Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

brak dowolności zmiany aranżacji przestrzeni,


@xyzak: No chyba te jednak dom murowany ma ta wade. W drewnianym mozesz scianki przekladac, tobic nowe otwory itp.
  • Odpowiedz
  • 0
@witos dokładnie, firmy ruchają bo ludzie płacą. Na materiałach taka firma pewnie przycina 50-100 procent aby sie zabezpieczyć przed wzrostem cen. Z drugiej strony ludzie maja w dużych miastach alternatywę 70m² plus garaż i wyposażenie i robi sie milion. Więc jak ktoś daje im ofertę ze za 1 mln będzie miał 120 metrów domu to uważają ze to świetna okazja. U mnie wyjdzie jakieś 750-800 tys z ogrodzeniem i ogródkiem za
  • Odpowiedz
@Mac02: Ludzie płacą, bo się nie znają. I przez to zlecają wszystko jak idzie bez zastanowienia, bo nie potrafią po prostu rozdzielić danych robót na osobne firmy, szukać alternatyw, zamienników lub coś samemu wykonać. Jak ja słyszę, że za 120 m2 użytkowej w stanie deweloperskim ktoś jest gotów zapłacić prawie 600 tys. zł to się zastanawiam, czy nie jest p------y? W takim podejściu to ten dom z wykończeniem dobije do
  • Odpowiedz
@JayCube: ścianę działową mogę przesunąć w murowanym. Ty w szkieletowym ustaw szafę S1 na piętrze lub powieś duży telewizor w innym miejscu :)
  • Odpowiedz
@misisk: bardzo fajny projekt - bardzo podobny (Bławatek z moimi modyfikacjami) wybudowałem 10 lat temu.

moje subiektywne spostrzeżenia dla tych co nigdy nie mieszkali w domu:
- najlepiej dom z normalnym piętrem a nie poddaszem użytkowym (brak jakichkolwiek skosów wewnątrz)
- brak okien dachowych albo niezbędne minimum; z tymi oknami są same problemy, akumulacja wilgoci, konieczność zasłaniania na noc, hałas od deszczu itp..
- garaż poza bryłą budynku. Co z tego, że mam garaż jak i tak robi się z niego składowisko a poza tym najlepiej już na dwa stanowiska. Dodatkowo jest za ciepło w zimie. Np +20C w ziemie a na zewnątrz -20C i co? nie
  • Odpowiedz
@misisk: ja właśnie skończyłem budowę domku jednorodzinnego z poddaszem użytkowym, wg. tego projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-rio-2-SLN2410
Budowałem z ojcem systemem gospodarczym, ukończyliśmy w półtorej roku. Koszt całkowity jaki ponieśliśmy do doprowadzenia do stanu pod klucz, czyli ściany wszystkie wykończone z kuchnią i łazienką wyniósł około 214 tysięcy. Podejrzewam, że z ekipą bym wydał 2x tyle na budowę. Obecnie dom wyceniony na blisko 600 tys.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@KobyleCaco współczesna blachodachówka dobrej jakości jest nie do odróżnienia od zwykłej dachówki. Podstawową zaletą takiego rozwiązania niska waga, dlatego to standard w domach szkieletowych. Nie tłumi jednak tak dobrze dźwięku np. deszczu. Jednak przy zastosowaniu aktualnych rozwiązań nie odczuwa się tego. Ja w parterówce w ogóle nie słyszę deszczu padającego na dach.

Natomiast porównanie miarodajne jest, bo pochodzi z tego samego okresu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@pedros92 bo jeden bierze 100k na kawalerkę, a drugi 600k na budowę domu. No i masz średnią 300k. Dla mnie jednak na początku też było zaskoczeniem, że tyłu ludzi stać na wkład własny na budowę domu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@slusar_o2 wykonawca domu murowanego nie chciał obniżyć ceny przy zamianie na blachodachówkę. Zmiana jednak faktycznie zmniejszyłaby różnicę, choć nie wyeliminowałaby jej całkiem. Jednak nie zamierzam dowodzić argumentu niższej ceny, bo nie to jest moim celem, a bezpośrednie porównanie dwóch ofert tego samego projektu (na prośbę Mirków w poprzednich wpisach).
  • Odpowiedz