Wpis z mikrobloga

Dostali Nobla za niebieskie świecidełko. What? Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i #!$%@? Nakamura przez dziesięciolecia pracowali nad małą lampką, która będzie świecić się na niebiesko. I wygrali przez to miliony zmieniając jednocześnie świat raz na zawsze.

Niebieskie LEDy przez lata były niemożliwe do stworzenia. Mogłeś pójść do sklepu elektronicznego i kupić LEDy zielone i czerwone, ale niebieskiego - nie ma i co mnie Pan zrobisz.

Zrobić niebieski LED to był wyczyn. Efekty tego drobnego świecidełka są większe niż się na początku wydaje. Kolorowe wyświetlacze bez niebieskiego światła nie mogłyby powstać. Prawie cała elektronika świata by nie mogła powstać. Bo niebieski LED to oszczędność.

Dla przykładu biała żarówka LED tak naprawdę ma LED niebieski, którego światło sprytnie zmienia się w światło białe. 50% prądu zmienia w światło. Dla porównania żarówka zmienia 4%. Teraz ktoś tam na końcu świata może czytać podręcznik szkolny, bo ma lampkę z taką diodą.

Taka drobna dioda, a wpływa i wpłynie na nasze życie i poprawia byt ludzi. Nauka jest fascynująca!

Isamu Akasaki niestety, jak donoszą media, właśnie zmarł w wieku 92 lat. Ale zostawił niesamowita spuściznę. Bez sławy, bez rozgłosu. RIP

Lubisz? Polub. Będziesz wołany

Chcesz więcej? Obserwuj #chcialesciekawostketomasz

#nauka #elektronika #informatyka #technologia
tomaszs - Dostali Nobla za niebieskie świecidełko. What? Isamu Akasaki, Hiroshi Amano...

źródło: comment_16173997786jviw6hf6nPYl6qozIDd8S.jpg

Pobierz
  • 39
@tomaszs: no dobra ale może jakieś wyjaśnienie czemu był problem zrobić niebieski led? Jak udało się to w końcu zrobić? Jaki to sprytny sposób zmienia niebieski w biały? Dlaczego niebieska jest taka oszczędna?
Czytając to tylko się wkurzyłem bo ten wpis zostawił mnie z pytaniami bez odpowiedzi. Świetny przykład jak nie przedstawiać ciekawostek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 350
@tomaszs: znam tę historię i uważam że ta wzmianka jest zbyt płytka i uboga w jakikolwiek detal by była warta uwagi, w polskim necie jest to słabo opisane i masz szansę poszerzyć zrozumienie tematu u wielu ludzi ale twoje tłumaczenie nic nie wyjaśnia, tworzy mylne odczucie zrozumienia i w efekcie poszerza ignorancję a ciekawostki powinny chyba inaczej działać
@don_rafaello: Ja jestem po mechatronice i 99% wykładowców również mówiło "po ludzku". Jednakże trafilo się dwóch, którzy się czepiali i odejmowali punkty na kolokwium/egz za błędy ortograficzne i niepoprawną polszczyznę. Argumentowali to tak, że mówiąc "dioda LED", powtarzamy słowo "dioda", więc jak już tak chcemy mówić, to w formie "dioda elektroluminescencyjna/EL".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Białe LEDy robi się poprzez wymieszanie RGB albo zastosowanie ultrafioletu i nałożenie warstwy fluorescencyjnej.


@motorade: Bezedura. Biale ledybto NIEBIESKIE ledy z luminoforem. Led uv ma biedną wydajność.