Wpis z mikrobloga

Cześć. Wydaje mi się, że słyszałem już kiedyś sugestie o fallicznej symbolice mieczy w sadze Martina. Nie traktowałem ich jednak poważnie, dopóki nie sięgnąłem po oryginał.
Poniżej znajduje się fragment sceny, gdy pierwszy raz ukazany jest boży gaj.

He had a swatch of oiled leather in one hand. He ran it lightly up the greatsword as he spoke, polishing the metal to a dark glow.


Trzeba przyznać, że czynności polerowania Lodu autor poświęcił naprawdę sporo miejsca jak na tak krótką scenę.
Co więcej, w polskim tłumaczeniu opisy są skrócone i często spłycone, poza tym angielska gra słów nie zawsze pasuje do naszego języka.

Najważniejsza jest jednak dalsza część tekstu.

“I was glad for Bran’s sake. You would have been proud of Bran.” “I am always proud of Bran,” Catelyn replied, watching the sword as he stroked it. She could see the rippling deep within the steel, where the metal had been folded back on itself a hundred times in the forging.


Żeby zrozumieć w pełni kontekst, musicie wiedzieć, że Bran to nie tylko imię ich syna, ale również nieżyjącego starszego brata Neda. Był on przeciwieństwem swojego brata, agresywnym, porywczym i dzikim wojownikiem z Północy. To on był zaręczony z Catelyn, a ona szalała za nim. Była zakochana i podekscytowana perspektywą małżeństwa. Poślubiła Eddarda jedynie z obowiązku, gdyż musiała zostać żoną dziedzica Winterfell. Pewnie pokochała go z czasem dzięki przyzwyczajeniu, ale nie była to na pewno ta sama dzika namiętność co w przypadku Brandona.
Również symbolika herbu Starków nie jest przypadkowa. Bran jawił się jako przywódca stada, wilk "alfa".
Czy wobec powyższego nadmieniony dialog nie brzmi wymownie? Ned wypada tu jak cuckold fantazjujący ze swoją żoną o dominującym mężczyźnie, mimo że naprawdę rozmawiają o swoim synu, Branie.

Dla wielu z was może to wyglądać jak dziwny żart, ale proza Martina charakteryzuje się ukrytym przekazem i głęboko schowanymi sugestiami.
Będę śledził omawiany motyw podczas dalszej lektury.

#got #asoiaf #ksiazki
#literatura
#fantasy #georgerrmartin #graotron #cuckold
  • 8