Wpis z mikrobloga

@KomentatorTramwajowy: A to nie jest tak, że myśliciele, czy to wierzący czy nie, choć zdają sobie sprawę, iż inni nie podzielają ich zdania, to jednak przekonani są do swoich poglądów? Systemów etycznych, czy to religijnych (np chrześcijańskich) czy nie, jest bez liku, i chyba wszyscy rozsądni temu nie przeczą.
@biliard: oczywiście że tak, ale zapytaj teraz ateistów co to jest państwo świeckie bo ja nie wiem . Dlatego właśnie mówienie o państwie świeckim jest absurdem. Z norm etycznych wywodzone są normy prawne bo do życia społecznego jakąś moralnosc musimy mieć. Bez nie nie ma społeczności. Nie musi być to moralność religijna ale musi być zdefiniowana.
@KomentatorTramwajowy: Rozumiem. Jednak w historii myśli funkcjonowało przecież mnóstwo pojęć etycznych, nieinspirowanych religijnie. Zarazem nie jest tak, że ateiści są relatywistami w etyce i zadeklarowanymi postmodernistami. Dla sporej rzeszy myślicieli, przykładowo, wartości istniały w "świecie idealnym", a z perspektywy filozoficznej świat idealny nie musi wymagać podpory dla własnego istnienia w postaci jakiegoś boga. Raczej świat ten sam dalsze istnienie wyznacza.
Zgoda: normy moralne kształtują prawo.
ale pokaż mi ateistę który w jasny i klarowny sposób wybierze jedna z wielu wzajemnie wykluczających sie moralności niereligijnych


@KomentatorTramwajowy:

1) Zakazy i nakazy religijne to nie jest moralność. No bo dlaczego jedzenie mięsa w piątek ma być amoralne?
2) To religia korzysta z moralności wypracowywanej przez społeczeństwo a nie odwrotnie.

Z norm etycznych wywodzone są normy prawne bo do życia społecznego jakąś moralnosc musimy mieć.


Okej. Weźmy np taką normę
@xxXyy: zacząłem się teoriami konspiracyjnymi interesować i zobaczyłem że min wszystkie biblijne przepowiednie się sprawdzają a Biblia jest zakodowana, tak samo jak Torah, żydzi wiedzieli to już od początku tworząc gematrię i próbując zdekodować Pisma Święte, po jakimś czasie interesowania doszedłem do wniosku że było to niemożliwe dla człowieka żeby tak zaszyfrować te pisma, doszło do tego pare innych rzeczy i uznałem Boga za fakt.