Wpis z mikrobloga

Pan Profesor Leszek Balcerowicz (specjalnie z dużej) dzisiaj dla Faktu:

"Inflacja w dużej mierze jest zawiniona przez PiS-owskiego nominata w Narodowym Banku Polskim i bliskiego kolegi Kaczyńskiego, czyli Adama Glapińskiego. Nie można dać się oszukać, że wynika ona gównie z czynników zewnętrznych. Nic nie zmuszało Glapińskiego i innych PiS-owców w Radzie Polityki Pieniężnej do tego, żeby w 2020 r. obniżyć stopy procentowe niemal do zera, małpując kraje rozwinięte. Ta obniżka i jej długie utrzymywanie doprowadziło do tego, że inflacja wyskoczyła powyżej 8 proc., a prognozy na najbliższe miesiące mówią nawet o 10 proc., co byłoby najwyższą inflacją w Polsce od 2000 r."

#nieruchomosci #inflacja #stopyprocentowe #ekonomia #gospodarka #pieniadze #takaprawda
  • 38
ah ten Glapiński przez którego ceny energii wzrosły w całej eurpoie o ponad 25%


@Ryboflawina: oczywiście że na inflacje ma wpływ wiele czynników nie tylko stopy procentowe co wielu wykopkowiczów pragnie przekazać. Dając stopy nawet na 10 % nie wychamujemy tak inflacji jakbysmy chcieli. Do tego tzreba ograniczyc wydatki państwa, czyli ciąć tam gdzie sie da (głownie socjal). Podwyżka stóp ma na celu sciagniecie kasy z obiegu, więc z jednej strony
Właśnie dałeś świetny sposób na wyhamowanie wzrostu gospodarczego, produkcji przemysłowej, konsumpcji oraz #!$%@? bezrobicia w powietrze.


@pat1ryk: czekaj, wytłumacz mi jak to 500 plus napedza gospodarke? Wydatkami na konsumcje? Ty serio uwazasz ze duzy wskaznik konsumpcji swiadczy o wysokim PKB kraju?
O bogactwie kraju nie świadczą duże wpływy z podatków spowodowane zwiekszoną konsumpcją.
O tym świdczą rozwój i silna gospodarka.
Wydatki socjlane nie maja żadnego wpływu na produkcje przmeysłowa, czy bezrobocie,
Maja wpływ na bezrobocie, ZWIKESZAJA JE


A to bardzo ciekawe, bo patrząc na dane to bezrobocie spadało zamiast rosnąć. Tak samo rosła liczba osób aktywnych zawodowo.

wytłumacz mi jak to 500 plus napedza gospodarke?


Poprzez zwiększoną konsumpcję, która to napędza inwestycje, a one zwiększają liczbę miejsc pracy, co przekłada się na wyższe pensje. Dokładnie tak jak przez ostatnie lata, nielicząc czasu po wybuchu pandemii.

Ty serio uwazasz ze duzy wskaznik konsumpcji swiadczy
Maja wpływ na bezrobocie, ZWIKESZAJA JE

A to bardzo ciekawe, bo patrząc na dane to bezrobocie spadało zamiast rosnąć. Tak samo rosła liczba osób aktywnych zawodowo.


@pat1ryk: podałeś że bezrobocie sie zmniejszyło. To mi wytłumacz jak 500 + wpłyneło na spadek bezrobicia. Realnie a nie lecisz schematem: Wprowadzilismy 500 plus o widze ze spadł bezrbocie to napewno dzieki 500 + :DDD

Soclaj to zło, w kazdej postaci. Ale wiem ze mam