Wpis z mikrobloga

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 79 n.e. – wybuch Wezuwiusza zniszczył Pompeje i Herkulanum. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwoliło poznać nam dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców. Wówczas to zginął Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i historyk. Inna propozycja mówi o 24 październiku, jako dniu wybuchu.

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#24-8

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
Pobierz
źródło: comment_16297868576aNUNApUnIdQeN00cdu3uC.jpg
  • 12
@Cel87: Skąd info, że wulkan wyglądał tak przed wybuchem? Miałem okazję przed miesiącem odwiedzić Pompeje i Wezuwiusza, tym bardziej jestem ciekaw ;)
@Cel87: Nam opowiadał kierowca busa podczas jazdy na Wezuwiusza, że oba obecne szczyty to pozostałość starego wulkanu. Po prostu miałem nadzieję, że zachowało się jakieś stare malowidło czy coś i ktoś na podstawie tego naniósł to na zdjęcie :/
@Cel87:
A tutaj widok na port w starożytnym Herkulanum - mieście lepiej zachowanym niż starożytne Pompeje, ale mniejszym pod względem obszaru wykopalisk z racji wybudowania nad nim współczesnych miast. Szczyt skarpy po prawej wyznacza obecny poziom gruntu. W najniższym punkcie widać przystań, a obok niej komory na łodzie, w których schronienia szukali mieszkańcy.
Pobierz
źródło: comment_1629842309e9CndLtYeJoOH5wgzQVzYu.jpg