Wpis z mikrobloga

Mirki,

Kupiłem w marcu tego roku nowy samochód. Wybór padł na Dacie Sandero III. Początkowo modelem tym odbyłem jazdę testową w jednym z poznańskich salonów. Później obejrzałem kilka modeli innych producentów. Jak już się zdecydowałem na Daćkę w konkretnej konfiguracji, to rozesłałem do okolicznych salonów zapytanie mailowe o czas oczekiwania na wybraną konfigurację. Okazało się że w Salonie będącym najbliżej mojego miejsca zamieszkania, mają dokładnie taki egzemplarz jaki chciałbym zamówić, który dostępny jest od ręki. Poszedłem obejrzeć, i jako że decyzja już była podjęta że taki samochód chcę to go kupiłem.

Po zakupie, jeszcze podczas jazd na dotarcie silnika, ujawniła się wada prawdopodobnie skrzyni biegów. Głównym problemem jest wycie podczas jazdy z prędkościami powyżej 70 km/h. Objaw ten cały czas się nasila. Wycie zanika po wciśnięciu sprzęgła lub podczas hamowania silnikiem. Dodatkowo ostatnio zaczęły pojawiać się problemy z wbijaniem biegów. Lewarek chodzi ciężko, haczy...

Trzy razy zgłosiłem już reklamacje z tytułu gwarancji. Ostatnia wizyta w ASO to był jakiś nieśmieszny żart. Nie będę opisywał dokładnie jak to wyglądało. W każdym razie samochód stał tydzień i nic w nim nie zrobiono. Ciągano mnie na jazdy ich samochodem demo, żeby udowodnić mi że "ten typ tak ma" i wszystkie tak wyją. Oczywiście tak nie jest, że ten typ tak ma... bo przeprowadziłem małe śledztwo na ten temat. Wypytałem przez FB sporą grupę użytkowników bliźniaczego modelu. U nikogo nic nie wyje. Dodatkowo rozesłałem zapytania do You Tuberów reklamujących/testujących ten samochód. Ci którzy odpowiedzieli stoją na stanowisku że w testowanych modelach nic nie wyło. Otrzymuję też ogromną pomoc od redakcji @francuskie - dzięki ich wsparciu mam jeszcze "siłę" się szarpać z tym tematem.

Jako że zgłoszenia gwarancyjne są odrzucane na zasadzie "ten typ tak ma". Jako że centrala Renault Polska i Pani Koordynator ds. Reklamacji Klientów, z ramienia centrali, twierdzi że: "zgodnie z Ogólnymi Warunkami Gwarancji Dacia upoważnionymi do wykonywania czynności diagnostycznych i naprawczych są nasze Autoryzowane Serwisy i ich decyzje są wiążące." No to chyba nie mam wyjścia i muszę iść do prawnika i uruchomić cały proces zgłoszenia usterki z tytułu rękojmi.

Pytanie i prośba o pomoc. Czy ma ktoś z Was doświadczenia w tego typu sprawach? Jeżeli ktoś przechodził podobną historię... Czy jest na wykopie ktoś, kto może polecić zaufanego prawnika z Poznania który pomoże ogarnąć mi ten temat?

Tutaj jeszcze linki które pomogą zobaczyć co się dzieje z moim samochodem:
https://youtu.be/GocTb4X4W7k - nagranie wycia
https://youtu.be/VZDs-crrL8U

https://francuskie.pl/nowa-dacia-sandero-1-0-lpg-halasujaca-skrzynia-biegow-w-nowym-samochodzie/ - artykuł na temat mojego problemu.

Wiele razy otrzymałem od Was mnóstwo pomocnych rad które nakierowały mnie na właściwą ścieżkę postępowania. Stąd ten wpis. :)

#motoryzacja #samochody #reklamacja #rekojmia #gwarancja #prawo #dacia #renault #sandero
  • 49
@szczurek_87: oj miałem coś podobnego w moim aucie. Po pierwsze w 3 letnim samochodzie, kupionym i serwisowanym w tym samym ASO padł silnik - ale tu stanęli na wysokości zadania i bez gadania dostałem nowy silnik etc.
Natomiast jakiś czas później pojawiły się dwie usterki - przy dodawaniu gazu drążek zmiany biegów na pozycji 6 poruszał się. Nieznacznie - ale jednak i było to wyraźne. Było to trochę denerwujące, ale raczej
@jaceks653: tak to wygląda niestety :(

@eaxene: Jestem już w kontakcie z wieloma klientami tego salonu. Twój wpis jeszcze bardziej mnie utwierdza, że to może być standardowe ich postępowanie. Wmawiamy klientowi "ten typ tak ma" aż ten się zmęczy i odpuści. Zapewne na sporą część osób to działa. :(

