję w zwykle w 1/4, maksymalnie połowę tej estymacji, podczas gdy inni wykorzystują czas w pełni. Na code review nikt do mojego kodu nie ma zastrzeżeń, błędów za dużo do mnie nie wraca, a jak porównuję mój kod z innymi to nie widzę żeby czymś szczególnym się różnił. Więc jakim cudem osoby które mają po 10 lat doświadczenia w programowaniu robią zadania wolniej ode mnie?

Rozmawiałem z kolegami z zespołu, nikt mi nic konkretnego nie powiedział, odpowiedzi typu "jesteś zdolny" jakby z ironią. Gadałem o tym z PMem i powiedział że też go to dziwiło, ale jest tak od kąd zaczął prace. Czyżby cały zespół się po prostu obijał i korzystał z tego że firma akceptuje taki stan rzeczy? Liczą że się połapie i też będę pracować tak jak oni? A jeśli to nie to, to czego ja nie robię co robią lepsi ode mnie?

#programowanie #pracait #pracbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61ff0ce63be9540a5d0231ed
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 139
Anonkaaa: Popracujesz troche i zrozumiesz, ze nie da sie cale zycie (40 lat pracy) #!$%@?. Po prostu sie nie da. Za kilka lat jak juz bedziesz tym rzygal to zaczniesz robic w normalnym tempie. ;) Tez sie dziwilam jak do pierwszej pracy poszlam, czemu ludzie tak wolno wszystko robia. Mam juz 10 lat doswiadczenia i tez robie wolno - raz, ze unikasz w ten sposob bledow, a dwa, ze dbasz o
@AnonimoweMirkoWyznania: dlatego lubię pracować w „średniej wielkości firmach”. Małe soft house’y czy startupy to przeważnie 8-9h #!$%@? codziennie. Duże korpo to przeważnie przysłowiowe „20h na wstawienie buttona”. Po 4 latach pracy w tym pierwszym i 2 latach w tym drugim, uważam, że złoty środek jest gdzieś pośrodku.

Nie wiem czy to kwestia indywidualna czy nie, ale po 4 latach umysłowego #!$%@? w startupie musiałem zrobić sobie 2 miesiące wolnego, żeby psychicznie
@yggdrasil: dev dajmy na to 2h [estymujesz dla zespolu, nie dla siebie, to ze ty znasz ten komponent nie znaczy ze kazdy z zespolu go zna], wrzucenie na srodowisko 15min [ale moze zejsc i 4h, jak cos sie zmerda i sie okaze ze nie mozesz wdrozyc, a osoba wdrazajaca akurat nie ogarnie co to za problem], przeklikanie sie do formularza 1-2h [dla roznych przypadkow], tester musi zrobic kilka use caseow 1-2h
ŚwieckiDrań: Miałam podobne rozkminy co Ty, ale nie dzieliłam się głośno.
Wszystko jest ok jak środowiska Ci działają, nie musisz się bujać z BA i PO aby sprecyzować wymagania, nie pojawiają się nieprzewidziane, nachodzące na siebie fragmenty, jak znasz świetnie cały kontekst i nie musisz analizować od podszewki, a pozniej bujac sie z testerem ktory kilka razy cie pinguje i pyta dlaczego cos tak a nie inaczej.
Poza tym uczysz się
@AnonimoweMirkoWyznania: Tez tego nigdy nie rozumialem, ale ogolnie w pracy w korpo nie chodzi o to zeby #!$%@? bezmyslnie. Faktycznie sa rzeczy proste ktore zajmuja mniej czasu niz powinny, ale ten budzet czasowy zostal wyceniony tak a nie inaczej wlasnie z doswiadczen ktore pokazywaly ze taki czas jest komfortowy by przetestowac poprawke w kazdym mozliwym przypadku, nawet zakladajac ze skonczysz to duzo wczesniej.
@keton22:

@mattz_: tyle że to jest typowe juniorowe gadanie bo gość widzi 1% faktycznego scope. Tak wolno myśleć klientowi ale już dobry PO będzie widział więcej, da to na konsultacje do zespołu i przekaże feedback. Tyle że tak to jest na zachodzie a nie w tym wspaniałym kraju zwanym Polską.

Aż się prosi mem 'jestem juniorem' 'to powiedz coś po juniorowemu' 'dodanie buttona do naszej apki zajmuje 15 sek'.

Tego