Wpis z mikrobloga

1980 rok. WIelka Brytania Na zdjęciu trzech chłopaków ze subkultur: punk, rudeboy i skinhead.

Rudeboys to subkultura, która ubiera się w garnitury, brogue i charakterystyczny kapelusz pork pie , ich częstym dodatkiem są przyciemniane okulary, klasyczne kurtki „harringtonki” lub crombie. Była mocno powiązana z muzyką ska, rocksteady oraz dancehall, early reggae/skinhead reggae. Pierwsi Rudeboys pochodzili prawdopodobnie z Kingston, stolicy Jamajki, gdzie ska oraz rocksteady należały do najbardziej popularnych form muzycznych. Dzięki jamajskim imigrantom w tych samych latach, subkultura rudeboys dotarła również do Wielkiej Brytanii, gdzie z biegiem czasu, zapoczątkowała również ruch skinheads.

Z kolei kultura skinhead powstała w robotniczych dzielnicach Anglii, gdzie białe i czarnoskóre dzieci bawiły się ze soba i spędzały ze sobą czas. Było połączeniem dwóch subkultur modsów i rudeboys. Zakładali spodnie marki Wrangler, polówki, kraciaste koszule, kurtki typu Harrington, baranie kożuchy oraz płaszcze typu Crombie. Nosili krótko obcięte włosy, jednak nie do gołej skóry. Pierwsi skini nie mieli nic wspólnego z rasizmem i z neonazizmem oraz byli antysystemowi. Później powstały cześć grup odwołujacych sie do rasizmu i neonazizmu, którę nazwano boneheadami.

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2021/05/25/punk-rudeboy-i-skin-1980-r/

Z czasem, gdy już słowo "skinhead" stało się właściwie synonimem rasisty, ideologiczni potomkowie oryginalnych skinheadów zaczęli określać się mianem SHARPów, of SkinHeads Against Racial Prejudice, a niektórzy RASH - Red & Anarchist SkinHeads.

#nocnazmiana #antykapitalizm #ciekawostkihistoryczne #punk #rudeboy #skinhead #anarchizm
źródło: comment_1623545318oQJRX6R6WGQZgcXAN2mLC5.jpg
  • 54
@WH40K: dość ciekawym źródłem z zasobu IPN są też prace dyplomowe byłych esbeków. Kilku pisało na temat subkultur.
W Polsce jednak skinheadzi wydaje mi się, że zawsze kojarzeni byli z ruchem nazistowskim.

Ps. To też ciekawe zjawisko socjologiczne, że "starych" subkultur właściwie już nie ma? Pokolenie 00's, i 10's wypracowało jakieś swoje, nowe subkultury. Może ktoś ma jakies orace na ten temat?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gaku745: najmniej bezpiecznie pamiętam koncert Smalca (zielone żabki/Gaga) a raczej sytuację jak pełno łysych się zebrało pod klubem czekając na wychodzących, albo atmosferę na analogach na których przyjechali zarówno punkáče a nazi skinheadzi (doszło do bójki skinheadów z nazi skinheadami, a zaczęło się od bicia ludzi z irokezami).
@obersturmbaufuhrer początki ruchu skinhead opisane przez jednego z nich. Ubiór, kapele, ideologia, życie codzienne.
Co do Śląska to się nie zgodzę, biegało tu wielu łysych ale raczej w klimacie Oi! Jest tu sporo kapel które zaczynały lata temu i część z nich dalej się trzyma na scenie (Horror Show, Zbeer, Skankan, Skampararas, Skunx). Sądzę że więcej łysych w prawicowym klimacie miał Wrocław i okolice niż Śląsk.
@scotieb: meh, wydaje mi się, że to główny nurt (tak jak w latach 90 czy 00 były malolaty oglądające VIVE i jarajace się hip-hopem bez wkrętu w subkulture), natomiast ze swoich obserwacji widzę, że są jakieś subkultury związane mocno z internetowymi zjawiskami (dla mnie jako dziada-metalowca kompletnie obce i niezrozumiałe).
@scotieb: wiesz, my też z kumplami mieliśmy bekę z fanów Nirvany i Dżemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Subkultura nie musi przecież nam się podobać, badz być pozytywna. Ważne, żeby była "obok" głównego nurtu kultury, a wszystkie te zjawiska które opisujesz jednak są gdzieś obok głównego nurtu.
@StrongSilentType Ja tam słuchałem i słucham hib hupu i dzis się śmieje gdy gimby z tagu #rap płaczą za np garbatym ćpunem co przedawkował. Gadanie do mikrofonu stało się dzis popem i "mainstreamem" czy to znaczy że teraz już subkultury nie reprezentuje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Według mnie ze kogos łączy "coś" np lewackie poglądy i bycie sjw to nie znaczy że jesteś subkulturowcem bo dla każdego z