Wpis z mikrobloga

Mam za sobą pierwszy Dopaminowy Detox.

Był krótki, trwał tylko 8 godzin. Nie czepiajcie się. Dla człowieka tak uzależnionego od cyfrozy jak ja, dobre i to na początek. Już od dawna chciałem to zrobić. Następne będą dłuższe. Cieszę się, że się o tym dowiedziałem. Oglądałem ludzi na youtubie, a potem natrafiłem na tego wspaniałego bloga.

Przez okres 8 godzin, musiałem przestrzegać następujących zasad:

Zero elektroniki (żadnego telefonu, Netflixa, laptopa, gier video etc.)
Zero czytania książek i magazynów
Zero sexu i masturbacji
Zero jedzenia
Zero rozmów
Zero muzyki i podcastów
Zero kawy i innych stymulantów

Jedynymi rzeczami dozwolonymi w trakcie trwania postu były:

Pisanie (kartka + ołówek)
Medytowanie
Spacery, rower
Rozmyślanie i planowanie
Wizualizacje
Picie dużej ilości wody
Zimne prysznice
Kalistenika, rozciąganie

Już po 2 godzinach umysł domagał się bodźców. Dałem mu do zrozumienia, że tak trzeba i nic nie dostanie. 1 godzina ciągneła się jak 2.

- dużo leżałem w łóżku, tym razem nie przez depresję, a z uśmiechem na ustach że nic nie muszę robić.
- dużo medytowałem
- siedziałem na fotelu xD
- zrobiłem spacer

Głodówkę mogłem robić dłużej ale czułem się osłabiony. Kręciło mi się w głowie, więc postanowiłem zjeść lekki posiłek. Był jak dopaminowa bomba dla mojego mózgu. Jakbym jadł pierwszy raz w życiu. Po tak krótkim poście jestem bardziej obecny i spokojny. Przestałem gonić za białym króliczkiem.

Zrozumiałem jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cyfrozy i jak wiele czasu marnowałem z powodu kolejnych powiadomień. Zbyt dużo niepotrzebnych bodźców, wykopu, facebooka, youtuba. Większość z tego i tak nikomu nie potrzebna. Mój tata nie wytrzyma bez telewizora. Mój brat, jak przyjeżdża w odwiedziny, gdy jest w kuchni - włącza radio, gdy jest w pokoju - włącza telewizor. W międzyczasie telefon. Ja nie chcę już być takim cyfrowym ćpunem. Będę robić częstsze przerwy od technologii. Mój mózg odpoczął i przyszłe dopaminowe posty będą dłuższe. Planuje taki zrobić w lesie na wiosne.

Polecam wszystkim. Teraźniejszość jest wieczna. Cisza kryje w sobie wielki skarb. To spokój ducha i równowaga

#dopaminowydetox #medytacja #zdrowie #mozg #gruparatowaniapoziomu
Wypoks - Mam za sobą pierwszy Dopaminowy Detox. 

Był krótki, trwał tylko 8 godzin....

źródło: comment_1611523833gioiHaDLFfaayL6GURqftY.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zapaczony: jak zwykle, to zależy. IF w badaniach wypada nawet w porządku, chociaż ciężko na razie stwierdzić czy ma jakąś przewagę nad "klasycznym" modelem żywienia (oczywiście mówimy o sytuacji gdy ktoś odżywia się przyzwoicie). Na pewno wielu osobom ułatwi regulacje spożycia kalorii, ale nie jest to dla każdego np chorzy gastroenterologiczni powinni się skonsultować z lekarzem, jeśli by chcieli wprowadzić głodówki. Ja ok 16h posty praktykuje, choć po prostu z
  • Odpowiedz
@Wypoks: polecam po prostu wyłączyć internet w telefonie - życie staje o wiele spokojniejsze, gdy nie #!$%@? Ci powiadomieniami co 5 sekund. Czuję się zdecydowanie spokojniejszym człowiekiem dzięki temu.
  • Odpowiedz
autofagia leży u podstaw rozwoju miażdżycy


@Lohengrin: w jaki sposób autofagia wpływa na rozwój miażdżycy?

