Wpis z mikrobloga

Jesli wpłacę.do dewelopera zadatek w wysokosci 50k w umowie rezerwacyjnej, odbiór mieszkania dopiero za 9-10 miesięcy i załóżmy nie dostanę kredytu hipotecznego za te 9-10 miesiecy z niezaleznych ode mnie przyczyn , np choroba, lub glapa za bardzo podniesie stopy, to czy za kazdym razem ten zadaetk przepada i nie mam szans na jego zwrot?
Obecnie zdolnosc kredytowa 40% wieksza, niż planowany kredyt, wiec spory zapas- nie wiem jaką będę mial zdolnosc za 9-10 miesiecy
Czy mozna jalos się zabezpieczyc jakims zapiskiem w umowie rezerwacyjnej?
#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 18
@kostly: Zwykle zakup na rynku pierwotnym zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej wydawana jest decyzja ostateczna*. Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem następuje wypłata kredytu w transzach czyli ratach na rachunek powierniczy prowadzony dla dewelopera przez bank. Harmonogram płatności rat jest zwykle ustalany na podstawie harmonogramu budowy inwestycji.

*w nielicznych bankach procedura jest inna i można
@marcpol dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. W naszym przypadku problem polega jednak na tym, że deweloper buduje mieszkania ze środkow wlasnych, w zwiazku z czym nie pobiera transz. Oznacza to, że po wplaceniu 50k zadatku musimy niestety czekać na nu ruchomienie kredytu, aż do wrzesnia/pazdziernika.

Nie mamy więc pewnosci, że zdolnosc którą banki przeliczają dzisiaj, będziemy mieć taką samą za 10 miesiacy. Stąd chęć jakiegokolwoeik zabezpieczenia tych 50 tyś, gdyż zamrażamy i ryzykujemy
W naszym przypadku problem polega jednak na tym, że deweloper buduje mieszkania ze środkow wlasnych, w zwiazku z czym nie pobiera transz.


@kostly: Sposób finansowania budowy przez dewelopera nie ma znaczenia. Czy podpisywana będzie umowa deweloperska? Czy płatność za nieruchomość nastąpi przed umową przeniesienia własności?
Możesz zaproponować dodanie do umowy zapisu o zwrocie zadatku w przypadku nieotrzymania kredytu. Deweloper nie musi jednak zgodzić się na taką zmianę w umowie.


@JulianCarax: lepiej nie dodawać takiego zapisu, jak nie dostajesz kredytu to jest to brak zfinalizowania umowy z przyczyn nie zależnych od ciebie
@marcpol sprawdzam to wlasnie z deweloperem, ale na ten moment na tyle ile wiem, to umowa deweloperska zostanie dopiero podpisania przed oddaniem lokalu, czyli wrzesien/pazdziernik.
@TheDzions: Dlaczego lepiej nie dodawać? Nie będzie wtedy łatwiej zerwać taką umowę? Pytanie dla mnie bardzo aktualne, ponieważ właśnie taki zapis wynegocjowałem, chociaż deweloper był niechętny i mówił, że w przypadku braku kredytu rozwiążemy umowę za porozumieniem stron.

Dodam, że u nas sytuacja wygląda dość niestandardowo, ponieważ teraz podpisujemy umowę deweloperską, a o kredyt będziemy starać się dopiero w grudniu. Wynika to z faktu, że obecne mieszkanie oddajemy w rozliczeniu deweloperowi
Dlaczego lepiej nie dodawać? Nie będzie wtedy łatwiej zerwać taką umowę? Pytanie dla mnie bardzo aktualne,


@JulianCarax: bo jak w umowie wprowadzasz swoje definicje zadatku, to one obowiązują i w przypadku sporu sądowego sąd nie będzie brał pod uwagę urzędowej definicji zadatku.

§ 3.
W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które
@TheDzions: U mnie to nie jest umowa rezerwacyjna lecz od razu deweloperska i nie ma w niej zadatku. Taki zapis chciałem jednak zawrzeć, aby móc na spokojnie rozwiązać umowę, gdybym nie mógł uzyskać kredytu pod koniec roku. Deweloper w takiej sytuacji proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, gdzie musiałbym ponieść jedynie "koszty obsługi" ok. 3 tys zł. Jak wiadomo czasy są niepewne i lepiej być na wszystko przygotowanym i mieć to
Kredytu ci nie przyznaje bank, więc to nie jest twoja wina


@TheDzions: @JulianCarax: Otrzymanie zwrotu zadatku na podstawie Art. 394. § 3. Kodeksu Cywilnego (okoliczności za które strony nie ponoszą odpowiedzialności) najczęściej wymaga drogi sądowej. Trudno przewidzieć wynik postępowania. Sąd będzie badał czy niezawarcie umowy nastąpiło na skutek okoliczności za które strona ponosi odpowiedzialność, a dokładniej czy strona wpłacająca zadatek dochowała należytej staranności. Bywa różnie, o czym mówią orzeczenia.

https://sip.lex.pl/#/jurisprudence/523118685
@marcpol sprawdzam to wlasnie z deweloperem, ale na ten moment na tyle ile wiem, to umowa deweloperska zostanie dopiero podpisania przed oddaniem lokalu, czyli wrzesien/pazdziernik.


@kostly: Jeśli lokal będzie oddany do użytkowania, a płatności nie będą odbywały się przed przeniesieniem własności to nie ma potrzeby zawierania umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna w takim przypadku prawdopodobnie ma charakter umowy przedwstępnej.
@marcpol dokladnie, wlasnie też otrzymalem odpowiedź, że nie ma umowy deweloperskiej. Jest zatem rezerwacja, a potem od razu podpisanie aktu notarialnego. Dziękuję za pomoc.