Wpis z mikrobloga

Wrzucam aktualizację wykresu, przedstawiającą, jak będzie wyglądać opodatkowanie programistów w Polsce na tle Czech, Bułgarii i Rumunii od 2022 roku.

Zapraszam do obserwowania tagu #niedajsieokradac. Poprzednie wpisy:
Wstęp
Polska i Czechy
Bułgaria
Rumunia

Zmiany w opodatkowaniu JDG - podatek progresywny, liniowy, ryczałt
Zmiany w opodatkowaniu UoP

Szybkie podsumowanie:
- programista 14k w Polsce zapłaci 48 348 zł podatków rocznie. W Czechach 11 032 zł. Różnica - 37 316 zł rocznie.
- programista 30k w Polsce zapłaci 95 728 zł podatków rocznie. W Rumunii 29 586 zł. Różnica - 66 142 zł rocznie.

Prośba do ostatniego, żeby zgasił światło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#niedajsieokradac #programista15k #programista30k #podatki #nowylad #pis #emigracja
Pobierz marek-krakow - Wrzucam aktualizację wykresu, przedstawiającą, jak będzie wyglądać opo...
źródło: comment_16213640787IikEbPBA2CEsVIEz19eDw.jpg
  • 175
@Parker_: straszył to vateusz i inni przy prezentacji nowego ładu, kolega tutaj zrobił kalkulacje tego co przedstawili.
PS. Nie wiem czy porównanie do platformy jest dobre, bo oni to chcieli też wprowadzić, może bez rozdmuchanego socjalu, ale nadal.
@marek-krakow: ps Marek (jeżeli mogę po imieniu), zrobiłem dziś kalkulacje ipboxa, i przy 70% procentach przypisania przychodów do ipboxa, wychodzi się tak jak bez tej podwyżki podatków, ale to i tak o wiele gorzej jak w czechach xD No i masz ryzyko że Ci wjadą po 5 latach, więc dla odważnych rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawy jestem ile za wynajem chaty w czechach by mi przyszło
@marek-krakow: Co to znaczy „IP Box to cyrk”? IP Box to normalny wariant opodatkowania dostępny dla osób zbywających w ramach działalności prawa autorskie do wytworzonego oprogramowania. Banalny do wdrożenia na b2b i zabezpieczenia.
@aks_762: cyrk to cały proces związany z interpretacją indywidualną, urzędnicze pułapki jak z czasów komuny i możliwość zakwestionowania tego w przyszłości. Jak chcesz porównywać coś takiego do krajów, gdzie po prostu płacisz niskie podatki, bez żadnych dodatkowych czynności, ewidencji, kopania się z urzędasami i strachu, że ci to zakwestionują i przyjdą po zaległe podatki? IP box to pisowski wał, na który sam dałem się nabrać.
@marek-krakow: Pewność polskich interpretacji podatkowych na pewno jest większa niż rumuńskich. Nie wiem, jakie masz doświadczenie z prawem podatkowym tych państw, ja w sumie zajmuje się ulgami dla R&D / IT w PL tylko niecałe 6 lat (bo tyle istnieją), temat rumuński mam na koncie 1, w pozostałych krajach 0, wiec się nie wypowiem. Podejście Min Finansów do IP Boxa jest dość liberalne, natomiast w WSA tematy idą naprawdę dobrze (tylko
Pewność polskich interpretacji podatkowych na pewno jest większa niż rumuńskich


@aks_762: w Rumunii nie potrzebuję żadnej interpretacji, żeby płacić taki podatek - na tym polega różnica między tymi krajami.

Co to znaczy, ze „cały proces związany z interpretacja indywidualna” to cyrk i co rozumiesz przez „urzędnicze pułapki jak z czasów komuny”?


@aks_762: np. podchwytliwe pytania mające skłonić mnie do stwierdzenia, że prowadzę działalność BR? Zadawane czasem po kilka razy? Jesteś
@marek-krakow: To nie są pułapki urzędnicze, tylko brak kompetencji, wiedzy i doświadczenia po stronie pracowników KIS. Wystarczy na te pytania odpowiedzieć sensownie i zaznaczyć, ze to, o czym piszą, jest przedmiotem zapytania wnioskodawcy, a organ ma obowiązek na gruncie przepisów ustawy podatkowej i prawa o szkolnictwie wyższym i nauce na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli zadają to po kilka razy, to znaczy ze wniosek jest mocno skopany.
Technicznie rzecz biorąc w Polsce