Wpis z mikrobloga

Za worek śmieci 120 koron. To jakieś 50zł. Nieźle. Wiadomo, że ceny tam wyższe, ale jest to zauważalne.

Dawno temu jak byłem cola 1L kosztowała 15 koron, czyli miałbym ich 8 butelek.
@cheeseandonion @prometeurz Hehe jak się wszystko zmienia, teraz niektóre ceny wręcz wyższe w PL a nawet nie ma kaucji w tym.

pamiętam jeszcze jak jeździłem na miedzynarodówce, to często po parkingach się spotykało ludzi, którzy wyciągali butelki zwrotne z kosza.
@cheeseandonion w Kaufland były takie automaty na butelki po piwie. Najpierw dawali kase, potem kupony na zakupy w tym sklepie. Nie wiem czy jeszcze działają. Żule dały im radę po Kaufland jako jedyny miał takie automaty i ich zasypywali butelkami :)
@cheeseandonion: czyli zamiast jak człowiek wrzucać co drugi dzień po kilka zgniecioncyh butelek do recyklingu na śmietniku, trzeba raz w tygdniu taszczyć wielki wór do sklepu, potykając się wcześniej o niego w przez cały tydzień w korytarzu. GENIALNE rozwiązenie :/
@viejra: gdyby takie rozwiązanie było stosowane, podobnie jak w Niemczech, to nikt nie wyrzucałby plastikowych butelki do śmieci, bo kosztują one 25 centów. Z punktu widzenia konsumenta, te rozwiązanie ma neutralne znaczenie, bo nowa cena napoju jest zawsze podnoszona o cenę butelki, czyli o te 25 centów, które się później odzyskuje, a jeśli ktoś ma w dupie środowisko, to takie rozwiązanie nawet przeszkadza, bo kupuje się drożej i trzeba latać do
gdyby takie rozwiązanie było stosowane, podobnie jak w Niemczech, to nikt nie wyrzucałby plastikowych butelki do śmieci, bo kosztują one 25 centów


@Currrywurst: Niemieckie jest dość koślawe, bo automat zazwyczaj przyjmuje tylko te produkty które są w ofercie danego sklepu. Jeśli pojedziesz gdzieś indziej, to je zwróci. Do tego kod musi być w bardzo dobrym stanie.
@viejra: Opowiadał mi to kolega jak pracowałem w niemcech a on ponad 60 lat i sam z tego korzystał w czasach jak jesazcze była viza do niemiec ze co 3 miesiące trzeba było palozwać w Polsce czy jakoś tak patent zajebisty xD dlatego potem porobili w puszkach jednorazowy kod
@cheeseandonion:

A jakby to wyglądało w POLSCE:

- Puszki trzeba wrzucać pojedynczo.
- Oczywiście każdą skanować po kolei.
- Oczywiście - skanując każdą za każdym razem trzeba zeskanować odpowiedni paragon (nie starszy niż tydzień).
- Wspomniałem, że puszki trzeba umyć, bo inaczej waga się nie zgadza z powodu resztek napoju?
- Na koniec trzeba jeszcze zeskanować paszport szczepienia i zrobić pięć pajacyków przed automatem.

- Dostajesz voucher do Żabki lub Lewiatana
@void1984: tak nie jest, spokojnie wodę z aldi można zwrócić w Kauflandzie itp. Czasami są nietypowe butelki plastikowe (Pfandfrei), których nie przyjmują nigdzie, ale jeśli jakaś butelkę jeden sklep przyjmuje to przyjmują ja wszystkie automaty. Nie jest to w żadnym wypadku powiązane ze sklepem.
tak nie jest


@Currrywurst: Moje doświadczenie z Bawarii pokazuje że jest. Lidl prawie wszystko odrzuca, inni część biorą, część nie. Puszki z Polski nie odda się nigdzie, do kosza.

spokojnie wodę z aldi można zwrócić w Kauflandzie

Pod warunkiem ze oba handlują tą wodą.
@void1984: wiadomo, puszki z Polski nie przyjmie, bo musi mieć znaczek, który jest na zdjęciu u @Moj_Panie . Ale ten sam znaczek jest na wszystkich butelkach i puszkach (oprócz tych nieprzyjmowalnych - Pfandfrei, których jest może 5%) niezależnie od sklepu. Przez 10 lat mieszkania w Niemczech nigdy nie spotkałem się żeby odrzuciło mi puszkę, lub butelkę która miała ten znaczek, a mieszkalem na NRW, w Saksonii czy Berlinie. Możliwe ze się