Wpis z mikrobloga

Kto ma pierszeństwo?

Lewy pas stoi, korek.
Auto 2 wpusciło auto nr 1.
Jadę autem 3, mam włączony kierunek w prawo.
Kobieta w aucie 4 jedzie tuż za 2 i nie zostawia miejsca aby się włączyć.

Ja próbuję się włączyć będąc juz na końcu lewego pasa.

Co w przypadku kolizji auta 3 i 4?

#suwak #jazdanasuwak #prawo #drogi #polskiedrogi #samochody #przepisydrogowe #pytaniedoeksperta
Pobierz kmlbnd - Kto ma pierszeństwo? 

Lewy pas stoi, korek.
Auto 2 wpusciło auto nr 1.
Jadę...
źródło: comment_163185794222KRoK9Lvua8jQ0pIpHF15.jpg
  • 200
@ugluck: Odpowiadając uczciwie - nie wiem.

W momencie gdy prędkość ruchu będzie znacznie zmniejszona, to pewnie obowiązuje. Tyle tylko, że ile czasu będą przechodzić te wycieczki? Minutę?

Potem jak przejdą, to ruch pójdzie już normalnie, czyli nie będzie zmniejszenia prędkości na jezdni, czyli suwak przestaje obowiązywać.

Wydaje się, że to znaczne zmniejszenie spowodowane korkiem, musi być czymś trwałym, a nie wynikającym np. z krótkotrwałego zatrzymania pojazdów w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
To tak jak z wpuszczaniem autobusu włączającego się do ruchu.


@eiaculatiopraecox: Ludzie, litości, przestańcie to porównywać do autobusu włączającego się do ruchu bo to nie ma żadnego przełożenia. Czytam tą bzdurę już chyba z dziesiąty raz na wykopie. W przypadku autobusu kierujący autobusem każdorazowo musi się upewnić że może się włączyć do ruchu bezpiecznie i kierujący faktycznie umożliwia mu wyjazd z zatoki, w przypadku obowiązku jazdy na suwak kierujący został zwolniony
Wypadałoby podać podstawę na którą się powołujesz cumplu.


@eiaculatiopraecox:

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji
Czyli jadący kończącym się pasem nie ma pierwszeństwa a jedynie nie musi go ustępować jadącemu pasem na który zamierzą zmienić?


@eiaculatiopraecox:

Uwaga - zaskoczę Cię - w PoRD nie ma żadnego przepisu, który mówi, że pojazd jadący "swoim pasem" MA PIERWSZEŃSTWO. To "pierwszeństwo na swoim pasie" wynika tylko i wyłącznie z obowiązku ustąpienia tego pierwszeństwa przez pojazd zmieniający pas ruchu na jego pas.

Więc to "pierwszeństwo jadącego swoim" pasem znika w
Ale wyobrazmy sobie sytuacje gdzie przez pasy przechodza powoli 3 wycieczki szkolne i na obu pasach zatrzymuje sie i czeka po 15 aut - i gdy wycieczka przejdzie i bedzie mozna kontynuowac jazde to zasada suwaka zaczyna obowiazywac czy nie?


@ugluck: nie rozumiem z czym masz problem, dlaczego miałaby nie obowiązywać? mamy warunki znacznego zmniejszenia prędkości
i gdy wycieczka przejdzie i bedzie mozna kontynuowac jazde to zasada suwaka zaczyna obowiazywac czy nie


@ugluck: Moim zdaniem też zaczyna obowiązywać, w przepisach jest to jasno określone

W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania.


Tutaj pas ruchu
@reksiuzgdyni: Oczywiście Polacy musieli #!$%@?ć zapis o jeździe na suwak i teraz zmieniający pas mam pierwszeństwo. I weź teraz oceń czy w danym momencie zmiejszenie prędkości na kończącym się pasie było już na tyle duże, że zasada jazdy na suwak już obowiązuje czy może #!$%@? jeszcze nie bo za szybko jedziesz? Ustawodawco ty debilu!
Oczywiście Polacy musieli #!$%@?ć zapis o jeździe na suwak i teraz zmieniający pas mam pierwszeństwo


@jafek21: I to jest właśnie bardzo dobre rozwiązanie. Gdyby zrobili tak jak w przypadku wpuszczania autobusu z zatoczki, to połowa kierowców by się do tego nie stosowała. A tak to zmieniając pas, możesz to robić bardzo śmiało i trąbić w razie czego, gdy ktoś cię nie wpuścił.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jafek21: no ale co za problem? Jak masz po 10 aut na każdym pasie ruchu, no to chyba o tym mowa. Zmniejszona prędkość przez korki, czyt jazda na suwak obowiązuje. Nie jest skomplikowane.
@hubi-hubi: Ok, to napisz mi czy obowiązuje przy 4 autach? A przy 2 autach? Może dopiero przy 6? Jest to po prostu niejednoznaczne przez co każdy będzie oceniał przez swoje widzimisie.
@ks2m: @tusk: ja nie mam problemu, pytam po prostu o taka sytuacje. Jest bardzo rzadko spotykana. A zaciekawilo mnie to, bo tak naprawde to jest tylko chwilowe zmniejszenie predkosci, a potem autka znow rozpedzaja sie do 50km/h wiec dlatego mnie to zastanowilo.