Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Zastanawiam się, czy budowa domu 100m2 ma sens? Nie mam wielkich wymagań. Salon, kuchnia- nie aneks, sypialnia, dwa pokoje dla dzieci i osobny kąt na miejsce pracy na komputerze. Czy taka powierzchnia nie jest za ciasna? Mam duży dom i zastanawiam się nad mniejszym nowoczesnym pod kątem ekonomi utrzymania. Da się taki dom komfortowo urządzić, czy jednak będzie trzeba iść na ustępstwa i dzieci będą miały oo wstawieniu łóżek miejsce na krzesło w pokoju jedynie? Nie wiem jeszcze, czy parterowy, czy z poddaszem mieszkalnym, czy może piętrowa kostka. Działkę posiadam 800m2.

Polecicie rzetelne źródła informacji o kosztach stanu do zamieszkania?

#budownictwo #budowadomu #mieszkanie #pytanie
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kill-9: koszty co roku są inne, także to co znajdziesz nawet teraz jak ktoś zakończył budowę z podobnym projektem jak twój to wcale się musi sprawdzić u Ciebie. To co napisałeś to w 100m2 może być ciężko zmieścić, bo już wychodzi 6 pomieszczeń z czego jedno duże a dojdzie jeszcze pom. gospodarcze, komunikacja i wiatrołap
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kill-9: mieszkałem w kamienicy, mieszkanie 100m kw. I mieliśmy oddzielną łazienkę, kuchnię, 3 pokoje plus spory salon i nikomu nie brakowało miejsca (rodzice, ja i brat, a przez jakiś czas nawet prababcia)
@kill-9: Parterowy - nie masz przestrzeni zmarnowanej na schody itp. Nie masz skosów. Na starość wszędzie dojedziesz wózeczkiem (czego nie życzę, ale jak planujesz mieszkać tam długo, to może się przydać).

Sam mam piętrowy i żona marudzi, że trzeba biegać góra dół. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kill-9: policz powierzchnię pomieszczeń, których będziesz potrzebował:
1. Salon- 20-30m2 (jaki wolisz)
2. Kuchnia- 10-12m2
3. Sypialnia- 9-11m2
4. Pokój dziecka- 12-14m2
5. Pokój dziecka- 12-14m2
6. Pokój do pracy- 8m2
7. Lazienka- 4-6m2
8. WC- 2-3m2
9. Pomieszczenie techniczne/graciarnia- 5-6m2
10. Korytarz- ??? (zakładam 10-12m2).
11. Wiatrolap- 5-6m2.
SUMA: 97-122m2.

To takie minima, które przy dobrym układzie pomieszczeń da się sensownie urządzić i zagospodarować. Jako, że idziesz w minimum, to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: no to ile sensownie? 120-130m? Chciałbym ergonomicznie. Nie potrzebujemy dużej przestrzeni bo raczej w domu prowadzimy osiadły tryb życia. Nie chciałbym tylko żeby dzieci się musiały cisnąć w klitkach i żeby było komfortowo. Jeśli nie będzie drugiego dziecka to jeden pokój może odpaść ale z drugiej strony nie ma gdzie rodziny przenocować nawet.
@kill-9: Sensownie, to właśnie 100-110m2. Ja teraz buduję 125m2 powierzchni użytkowej i już wiem, że to będzie za dużo. Chyba, że zdecydujemy się na trzecie dziecko, to wtedy będzie w sam raz.

Jeśli potrzebujesz skali, to pomyśl sobie, że Twoja kuchnia staje się salonem, a obecny pokój 50m2 dzielisz ściankami na dwa pokoje dla dzieci, swoją sypialnię, pokój do pracy i jeszcze łazienkę z tego wydzielasz.

"Obecnie mój największy pokój ma
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kill-9: ja bym budował większy - mam na działce 100m i mówiąc szczerze jest w sam raz. Szczególnie parterowy przynajmniej te 120-140 bym robił. Najlepiej do tego osobny wolnostojący garaż z pomieszczeniem na warsztatowe rzeczy albo wręcz mini piętrem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: raczej nie,. Na co dzień nie korzystam z tego pokoju jak i jadalni 30m i kilku innych. Mieszkam w dwóch pokojach narazie plus kuchnia i łazienka i jakieś pomieszczenie na gesty. Nie potrzebuję salonu o wielkości mieszkania o ile tymi 50,m nie zanizylem
@kill-9: w takim razie trzymaj się powierzchni pomieszczeń, które wypisałem wcześniej i spotkaj się z architektem. Powinien jakoś sensownie to poskładać w całość i zmieścić na Twojej działce.
Jeśli chodzi o koszty budowy, to na początek przygotuj 500 000zl. Jeśli nie poniesie Cię fantazja z wykańczaniem i wyposażaniem nowego domu, to nie powinieneś mocno przekroczyć tej kwoty. Tym bardziej, że działkę już masz
@kill-9: Nie masz co się sugerować zdaniem innych bo odczucia powierzchni są bardzo subiektywne. Czy 150 KM w aucie wystarczy czy nie? Jednemu tak, innemu nie. Z domem jest tak samo. Ja uważam że 100 m2 to zdecydowanie wystarczająca powierzchnia.