Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki i Mirabelki
Chciałbym pokazać Wam dzisiaj kolejne miasteczko z mojego projektu "Miasta stojące murem".
Moryń położony jest w województwie zachodniopomorskim i ma zachowanych ponad 90% murów obronnych. Dokładnie to około 1325 metrów z 1420 metrów pierwotnej długości.

Wrzuciłem znalezisko - kopniecie :) ?

Moryń i położone obok jezioro Morzycko pojawiły się w znanej grze Wiedźmin.
Przy okazji wspomniane jezioro jest na 9 miejscu pod względem głębokości w Polsce (60 metrów).
Na rynku znajduje się ciekawa Fontanna Wielkiego Raka, która nawiązuje do miejscowej legendy o Wielkim Raku.
Według niej z jeziora czasem wyłania się wielki rak, będący wcieleniem dawnego obrońcy miasta o imieniu Rak, który obronił mieszkańców Morynia od śmierci głodowej. Gdy miasto było oblężone przez wojska brandenburskie, on przedostał się na zewnątrz i sprowadził pomoc. Niestety został on zabity przez wspomniane wojsko.

#antekpodrozuje #polska #zachodniopomorskie #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #podroze #podrozujzwykopem

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Pobierz antekwpodrozy - Czołem Mireczki i Mirabelki
Chciałbym pokazać Wam dzisiaj kolejne mi...
źródło: comment_16376505969RLLMigLyUQksls9i1PzxI.jpg
  • 18
@Franzowaty: stricte listy jeszcze nie. Większość znajdziesz na wykopie w dodanych przeze mnie znaleziskach:
https://www.wykop.pl/ludzie/opublikowane/antekwpodrozy/

oraz na blogu w dziale Polska, ale sa nieposegregowane:
https://antekwpodrozy.pl/polska

Brakuje mi kilku miasteczek do kolekcji jeszcze z zachodniopomorskiego, podkarpackiego i dolnoslaskiego. Mam nadzieje na wiosne nadrobic i planuję wypuścić wtedy jeden większy artykuł zbierający je w całość i skupiając się na murach już tylko :)

Swoją drogą to pomyślałem o 2 części projektu, tzn chciałbym
@Franzowaty: W sumie część sam, cześć mi od Mirków na wykopie, część od czytelników :)
Zaczęło się od Byczyny w opolskim. Myślałem, że takich miasteczek jest mało, a potem poszła lawina z nazwami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zdjęcia z powietrza są z drona. Fakt, dużo czasu zajmuje, chociaż więcej jednak trzeba poświęcić na wizytę tam :)