Wpis z mikrobloga

Natchniony trochę wpisem jednego Mirka postanowiłem przypomnieć, szczególnie w tym dziwnym okresie gdzie ceny konsol poszybowały do góry, aby nie kupować ani nie sprzedawać nic na olx na odległość.

Wiem, że pewnie wielu z was to wie ale zdarzają się osoby nie zaznajomione z tematem. Oszuści są już tak wycwanieni na tym portalu, że nie działa już praktycznie żadna forma zabezpieczenia się. Już pomijam oferty wiadomego typu: nowa konsola za połowę ceny rynkowej sprzedawana przez kobietę co to nie ogarnia co sprzedaje oczywiście z konta założonego miesiąc temu. Znam kilka sposobów, oszustw nawet przy wysyłce za pobraniem czy w innych formach, książkę by można było o tym pisać, pełno tego na YouTube.

Hitem jak dla mnie jest sprzedaż na olx, no bo przecież jako sprzedjący jak ktoś ci wpłacił kasę na konto i masz ją u siebie zaksięgowaną to nie ma bata aby ktoś cię oszukał? Nic bardziej mylnego. Możesz nadal stracić te pieniądze i jeszcze mieć problemy prawne. Opiszę skrótowo sytuację bo miałem z nią do czynienia stosunkowo niedawno:

Oszust ogląda twoją ofertę, umawia się z tobą na jakąś kwotę, i pisze, że przeleje kasę zaraz i żebyś mu wysłał, najlepiej paczkomatem. On w tym czasie wystawia ofertę na tą samą kwotę co się umówił z tobą tylko że lepszy zestaw aby szybko się znalazł ktoś kto to od niego kupi (nazwijmy tego kupującego roboczo "Mirek"). Oszust podaje mirkowi dane do przelewu na TWOJE konto.

CZYLI TY DOSTAJESZ KASĘ OD JAKIEGOŚ NIC NIE WIEDZĄCEGO MIRKA a nie od oszusta, konsole zaś wysyłasz do oszusta. Mirek zgłasza za tydzień sprawę na policję a jako, że wszędzie widnieją twoje dane, no to policja typuje jako sprawcę CIEBIE, zabiera ci hajs i jak masz szczęście to może uda ci się wytłumaczyć, że nie jesteś złodziejem, konsoli nie odzyskasz nawet jak się wytłumaczysz policji bo ta została wysłana albo na fałszywy adres albo do anonimowego paczkomatu.

Takie mamy czasy i w internecie należy być czujnym a niestety większość w nim przebywających łatwiej okraść niż na ulicy.

#ps4 #ps5 #xboxone #xbox
  • 27
@Medonix: dawno niczym nie handlowałem w necie, ale jak kiedyś jeszcze payu i automatyczne płatności allegro nie były tak powszechne to naturalne było, że kupujący płacił mi przelewem i zawsze w tytule wpisywał swój nick albo jakieś inne dane ktore go charakteryzowały.
w sumie nie pomyślałem że te tradycje mogły zaniknąć.
@virusriddle
@advert
No niestety z moich obserwacji wynika, że ludzie coraz bardziej bezstrosko się czują, weryfikację danymi też muszą być mocno przemyślane bo oszust może to samo kazać zrobić mirkowi w jakiś pokrętny sposób, co do danych przelewu to może mirkowi kazać podać dane z jakiego przyjdzie przelew jeszcze zanim ty go o to zapytasz albo gdy każesz mu to zrobić.

Oczywiście da się przed tym bronić i istnieje dużo skutecznych metod,
@Medonix: ja #!$%@? ale masakra xD takze kazdy kto probuje cos kupic z olxa na odleglosc niech sobie lepiej odpusci, tylko odbior osobisty, na odleglosc to bym kupował jakies male rzeczy, sam raz w zyciu kupilem gierke z olxa za 70zl i troszke cykalem, ale gosciu mial dlugo konto i inne gry wystawione
@Medonix: Mógłbyś opisać chociaż w skrócie jak niby można oszukać kogoś kupując/sprzedając coś za pobraniem? Wg mnie jest to bardzo bezpieczna opcja, kupiłem/sprzedałem na olx w ten sposób dziesiątki rzeczy i nigdy nie było żadnego problemu.
@Medonix: A jak się sprzedaje komuś za pobraniem po wpłaceniu przez niego zaliczki w wysokości kosztów przesyłki w obie strony? Jako sprzedający to chyba obok odbioru osobistego najbezpieczniejsza metoda.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Moted: możesz wysłać cokolwiek w paczce, jedynie chroni cię opcja otworzenia przesyłki przy kurierze, która jest dodatkowo płatna, nie zawsze dostępna i nie każdy tak wysyła
@Moted jeżeli to ty sprzedajesz no to pobranie chyba jest najlepszą opcją, żądając zaś zaliczki też nie będziesz musiał opłacać kosztów przesyłki jakby co. To jest spoko metoda.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Medonix: OLX ma od niedawna opcję oficjalnego zakupu na odległość z przesyłką. Płatność idzie przez szybkie przelewy, a wysyłka idzie przez sendit. Wszystkie dane adresowe wprowadza się przez formularze. Już nie mówiąc o tym, że kasa zostaje przekazana do sprzedającego dopiero po odebraniu przez kupującego paczki. Trzeba być debilem, żeby dać się teraz wyciągnąć z transakcją poza serwis.
@Medonix: Dlatego ja mam wywalone na aukcje internetowe. Konsole czy gry kupuję w sklepach. Może i płace więcej ale mam pewność że nikt mnie nie oszuka i nie muszę się z Januszami użerać w konwersacjach na OLX XD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Medonix: OLX ma od niedawna opcję oficjalnego zakupu na odległość z przesyłką.

@konto_do_rozdajo: I tu też trzeba uważać, bo nie dawno był artykuł o tym, jak kupujacy kazał sprzedającemu zatwierdzić kod "na paczkę OLX", a to było potwierdzenie zapisania karty do Apple Pay. Po tej akcji znikło z konta kilka tysięcy złotych w 15 minut. Sposobów na kradzieże co raz więcej, a metod na obronę co raz mniej. Nie nadążam