Wpis z mikrobloga

  • 205
Beka z nieudaczników, którzy nie potrafią nic i do wszystkiego potrzebny im „fachowiec”.

Ja swój dom praktycznie w całości postawiłem własnymi rękami. Wystarczy odrobina chęci, podstawowe zdolności manualne oraz wiedza, za którą w obecnych czasach nawet nie trzeba płacić. Nie ukrywam, że w trakcie prac wielokrotnie posiłkowałem się materiałami z kanałów youtube, takich jak „Budowa domu systemem gospodarczym” czy „Łukasz budowlaniec”.

Miałem to szczęście, że zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i działka, którą przepisali mi rodzice stała się budowlana. Nie czekałem długo, zamówiłem projekt i kupiłem pustaki. Drewno na krokwie i deski wyciąłem z lasu, więc sporo zaoszczędziłem. Wykopy pod fundamenty jakaś groszowa sprawa, 500 czy 600 złotych, 4 godziny pracy koparki. Szalunki ubiłem samodzielnie. Zalewane oczywiście z gruchy, bo w tych czasach nie opłaca się już bawić z betoniarką. Na to papa i ściany. Wziąłem dwa tygodnie urlopu i stawiałem sobie codziennie po 2, 3 warstwy. Płyty, stemple i doki wypożyczyłem od znajomego, który ma firmę budowlaną. Zbrojenie na stropie kręciłem sam. Przyjechali z pompą i zalali w 15 minut, ja tylko polatałem z łatą.

Więźbę robiła mi ekipa górali, która akurat pracowała w sąsiedztwie. Podbiłem do nich z flaszką i zapytałem o cenę. Postawili w 2 dni za 5k zlotych. Pozostało jeszcze przykryć blachą i zamontować rynny. Jedyne czego nie wykonałem osobiście to elektryka, bo do tego potrzeba uprawnień. Większość narzędzi miałem w garażu, a rusztowania kupiłem na olx. Pomagali mi ojciec, brat i szwagier.

120 000 złotych i wiecha stoi. Zrobiłem to co powinien prawdziwy mężczyzna i zapewniłem swojej rodzinie byt. A wy dalej siedźcie z mamusią w blokach i śnijcie o szklanych domach.

#pokazdom #wygryw #chwalesie #budownictwo #majsterkowanie #diy #polskiedomy #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #niebieskiepaski #budowadomu #rodzina
Pobierz daeun - Beka z nieudaczników, którzy nie potrafią nic i do wszystkiego potrzebny im „...
źródło: comment_1596436601fJQq7bq31KHClfrRXVeJ5L.jpg
  • 140
@daeun: fajnie że budujesz sam, ale na tym jednym zdjęciu widać szereg błędów, pytanie jak z częścią której nie widzimy... kierownik budowy był choć raz ma budowie czy tylko wypełni dziennik po tym jak skończysz budowę?
Ja swój dom praktycznie w całości postawiłem własnymi rękami.


@daeun: to tak jak mój teść który sam wybudował dom, pomagał mu tylko jego syn, drugi syn i brat. On sam co prawda budował go tylko w soboty bo w tygodniu pracował w delegacji, no ale sam go wybudował ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@daeun: wieńce powinny być ze sobą połączone tak jak ma to miejsce nad garażem, poziomy kawałek wieńca między oknami na piętrze nie ma sensu, nie pełni żadnej funkcji, słupki są o tyle istotne że dają reakcję na rozpór od dachu. Ścianki szczytowe wyciągnięte za wysoko, pozostawia się szczeline na termoizolację inaczej będzie mostek.
@daeun: u mnie podobnie cumplu ale udało się więcej przyoszczędzić. Betonu nie kupowałem, wystarczy pokręcić się po najbliższych miejscowościach i zawsze się parę worków znajdzie, do tego robiony w betoniarce (kupiona w pobliskim markecie i jeszcze tego samego dnia oddana z tytułu rękojmi). Koparki nie wypożyczałem, zamiast tego złożyłem w urzędzie miejskim plan organizacji półkoloni dla gówniaków z gminy. Dzięki temu nie dość że miałem darmową siłę roboczą to jeszcze mi