Wpis z mikrobloga

Za każdym razem jak spotykam wariata, który twierdzi, że jazda 2m za poprzedzającym autem przy prędkości 140 km/h jest "Bezpieczna" i że "to jego wina bo zamula na lewym 140!" to mam ochotę strzelić mu w mordę.

Fizyki nie oszukał jeszcze nikt. Przy 140 km/h auto przejeżdża w ciągu sekundy ok 39m. To oznacza, że nawet niewielkie hamowanie skończy się karambolem, który może kosztować życie.

Choć przy 140km/h podaje się, że minimalna bezpieczna odległość to 70m, to ja uważam, że zasada 3 sekund jest gwarancją bezpieczeństwa. Przy 140km/h to ok. 117m.

Retoryka tej zasady:
1 sekunda - czas reakcji <--- Tak wiem, że reakcja jest często szybsza ale patrząc po tempie na światłach śmiem wątpić, że wszystkim ta sekunda wystarcza.Są jeszcze czynniki jak zmęczenie, zagapienie, chwilowe "zamulenie".
2 sekunda - uruchomienie układu hamulcowego <-- Tak wiem, że układ działa nieco szybciej ale zanim auto osiągnie maksymalną wydajność układu hamulcowego a co za tym idzie maksymalne opóźnienie, to może minąć czas bliski tej sekundzie.
3 sekunda - hamowanie <--- Całkowity czas hamowania ze 140km/h jest dłuższy i wynosi ok. 7.5 sekundy przy średnim opóźnieniu auta rzędu 5,25m/s2 ale auto przed nami też hamuje a więc ta 1 sekunda to bufor bezpieczeństwa na ewentualne różnice w sprawności układu hamulcowego, jakieś późniejsze reakcje i inne nieprzewidziane rzeczy. W modelowej sytuacji auto powinno zatrzymać się jakieś 35-40m za poprzedzającym ale realnie jest to mniej.

I za każdym razem jak wyprzedzam kolumnę tirów z prędkością 160-180km/h by nie być "maruderem", za co i tak mogę dostać mandat i widzę w lusterku debila, który jedzie 2m za zderzakiem i mi mruga mam ochotę zahamować i dać mu w ryj. Ale mam na uwadze, że może nie ogarnąć nawet jak zdejmę nogę z gazu, więc nie robię nic bo muszę w tej chwili myśleć za dwóch.

Szkoda.

#samochody #motoryzacja #oswiadczenie #boldupy #gorzkiezale
ChickenDriver - Za każdym razem jak spotykam wariata, który twierdzi, że jazda 2m za ...

źródło: comment_1598945305ovdlae6AtBeA4ifCWJX2lV.jpg

Pobierz
  • 170
  • Odpowiedz
@ChickenDriver: Najgorzej że jak zostawiasz odstęp żeby jechać bezpiecznie, to jakiś idiota napinacz będzie się tam na pałę wciskał bo jest odrobina miejsca. Wczoraj jechałem za gościem jakieś 50m przy 150km/h, ten też zostawił podobny odstęp przed sobą, ale to nie przeszkodziło debilowi wpakować się temu gościowi centralnie przed maskę zmuszając kilka pojazdów do mocniejszego hamowania.
  • Odpowiedz
@ChickenDriver: no fajnie się teoretyzuje ale jak chcesz jechać bezpiecznie, z odstępem, to zaraz jakiś #!$%@? kacperek w służbowym klio się #!$%@? przed ciebie bo przecież miejsca jest dużo, i znów musisz zwalniać by zrobić dystans, to #!$%@? się kolejny.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ChickenDriver: Wyprzedzasz dwie ciężarówki, za tobą rajdowiec w BMW się niecierpliwi siedząc centymetry i jeszcze błyskając światłami - nie wiem, żebym na pas zieleni mu zjechał?
  • Odpowiedz
@DunningKruger: Bo niestety polscy kierowcy upuszczają ogrom swojej frustracji za kółkiem, codziennie widzę takich ludzi na ulicach. W życiu im nie idzie, żona w rogi wali, w pracy prywaciarz chce więcej i płaci mniej, znów wybrali nie moja partie, ten co go zaraz wyprzedzę na centymetry i wyhamuje zaraz to ma lepszy samochód, BMW jest #!$%@? a tak na prawdę marzy o takim ale nigdy nie będzie miał wiec gada
  • Odpowiedz
W Polsce nie da się jeździć na aktywnym tempomacie. Wbijasz 140, jedziesz spokojnie i zawsze jakiś retard ci się wciśnie, albo wyprzedzi prawym pasem.


@xkajteqx: Jeśli ktoś wyprzedza Cię prawym pasem, to zdecydowanie nie on jest wówczas retardem.
  • Odpowiedz
@Bintang: Same dziadki na wykopie XD w NL kleją się do zderzaka jeszcze bardziej, tylko w dzień jest ograniczenie do 100 km/h i większość ma tyle na tempomacie, bo wszędzie są radary i bardzo wysokie mandaty. Ale wiadomo, że zachód taki oświecony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
widzę w lusterku debila, który jedzie 2m za zderzakiem i mi mruga mam ochotę zahamować i dać mu w ryj.


@ChickenDriver: nie ma różnicy czy byś dał małpie kierownicę czy p0lakowi.

W sumie małpa się przestraszy tego co moze zrobić, więc jest jakaś tam przewaga mapły

@InterferonAlfa_STG pierwszy piękny przykład
  • Odpowiedz
bo do sytuacji z brakiem odstępu dochodzi podczas zbyt dużego natężenia ruchu.


@ExitMan: za przeproszeniem, ale chyba w życiu na s-ce ani na autostradzie nie jechałeś.

@InterferonAlfa_STG jak chcesz zobaczyć jaki czas reakcji mają ludzie na takiej odległoścy to porządniej puść spryskiwacze. Ostatnio na s8 jakiś drajwer w bmw na momencik się bujnął jak mu się szyba zrosiła, a uprzednio ochoczo
  • Odpowiedz
@ChickenDriver: to ja postaram się napisać coś innego niż 90% tutaj komentujących. Jeżdżę dużo, zazwyczaj jedna trasa Wrocław - południe Niemiec, Szwajcaria, osobówka. To wasze pieprzenie (nie mówię o Tobie OPie, tylko łatwiej zwrocic się do Ciebie) to o kant dupy rozbić. Największym rakiem toczącym Europę są Polscy kierowcy ale zawodowi. Co oni wyczyniają to przechodzi ludzkie pojęcie.
-wyprzedzanie innych tirów na zakazach
-wyprzedzanie innego tira przez 10 min
-wpieprzanie się przed twoja maskę na lewym, bo on postanawia wyprzedzac bez popatrzenia w lusterko, a czesto nawet bez kierunkowskazu i zmuszanie cie do nagłego hamowania (już 3 komplety tarcz musiałem wymieniać tylko przez to)
-wpieprzanie się na lewy przy wjazdach na autostradę lub przy wyjazdach z parkingów, bo kolega z innego tira wjeżdża. Oczywiście bez patrzenie w lusterko czy coś jedzie albo z mieniem tego w dupie. Raz na centymetry uniknąłem śmierci, bo gość postanowił mnie staranować przy wyjeździe z parkingu, bo ofc musiał wpuścić swojego kolesia, bo przecież któryś z nich musiałby zahamować. Ledwo udało mi się uciec po tym poboczu przy barierkach po lewej
  • Odpowiedz