Wpis z mikrobloga

Cześć, chce zmontować nowy komputer pod grafikę na GPU. I myślę o jakimś RTXie ale pytanie moje jest a propos płyty głównej i CPU. Totalnie wypadłem z obiegu a chciałbym coś spoko pod względem cena/jakość żeby było więcej kasy na grafikę... I tu poprosiłbym jaką byście płytę główną polecili i jaki procesor? Praca na Adobe i Cinema4D. Celuje na 64GB RAMU. Zasilacz mam, SSDki też ale przyszłościowo chciałbym mieć max 2GPU. Reszta po prostu zależy mi żeby nie było to top ale spoko jakościowo/cenowo. Z góry dzięki za pomoc!
#komputery #grafika #grafikakomputerowa #grafika3d #adobe #aftereffects #cinema4d #hardware #pcmasterrace
  • 7
@kolonko: współcześnie masz właściwie dwa dobre wyjścia, o ile Twoje potrzeby są przyziemne:

Intel Alder Lake (czyli socket 1700), czyli np. Core i9 12900K, 12700K lub 12600K
na płycie Z690 z dobrymi komponentami

lub AMD z podstawką AM4 -Ryzen 9 5950X lub 5900X, niżej nie warto do takiej pracy
Tutaj nawet płyta B550 spełni zadanie wyśmienicie.

Koszty podobne w obu przypadkach.
@pan_warell: @majk3l: a jeszcze małe pytanie jak płyta ma obsługiwaną pamięć normalnie podaną jako np. DDR5-4800 (PC5-38400) a w trybie OC większe częstotliwości. To bez problemu mogę kupić DDR5 np 6000Mhz? Czy to wymaga też podkręcania np procesora czy dzieje się to automatycznie dostosowanie prędkości?

I czy mając 1 x PCI-Express x4 (szeroka szyna) mogę włożyć w nią taką krótką kartę jako dysk SSD? Interfejs: PCIe 3.0 x4, NVMe 1.4
Z690


@kolonko: w tej generacji już właściwie nie ma słabych płyt, większość Z690, nawet tanich będzie bardzo mocna.

mogę kupić DDR5 np 6000Mhz


@kolonko: tak, bez problemu możesz kupić DDR5 np 6000Mhz lub szybsze. to wymaga "podkręcania pamięci", np. poprzez zaaplikowanie odpowiedniego ustawienia XMP w biosei.

Przy czym oczywiście kupując wersję płyty DDR4 i takie pamięci oszczędzisz ponad połowę ceny :-)

płyta musi mieć jednak slot na taki dysk SSD