Mam jeszcze inne pytanie. Mówi się, że autofagia wpływa na zatrzymanie rozwoju nowotworów przez usuwanie "konsumpcję" komórek nowotworowych.

Z drugiej strony ponoć autofagia odżywiając komórki, odżywia też niewykryte komórki nowotworowe. Więc jak to jest z tą autofagią jeśli chodzi o rozwój nowotworów? Czy jest korzystna czy może niekoniecznie?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@taksanski_widelec: Mirku czy medytujesz sam czy raczej medytację prowadzone?
@dzikireks: @Wypoks: może głupie pytanie, ale jak wycinacie z diety cukier i składniki z nim, chleby, mięsa itd to co jecie i jak się do tego przygotowaliscie? Jakieś blogi z przepisami czy coś? Mi chyba brakuje pomysłów na jedzenie i trochę przez to brakuje motywacji i siły żeby przestać jeść takie rzeczy. O ile sam cukier to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ark00: Niestety, ale tylko się tak mówi. Pacjenci onkologiczni są w przeważającej większości w stanie permanentnego głodu; nie chcą jeść, chudną bardzo szybko i znacznie (b często to właściwie jedyny objaw nowotworu) ; ma to związek zarówno z ekspresja cytokin prozapalnych jak i tego, że rozrastający się rak pochłania spora część energii przez nas wytworzona. Kacheksja to jedno z najcięższych powiknal długotrwałej wyniszczającej choroby nowotworowej. Gdyby głodówka działała na raka,
  • Odpowiedz
@Daurita osobiście wolę sam, bo prowadzone medytacje do mnie nie przemawiają, przecież medytacja z założenia jest prosta jak budowa cepa, prowadzone medytacje szczególnie te w sprzedaży to dla mnie tworzenie produktu z medytacji która jest dostępna za darmo dla każdego, trzeba po prostu odsiedzieć swoje, od czytania i kupowania produktów które rzekomo mają pomóc w medytacji jeszcze nikomu nie udało się odnieść korzyści z medytacji ( ͡º ͜ʖ͡
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wypoks: Wszystko spoko oprócz postu. Czy mógłbyś przytoczyć jakieś wiarygodne źródła potwierdzające pozytywne tego skutki? Takie z badaniami naukowymi. Z tego co mi wiadomo nigdy pozytywnych nie wykazano, a wręcz udowodniono negatywne tego skutki.
  • Odpowiedz
@Daurita: polecam blog kulinarny www.mouthwateringvegan.com oraz nasz polski www.jadlonomia.com - wystarczy wybrac przepis i zrobic go bez cukru. Podstawa pozywienia sa u mnie wszelkiej masci i odmian fasole, soczewice, ciecierzyce, czy groch, a takze kasza i ryz. Ilosc mozliwych dan jest przeolbrzymia.
Menu w zasadzie skorzystalo i jest bogatsze teraz, niz kiedys.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Wypoks: Piszesz tyle o odrzucaniu elektroniki, a w takim wypadku dlaczego też zrezygnowałeś z czytania książek/magazynów?


Książki również dają mnóstwo bodźców i dopaminy. Sam pomysł na dopaminowy detox z książkami bardzo mi się podoba i też będę takie robił, ale nie jest to pełny detox. Spróbuj nie robić zupełnie nic przez kilka godzin, niech mózg nadpisze nowe linijki kodu do Twojego oprogramowania.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
bez chleba i makaronu ciężko mi wyobrazić sobie życie :(

@Daurita Na YouTubie jest kanał Sebastian szaman XXI wieku. Razem z żoną opowiada jak zrezygnował z mięsa, cukru, chleba, co mu to dało. Kopalnia wiedzy.
  • Odpowiedz
@kuhhhwaaa_spock: ma bardzo dużo. Rozmowy i jedzenie to dopaminowe bomby dla mózgu. Gdybym to pominął, to robiłbym półśrodki i oszukiwał samego siebie. To są bardzo emocjonalne bodźce. Zauważysz to już po pierwszym detoxie.
  • Odpowiedz