Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
28lat, IT, 15k brutto UoP na czas nieokreślony, 200k oszczędności, Warszawa, aktualnie wynajem za 2,2k/msc(w tym już wszytskie opłaty, miejsce postojowe i internet), zniżka pracownicza na kredyt hipoteczny - marża 1,55%(1,6% dla kredytu z 5 lat mrożonym WIBOR)

Planuje w tym roku kupić mieszkanie i pozbyć się wynajmowanego. Jako że sytuacja ekonomiczna jest jaka jest raczej zacznę od jakiegoś mieszkania typu 2 pokoje, 36-40m2, tak żeby rata kredytu była jak najmniejsza, jak kiedyś spłacę to zamienię na większe. Mieszkanie chciałbym, żeby zmieściło się w kwocie 450-500k.

Zainteresowałem się ostatnio tematem wynajmu garaży/miejsc postojowych, w sumie brzmi jak spoko mini-biznes dla kogoś kto nie ma milionów, żeby kupić kilka mieszkań na wynajem. Miejsce postojowe/garaż w zależności czy Warszawa, czy nie kosztuje coś z przedziału 15-40k. Z wynajmu można mieć w przypadku droższych miejsc nawet 400-450 PLN.

Wiadomo część kasy z oszczędności pójdzie na 20% wkładu własnego. Pytanie jak podejść do reszty. Oczywiście w opcjach pomijam, ale jestem świadomy, że może być potrzeba jeszcze jakiegoś remontu, malowania, czy tam innego odświeżenia kupionego mieszkania

Opcja 1: Po zakupie mieszkania, zostawić resztę oszczędności już na poczet pierwszej nadpłaty kredytu(plus oczywiście odłożona jakaś poduszka bezpieczeństwa)
Opcja 2: Po zakupie mieszkania, zainwestować resztę oszczędności w miejsca/garaże, które odrazu wynajmę(plus oczywiście odłożona jakaś poduszka bezpieczeństwa)

Co sądzicie? Siedzi ktoś z Was w temacie wynajmowania garaży?

#nieruchomosci
#warszawa
#kredythipoteczny
#kredyt
#mieszkanie
#mieszkaniedeweloperskie
#inwestycje
#finanse

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60d383684dac4f000b2018d2
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 16
@AnonimoweMirkoWyznania: wynajmuje teraz miejsce postojowe na warszawskich Włochach od chłopa, który w 2017 kupił go za 35'000pln. Dwa lata stało puste z kartką "wynajmę, tel. xxx". Ponieważ pojawił mi się drugi samochód, to wynająłem to miejsce od niego za 150pln/msc. A weź pod uwagę, że roczny koszt utrzymania tego miejsca to ok 1100pln. Także chłop zarabia na mnie całe 700pln/rok, czyli nominalnie zacznie zarabiać na miejscu po 50 latach ;) alternatywnie
@JackBauer: Płacisz 150zł miesięcznie za miejsce postojowe? Jakieś platformy? Bo przyznam, że płacę zdecydowanie mniej, a koszt utrzymania miejsca to raczej nie jest kwestia lokalizacji. Cena zakupu jak najbardziej może się różnić, ale czynsz?
@pp93 Nie, ale jak szukałem mieszkania do kupienia, to takie czynsze były w Śródmieściu. Fakt, były platformy i budynki nie miały aż tak dużo mieszkań, więc pewnie stąd te opłaty. Ale np. 100 zł też nie jest rzadkością, a to też sporo. A z ciekawości, ile płacisz u siebie?
@JackBauer: O ile się nie mylę, to samego czynszu za miejsce postojowe to okolice 30zł. Nie jestem Ci w stanie teraz powiedzieć, czy dochodzą jeszcze proporcjonalnie od powierzchni jakieś dodatkowe opłaty. Mieszkanie na Bielanach
@pp93: To nie wiem czemu np. na Muranowie jest tak drogo. Tu jest artykuł o budynku, w którym oglądałem jedno mieszkanie: https://wawalove.wp.pl/za-miejsce-postojowe-w-nowym-roku-zaplaci-2207-zl-przebilismy-mokotow-i-to-znacznie-6329238530168449a . To akurat specyficzna sytuacja, bo jest problem z uregulowaniem gruntów, ale sam czynsz za garaż też jest bardzo wysoki.

W sumie ten artykuł też pokazuje, że można się ładnie #!$%@?ć kupując miejsce garażowe na wynajem.
@JackBauer: może kwestia własności gruntu, chociaż od jakiegoś czasu to było ujednolicone. Na pewno duże znaczenie ma administracja - różnice w czynszach (nie mówię wyłącznie o miejscach postojowych) są bardzo widoczne. Mam porównanie kilku inwestycji i czasami aż się wierzyć nie chce na co te pieniądze muszą iść, bo z reguły nie idzie to w parze z jakością