Ja póki co będę działać dalej. Uczciwie i ciężko pracowałem na to żeby móc sobie pozwolić na ten zakup. W dobrej
@szczurek_87 przepraszam za przejęzyczenie- w sprawie ASO chodziło mi o to, że samochód serwisowałem non stop w tym samym ASO mojej marki - ale innym niż to o którym piszesz. Mój błąd tutaj bo dość skrótowo to naposalem, ale do reszty się zgadzam :)
@szczurek_87: A nie możesz pojechać do innego ASO, np w innym mieście? Miałem problem z linkami od skrzyni biegów w Dusterze (wada fabryczna), pojawiły się po ok 2-3k km. Facet na telefonie jak zgłaszałem od razu wiedział o co chodzi, zamówił części i wymienili mi to w 3-4 godziny. Dacia Szczecin - Polmotor, chociaż kupowałem w zupełnie innym salonie.
@KapitannKnykiec: jasne że mogę, tylko jaką mam pewność że tam za chwilę nie usłyszę że TTTM i elo... Ostatnie zgłoszenie zrobiłem przez centralę w Warszawie która się wypięła, uznając że muszą polegać na opinii ASO. Mogę oczywiście pojechać nawet do Szczecina jeśli mi naprawią samochód. :)

Przedzwonię tam... Trochę to będzie zwariowane jechać tyle km - no ale może dobrze radzisz. :))

P.S - czytam opinie na google, zaczynając od najgorszych.
  • 1
@Rst00 rozważam taki krok...

@WaniliowaCola wiesz w pewnym momencie to nawet takie coś rozważałem. Podjechałem do salonu marki którą również brałem pod uwagę. Opowiedziałem co i jak - odkupili by ten samochód za 15 000 zł mniej niż za niego dałem. Pewnie sami by już skutecznie wymusili naprawę na sprzedawcy... Do tego ich model który bym chciał jest droższy o 5 000 zł. W sumie 20 000 spalone w piecu. Z jakiej
@szczurek_87: dopóki nie otrze się to o media i głównego importera tych pojazdów na Polskę to nic nie zdziałasz ale tak to działa w większości marek. W ASO pracują zbywacze i wymieniacze, najpierw zbywają, a jak klient jest upierdliwy to starają się naprawić jak najmniejszym kosztem lub wydają odmowę. Dopiero po interwencji w mediach jest jakiś odzew i nagle wszystko da się załatwić jak zły PR trafia do grona potencjalnych klientów.
@szczurek_87: Szkoda bo mało kto sie skarży na te samochody a akurat Tobie sie trafił wadliwy egzemplarz, powinni to przyjąć na klate i wymienić skrzynie, albo podjąć jakąś próbe a nie założyć że tttm. Tobie 15k mniej a za chwile wystawią po cenie niemal salonowej i ktoś to kupi :/spróbuj sie jeszcze skontaktować z Panem Jackiem Balkanem z Motodziennika, może pomogą nagłośnić temat :)
  • 2
@Rst00 eh, początkowo miała być Kia Rio - no ale pokusiłem się na LPG... i trochę niższą cenę. Bo jeśli chodzi o takie ogólne wykonanie to jest całkiem nieźle w tej Dacii. Będę pewnie musiał działać przez prawnika włącznie z Sądem. :/ Tak w duchu to jest mi cholernie przykro. Niby to tylko samochód, rzecz, pieniądze... Z drugiej strony, jak sobie myślę ile pracy mnie kosztowało to, żebym mógł sobie pozwolić na
@szczurek_87: no właśnie to jest w tym najgorsze że kupujesz nowe auto, oczekujesz że będzie sprawne i bezobsługowe a w razie problemów masz GWARANCJE, a nagle trafiasz na ścianę w postaci ASO oraz osób decyzyjnych i... klops. Każdy umywa ręce a miało być tak pięknie. Niestety, pozostaje walka ale nie poddawaj się. Z autem ewidentnie coś jest nie tak, wygrasz sprawę w sądzie na 99,9% tylko to po prostu potrwa około
  • 0
@Rst00 będę działał :) Dzięki za wsparcie... to serio dużo daje. Bylem już mocno zrezygnowany... ale dzięki Tobie i wielu innym osobom nabieram wiatru w żagle. Nie zamierzam odpuścić...
@szczurek_87:

> Ten samochód ma też pewne mankamenty natury wizualnej. Wiesz typu, błotnik nie jest idealnie przykręcony, jeden reflektor lekko wystaje poza obrys karoserii, wewnątrz brakuje zaślepki jednej śruby w klamce, zarysowana jest plexi osłaniająca zegary... - no ale to już się nie czepiam i nikomu nie zawracam doooopy takimi pierdołami.


To co piszesz kojarzy mi się z wadami pierwszych egzemplarzy, które wchodziły do salonów jako testówki/pokazówki jeszcze w marcu. Pamiętam
@szczurek_87: To akurat wiadomo, powinni wziąć to w ASO i przynajmniej próbować zregenerować albo wymienić skrzynię dlatego trzymam kciuki. Pisałem tylko o tych wadach w wykończeniu bo gdy byłem w salonie w marcu to widziałem podobne błędy, a ostatnio już nie było tych problemów.