Wpis z mikrobloga

@giorgioflojdini: @websterpl1: ja nie rozumiem tylko jakiego obrotu spraw spodziewali się ci ludzie, że biorą kredyt wypłacany w CHF i przewalutowywany na PLN i potem zdziwieni, że trzeba płacić więcej jak CHF z 2 zł poszło na 4 zł. Nie rozumiem idei pomocy tym ludziom kosztem tych, którzy nie ryzykowali zmiennego kursu. Gadanie, że banki nie informowały wg mnie nic nie wnosi. Teraz informują o ryzyku zmiennych stóp a jak
@dasistfubar: I zazwyczaj w każdym kolejnym banku im odmawiali albo były dużo cięższe wymagania. Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak to wygląda. Ludzie chcą jak najszybciej wylądować "na swoim", żeby uciec od rodziców i/lub wynajmu, więc bierze się kiedy tylko stać na jakikolwiek kredyt, bo jak już się będzie miało ten dom czy mieszkanie to można już na spokojnie spłacać, bez czekania kolejnych 5 czy 10 lat. Ci ludzie udają, że
Ale koszt pomocy ponoszą banki a nie podatnicy, no fakt jedynie, że potem te koszty przeniosą na klientów. Póki co większość banków w Polsce prognozowała planowane straty w związku z oczekiwanymi pozwami sądowymi.


@Rozgryzacz: de facto płacą klienci banków.
@dasistfubar: Nie wiem ile miałeś lat, jak był boom na kredyty frankowe, ale wzięcie kredytu w PLN graniczylo wtedy z cudem. Nie uważam, żeby z tego powodu należała się tym ludziom jakaś specjalna pomoc (znam ludzi, którzy celowo rezygnowali wtedy z zakupu mieszkania i męczyli się z nietanim wynajmem, mimo np. powiększającej się rodziny - wykazali się zdrowym rozsądkiem i z tego powodu im jakoś nikt nie pomaga), ale prawda jest
@papaj_21_37: Gdybyś przeczytał chociaż jeden artykuł na ten temat to wiedziałbyś, że banki stosowały klauzule abuzywne, dzięki którym mogły dowolnie ustalać koszt przewalutowania. To dlatego teraz większość frankowiczów wygrywa w sądzie. Oni nie potrzebują pomocy, wychodzą całkiem dobrze na unieważnieniu umów
@giorgioflojdini: Większość frankowiczow już jest na takim etapie spłacania kredytu ze maja w ratach już bardzo mało odsetek. Wiem bo sam z nimi te ugody podpisuje xD niektorzy nawet na wiborze 30% mieliby niższe raty niż na frankach