Wpis z mikrobloga

Z Linkedina, świetnie oddaje sedno problemu:

Komentarz dla wszystkich osób porównujących Facebook do sklepu czy restauracji, czyli "zwykłej" prywatnej firmy:

W pewnym momencie te prywatne firmy zdobywają taki zakres władzy, że traktowanie ich jak restauracji czy innych "zwykłych" prywatnych firm jest błędne.

Facebook jest jednym z największych na świecie dostawców informacji. Posiada nieograniczoną możliwość kontrolowania dostępu do informacji na swojej platformie. Może tym samym wpływać na społeczeństwa większości świata, w tym na decyzje polityczne krajowe, międzynarodowe i globalne. Tego nie zrobi ani restauracja, ani fryzjer, ani Ikea ani nawet Coca Cola.

Pewnie nikt, lub niewiele osób przewidziało taki scenariusz lata temu, gdy powstawał ten portal. Dziś stoimy przed prawdziwym wyzwaniem, nad którym głowią się eksperci, politycy i prawnicy.

Sprowadzanie tematu do "FB to firma prywatna" to kompletne pomijanie sedna problemu.

#facebook #bigtech #4konserwy #konfederacja #meta
  • 19
W pewnym momencie te prywatne firmy zdobywają taki zakres władzy, że traktowanie ich jak restauracji czy innych "zwykłych" prywatnych firm jest błędne.


@Cierniostwor: to jest właśnie to co różnego rodzaju "lewaki" próbują tłumaczyć kucom od lat
Koncentracja kapitału to normalne zjawisko w kapitalizmie, przewaga tych z dużym kapitałem systematycznie rośnie na rynku.

Sytuacja bawi, bo miłośnicy paróweczkwoego kapitalizmu doświadczyli na własnej skórze jego negatywnych skutków
@durielek2: Ciekawe, czy kiedyś zacznie docierać do ludzi, że bipolarny podział polityczny na "lewaków" i "prawaków" służy obecnie tylko i wyłącznie łatwiejszemu napuszczaniu na siebie ludzi mniej inteligentnych. Może kiedyś niektórym udałoby się wyjść poza ten schemat i spróbować poszukać wspólnych celów i dla odmiany coś zbudować, zamiast tylko rzucać w siebie gównem.
@Bubbo Jestes upośledzony?
Ja jestem ich wyborcą i zgadzam się z fb

Nie potrzeba żadnych "lewackich" regulacji.

Jak widzisz ba swiecie tylko lewakow i prawakow to wspolczuje, rozeznanie niczym tvp
@Cierniostwor: FB ma tylko tyle władzy ile ludzie sami mu dają. Nikt nie ma obowiązku z niego korzystać i można szczęśliwie żyć nie korzystając.

To ludzie muszą się ogarnąć i zaczac myśleć samodzielnie. Kanałów komunikacji są dziesiątki.

Mam wrażenie że ludziom się po prostu na fejsie podoba. Taki serwis wybrali i kto niby teraz ma im go na siłę zmieniać?