Wpis z mikrobloga

Bardzo mnie cieszy bol d--y januszy z #gastronomia. Jest to najbardziej rakowa branza w Polsce. Praca na czarno, na umowach smieciowych za grosze, c------j jakosci towar, przebijanie dat , januszowanie ma wszystkim.

Pamietam jak pracowalem w duzym hotelu w #warszawa. Dzienny utarg to kilkadziesiat tysiecy. Restaruacja zatrudniala 30 pracownikow. Ja zarabialem wtedy 2500 brutto, a szef kuchni 5500 miesiecznie xD. Kiedys obliczylismy, ze na pensje idzie. ok. 13% utargu.

Albo kelnerzy, ktorzy w "najlepszej" restauracji w #krakow zarabiali 9 zl na godzine na czarno, a reszte z napiwkow. Najlepsi zarabiali 3000-3500 zl za 220 godzin w miesiacu.

Tfu na was Janusze, dobrze wam tak.

#otwieramy #polska #gospodarka #praca #pracbaza
  • 65
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Dzienny utarg to kilkadziesiat tysiecy. Restaruacja zatrudniala 30 pracownikow. Ja zarabialem wtedy 2500 brutto, a szef kuchni 5500 miesiecznie xD. Kiedys obliczylismy, ze na pensje idzie. ok. 13% utargu


@derton778:

1. Uwzględniliście że z tego utargu najprawdopodobniej firma musi odprowadzić 8% VAT?
2. Wiecie że do waszego brutto na umowie musicie dodać składkę ZUS po stronie pracodawcy? Np. dla 5500brutto łączny koszt pracodawcy to ok 6600.
  • Odpowiedz
@derton778: przeczytaj sobie i przestań głupoty gadać XD
https://www.eater.com/2020/3/9/21166993/how-much-to-run-a-restaurant-cost-mei-mei-boston-finances

Oczywiście, że gastro jest rakowe i sam nie zamierzam swojej nogi w takim biznesie postawić. Praca w tym biznesie to g---o jakich mało. Ale to ciężki kawałek chleba nie tylko do pracy ale i do prowadzenia. A wiesz kto zastąpi tych wszystkich Januszy, Brajanów i wiele dobrych restauracji? Gówniane sieciówki z papierowym żarciem XD Może będzie trochę lepszy standard sanitarny czy procedury, ale ceny i jakość polecą na ryj.

Poza tym 13% z utargu BRUTTO to jest dużo. Policz ile z utargu zostaje netto i między 30 a 50% tego to będzie
geuze - @derton778: przeczytaj sobie i przestań głupoty gadać XD 
https://www.eater....

źródło: comment_1610905105jotabRKYt0SAnx2ARQwS6I.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 2
Nie rozumiem dlaczego wszyscy tak szczekacie skoro op napisał samą prawdę. Moja dziewczyna również pracuje w gastro w jednym z większych cocktail barów i j-----e pracowników jest na porządku dziennym, nawet nikt się z tym nie kłóci bo wszyscy wmawiają sobie że takie są realia... dla mnie jest to patologia i ludzie sami sobie są winni, ale rekompensują sobie to (a raczej rekompensowali ( ͡º ͜ʖ͡º) )
  • Odpowiedz
@derton778: ZGODZIŁEŚ SIĘ NA TO! Ja też pracowałem w gastro i miałem 10netto/h na zleceniu jako totalny świeżak w temacie.
Kucharze natomiast mieli porządne pensje, bo byli na poziomie. Dobrze wspominam moją przygodę z gastronomią. Nie mierz wszystkich swoją miarą.

Patologia w każdej branży wynika z tego, że ludzie się na to godzą, a godzą, bo nie mają alternatywy, a nie mają alternatywy, bo prowadzenie firmy w tym kraju to
  • Odpowiedz