Wpis z mikrobloga

Chyba powinieneś podziękować, że ktoś nie ma zalewającego stosunku do Twoich maili i je przeczytał przy czym wypisał Ci twoje błędy. Jak sam piszesz jest to szkoła i właśnie nauczyciel udzielił Ci lekcji, żebyś więcej tak nie pisał. To nie jest forum internetowe, a oficjalna korespondencja z Twoim nauczielem. Może warto poświęcić pół godzinki na to jak powinno poprawnie pisać maila i więcej zwracać uwagę na błędy jakie się w niej robi,
  • Odpowiedz
I dobrze, wykładowca edukuje studenta na temat przestrzeganej na całym świecie etykiety korespondencji. Albo to wyjdzie na dobre albo nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi.
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek
Z jednej strony może i tak, ale z drugiej... nauczcie się kurde pisać maile, to nie jest wiedza tajemna. Wystarczy wyszukać w necie i przeczytać, a może dzięki temu będziecie poważniej traktowani i może się to przydać później w pracy.
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek na pocieszenie jesteś w gorących ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Każdy kto się uczył jakiegokolwiek języka trafia na dział zwany pisanie listów. Tam się objaśnia strukturę i prawidłowe zwroty, np kiedu użyć Monsieur a kiedy Coucou, czy mit freundlichen Grüßen a liebe Grüße. Natomiast w j. polskim ten temat gdzieś ucieka i do dziś nie jest to uporządkowane, np. czy zasadne jest użycie witam. Skoro nauczyciel ma
  • Odpowiedz
Chyba powinieneś podziękować, że ktoś nie ma zalewającego stosunku do Twoich maili i je przeczytał przy czym wypisał Ci twoje błędy. Jak sam piszesz jest to szkoła i właśnie nauczyciel udzielił Ci lekcji, żebyś więcej tak nie pisał. To nie jest forum internetowe, a oficjalna korespondencja z Twoim nauczielem. Może warto poświęcić pół godzinki na to jak powinno poprawnie pisać maila i więcej zwracać uwagę na błędy jakie się w niej robi,
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek: W wiadomości wysłanej przez nauczyciela jest jeden błąd gramatyczny, zero kropek na końcu zdań, trzy literówki, stosowanie czterech kropek (to nawet nie jest wielokropek) zamiast cudzysłowu oraz piękna konstrukcja "XYZ 9imię i nazwisko". Już o braku logiki (najpierw cofnął zadanie za "brak danych osobowych", a w drugim mailu nagle chodzi mu o brak zwrotów grzecznościowych) nie wspominając. I on tutaj jest stawiany jako obrońca języka polskiego i strażnik kultury,
  • Odpowiedz
@Biszkopcik:
Jeżeli już mówimy o formaliźmie to nie, wtedy piszesz "Szanowni Państwo", albo po prostu "Dzień dobry".

W różnych środowiskach przyjęte są różne konwenanse i często odbiera się "witam" jako przywitanie nieuprzejme, bo protekcjonalne. Wita się odwiedzających gości, wita się słuchaczy jakiejś prelekcji, osoba ogółem będąca gospodarzem lub uprzywilejowaną stroną, wita stronę gości, petentów etc.

Jesteśmy na etapie dużych zmian kulturowych, przechodzimy powszechnie z bardziej sformalizowanych stosunków pan/pani na nieco zamerykanizowaną manierę per ty, ale tym bardziej trzeba mieć na uwadze, by swoją formę komunikacji dostosować do rozmówcy i jego oczekiwań, o ile oczywiście nie powodują, że to my nagle stajemy się śmieciem w rozmowie, a
  • Odpowiedz
@MZ23:
Każdy człowiek jest równy wobec prawa, ale nie jesteśmy równi w różnych kontekstach społecznych. Sugerujesz, że licealista powinien wchodzic do klasy gdzie uczą go matematyki i mówić "no cześć Stefan, jak leci?" i traktować nauczyciela jak dobrego kumpla?
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek:
Żaden kulturalny człowiek nie zaczyna wiadomości od "witam". Wiele już na ten temat napisano, ale jak widać, do prymitywów nadal nic nie trafia. A już w kontekście takiej zależności jak wyżej taki wstęp jest absolutnie nie do zaakceptowania.
  • Odpowiedz
@MZ23: Dzbanie, czynem możemy uznać też ukończenie szkoły wyższej i poświęconego temu czynowi czasu. Nuczycielowi (nie tylko temu ze szkoły) powinno okazać się wyższy szacunek, chociażby ze względu na to, że on przekazuje Ci coś czego ty nie masz, wiedzę.
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek: ehh młodzi :) jak przyjdzie ci kiedyś wymieniać korespondencje z ZUS, pracodawcą albo gdzieś za granice to dowiesz się o co twojemu nauczycielowi chodziło :)
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek: No elo, tutaj OP. Zacznę od podziękowań, bo jeszcze nigdy nie miałem żadnego mojego posta w gorących (zła sława, to też sława ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Nie spodziewałem się, że ten temat wywoła taką burzę emocji. Załączam więc finalny screen, z tego pamiętnego dnia. Można by to nazwać "good ending". Użyłem tam "jego stylu" i na tym się skończyło. Było to strasznie na siłę,
Wybuchowykubek - @Wybuchowykubek: No elo, tutaj OP. Zacznę od podziękowań, bo jeszcze...

źródło: comment_1635595503MlyU8l94l6UblMqqKSDSa7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek: „Mam dysleksję ale to nie tak, że się usprawiedliwiam. Ale mam dysleksje i na 85% wiedziałem, że tak to będzie wyglądało. Czy wspominałem, że mam dysleksję? W ogóle nie bierzecie pod uwagę mojej dysleksji i nerwicy natręctw.” XD
  • Odpowiedz
@Wybuchowy_kubek: Czy dysleksja jest na równi z bycie ułomnym? Rozumiem mieć dysleksję i robić błędy ale jak można tych błędów nawet nie zweryfikować w 6 wyrazowym zdaniu, gdzie komputer podpowiada co jest źle. Wystarczy że skopiujesz tekst do Worda a on w najnowszej wersji poprawi nawet błędy językowe.
  • Odpowiedz