Wpis z mikrobloga

@jaroslaw-stadnicki: nie wiem co ma wymiana bazy do orma, przecież to dwie różne rzeczy, kek, bez orma możesz mieć abstrakcje przecież obiektową ponad bazę danych i jedynie zmieniać adapter

orm stosuje się do zupełnie innych rzeczy - głównie do zapisu skomplikowanych agregatów i zarządzania nimi, ułatwiają wtedy mocno robotę, jeśli ktoś ma obiekty z prostymi relacjami albo i bez nich - to wtedy bez sensu stosować ORM, wystarczy sam obiektowy dostęp
@WhiskyRomeo: czy to nie zajmuje więcej czasu? Jak z debugowaniem? Ja nie lubię, bo: chce mieć wszystko po jednej stronie.... choć jak teraz myślę, to może wszystko po stronie DB nie jest złym pomysłem; na czas developerki lokalnie kłery, a gdy wszystko gotowe i sprawdzone można przenieść to DB i trzymać jako SP - może może
@jaroslaw-stadnicki: @Jurigag: Nie jest słabe. Baza danych której schemat został przemyślany i zaprojektowany przez specjalistę w zasadzie zostaje otwarta na każdego deva który nie ma pojęcia jak wydajnie zapytać o dane. To brak izolacji. Zupełnie jak mutowalna klasa z publicznymi zmiennymi. Odpowiedzialność w jaki sposób zmieniane są dane powinien być po stronie bazy danych i nikt inny nie powieniem tam grzebać. Ten pattern dziala tylko jak macie w firmie bazodanowców