Wpis z mikrobloga

Mam kredyt konsumencki w #ing którym finansowałem częściowo budowę i wykończenie domu . Sumiennie nadplacałem kredyt łącznie kilkadziesiąt tysięcy żeby skrócić okres kredytowania i odzyskać część marży i opłat po wcześniejszej spłacie . Co zrobił bank ? Bez aneksu do umowy rozbił sobie pozostałą śmieszną część zadłużenia na mniejsze raty na wiele dłuższy okres żeby podnieść rentowność pożyczki i utrzymać długi okres kredytowania . #finanse #banki #polska #kredyt
źródło: comment_1633670727SbsCYrsBg9iGW0Y4WYT9SE.jpg
  • 106
@ING_Bank_Slaski wcześniej płaciłbym przez 9 miesięcy ratę kapitałowa około 950 PLN + 50 PLN odsetki = 450 PLN (około) odsetek przez cały okres kredytowania Teraz po waszym "przeliczeniu " mam 750 PLN odsetek w zaokrągleniu . Mówimy tu o malutkiej kwocie jaka mi została do spłaty co z ludźmi którzy mają kilkaset tys .? Po to nadplacałem kredyt żeby skracać okres kredytowania i mieć mniejszy koszt pożyczki . Finał będzie taki że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wacek901: Nie tłumaczyli ci tego w ING? Jak nie złożysz kwitów to zmniejsza ci się rata a nie okres kredytowania

@szmichal: wychodzi na to, że przy gotówkowym kredycie jest inaczej.

@wacek901: Przy nadpłacie pożyczki gotówkowej standardowo skracamy okres kredytowania, wysokość raty pozostaje bez zmian, natomiast w związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 6 października 2021 r. zmieniliśmy oprocentowanie produktów kredytowych. Jeśli Twoja pożyczka ma oprocentowanie zmienne, to u
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TatusMuminka: ale co za różnica czy nadpłacam co miesiąc co raz większą kwotę (uwzględniając to o ile mi się rata zmniejszyła) czy zmniejszam aneksem co 3 msc, ale nadpłacam np. stałą kwotą 1000 zł? Co innego jak ktoś przeznacza zawsze tyle samo kasy na nadpłatę a co innego jak ktoś uwgzlędnia zmianę raty co miesiąc. Dodatkowo rozumiem, że zwrot kosztów/marży zawsze będzie taka sama przy założeniu, że dwie osoby z różnym
@DOgi: nie, to tak nie dziala bo sam tam mialem kredyt i nadplaclem sporo co miesiac, przy kazdej nadplacie pozostaly kredyt byl rekalkulkowany i spadala wysokosc kolejnej raty a nie zmniejszal sie okres kredytowania. To jest zapisane w umowie.
Miałem kredyt i w mbanku i w aliorze. W mbanku jest o tyle fajnie ze nadpłacając wybierasz sobie sam czy chcesz zmniejszenie kwoty raty czy skrócenie czasu kredytowania. A spłacony kredyt z automatu zwracał prowizje. W aliorze jedyna opcja to było tylko zmniejszenie kwoty z zachowaniem długości kredytowania, ale jak nadpłacilem kredyt to go automatycznie zamkneli i zwrócili prowizje. Tak wiec wydaje mi się ze raczej niepotrzebnie kręcisz inbe. Co najwyżej Mirku
@wacek901: przy nadpłacie musisz deklarować czy zmniejszasz kapitał, czy skracasz okres. skrócenie okresu wiąże się zwykle z aneksowaniem. wszystko masz w umowie kredytu, którą podpisałeś na początku.
@wacek901: Polecam innym sprawdzić swoje kredyty, bo mój właśnie też się przedłużył na pierwotny okres mimo, że wcześniej się skracał podczas nadpłacenia :O
chyba sobie lepiej doczytaj umowę bo też mam kredyt w ING i każda nadpłata zmniejsza właśnie ratę bez zmiany okresu kredytowania. Ciężko zrozumieć z twojego opisu co tak naprawdę się stało bo wręcz brzmi jakby bank wydłużył okres kredytowania - ale to się wydaje niemożliwe.


@powaznyczlowiek: kredyty konsumenckie działają inaczej niż hipoteczne - w ing domyślnie skraca się okres kredytowania. No prawie, bo ostatnia rata jest zmniejszana.

jak można być tak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aarahon: no ale przecież jak się nadpłaca zostawiając okres kredytowania ale zmniejszając ratę to odsetki też się zmniejszają i też ich nie płacisz?
Mnie babka w ING tłukła do głowy 100 razy, że celem skrócenia okresu kredytowania trzeba podpisać aneks, ponadto wyraźnie było to w umowie napisane.
@teddybear69: @Daurita: zależy jak wygląda sprawa odsetek. U mnie było tak że miałem do spłaty x i płaciłem ratę x/12. Jak zapłaciłem naraz 3 raty spłacając kredyt to zwrócili kasę bo w końcu kapitał był pożyczony na 10 miesięcy a nie na 12. Tak samo może być w przypadku opa, odsetki od 10000 pln na 3 lata będą niższe niż na 4 lata. Jak spłaci kredyt w trzy lata który
@wacek901: Nie masz racji a próbujesz burze siać. - musisz napisac aneks. Nadpłacając kredyt zmniejszasz jedynie kwotę kapitałowa do spłaty. Liczbę rat reguluje osobny zapis w umowie i trzeba go aneksować. Inaczej banki po prostu rozkładają pozostałe raty na liczbę która pozostała wg umowy. Ew możesz iść płakać do jaworowicz, panie umów i ustaw nie czytałem a płacić każą. ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dynamiczny_Rogal: super dzięki, umiem Googla ;) ale nie miałam prowizji więc no. ;)

@aarahon: ok ale to chyba chodzi Wam o to że nie płacisz odsetek za rok bo w rok wcześniej spłacasz, a ktoś wyżej wspomniał jakby to ktoś zwracał zapłacone już odsetki. Dodatkowo ja pytałam o hipotekę a wychodzi na to że op mówił ciągle o konsumenckim, co wcale nie wynikało tak od początku z jego wpisów. Tak
@grubson234567 nie masz racji liczba rat spada o czym pisało wyżej ing . Dlatego gdy nadplacałem kredyt wcześniej skracał się okres kredytowania teraz po podwyżce stopy procentowej przeliczyli na nowo według wartości podanej w umowie . Gdyby nie zmiana stopy miałbym jeszcze 7 rat do spłaty teraz mam 32 raty do spłaty tylko mniejsze . Tak właściwie to niemam już nic do spłaty bo właśnie dostali szmal i czekam na zwrot prowizji
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wacek901: zwracam honor, widocznie zasugerowałam się komentarzami o hipotekach innych ludzi plus to, że sama mam w ING i mam odwrotnie w przypadku nadpłat. Widocznie się nie skupiłam za mocno czytając w wolnej chwili w pracy ;D
Biję się w pierś!