Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#studia #informatyka #dziennikarstwo #gamedev #ukw #uz

Murki przychodzę do was z dość egzotycznym zapytaniem.
Jestem z przedziału wiekowego 25+ i chcę się przebranżowić (poprzednie studia okazały się niewypałem i są niezwiązane z kierunkami wymienionymi w poście). Myślę o dziennikarstwie, informatyce lub czymś związanym z tworzeniem gier (np. UZ ma kierunek "literatura popularna i kreacje światów gier"). Co polecacie? Informatyki trochę się boję ze względu na upływ czasu - nie wiem czy ogarnę matmę. Widzę, że UKW proponuje przedmiot zwany Humanistyką 2.0, kojarzę też coś z tworzeniem gier na UJ. Jest jeszcze zachwalana Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ze swoim projektowaniem gier komputerowych (płatne). Czy ktoś może wyrazić się jakkolwiek o kierunku na UZ i UKW? Ewentualnie - gdzie dostanę się na informatykę, którą będę mieć możliwość zrozumieć i ukończyć? Dziennikarstwo kiedyś mnie interesowało, ale z opinii znajomych wynika, że to kierunek po którym wita bezrobocie (w co nie wierzę). Matura poszła mi średnio lata temu (matma 55%, j. polski 70%, angielski 76%, reszta to wos i historia - okolice 50%). Poratujcie starego przegrywa :(

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f2529bcc320eaecdaadab31
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę

[====================....................] 49% (115zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 2 lat działania AMW!
  • 20
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania ten kierunek na UZ jest typowo humanistyczny. Niby skupia się na pisaniu scenariuszy do gier, literaturze popularnej, ale jak dla mnie to ma tylko dobrze brzmieć marketingowo. Myślę, że z pracą po tym krucho, a dobrego pisania i tworzenia opowieści żadne studia nie nauczą.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: więc stary przegrywie próbuj w czym jesteś dobry/utalentowany i dąż do specjalizacji by być najlepszym jak się tylko da.

Dziennikarstwo bardzo spoko - zwłaszcza o czymś co masz pojęcie, smykałkę do tematu i gotowanie readyness czytającego. Obycie wśród ludzi, uroda, umiejętności miękkie i odwaga to #!$%@? dobrego dziennikarza.
Informatyka - gigantyczny zakres napiszę tylko może o programowaniu bo najpopularniejsze: bez matematyki jesteś żadnym programistą, zerem. Nie rozwiążesz żadnego problemu bo
  • Odpowiedz
@AsymmetricGentleman: trochę z opisem programowania i matematyki się zapędziłeś, wszystko zależy w jakim języku ktoś chce programować i przede wszystkim co chce programować.
Matma na bardzo dobrym poziomie to jest "must have", jeżeli chodzi o tworzenie gier, co totalnie pominąłeś.
  • Odpowiedz
@AsymmetricGentleman: żeby rozwiązywać problemy w trakcie obcowania z kodem - nie trzeba znać dobrze matmy - serio xD, jasne, że obcowanie z nią uczy w pewien sposób algorytmicznego/specyficznego myślenia, jednak nie jest niezbędna. Co nie oznacza, że nie warto jej poznać i się uczyć, bo jej znajomość bardzo rozwija i w pewnych projektach uratuje dupę :)
  • Odpowiedz
@Ravciu: mieszasz trochę, teraz ktoś kto by to czytał by miał błędny pogląd na sprawę. Nikt tu nie pisał nic o obcowaniu z kodem, do tego już napisanym jak to interpretuje z twojej wypowiedzi. Zapewne podsuwasz teraz pozycje developera pod programmera ergo tworząc dysonans bo to dwóch różnych ludzi na różnych stanowiskach. U mnie programmer == programista. Developer czy designer owszem 'pracują z kodem' ale by nazwać ich przez to programistami?
  • Odpowiedz
@AsymmetricGentleman: według mnie (i pewnie nie tylko) praktycznie każda osoba, która ma do czynienia z kodem może być nazwana programistą (prócz typowo jakiś devopsów, testerów). Możesz sobie nawet programować bazy danych. Ludzie, którzy potrzebują ogromnej wiedzy np. na stanowisku Senior Embedded Software Developer - to według Ciebie nie programiści? to wtedy kto jest? Nie sądzę, że poza jakimiś kretynami komukolwiek coś takiego uwłacza, bo ludzie na takich stanowiskach nie zajmują się
  • Odpowiedz
@Ravciu: to developerzy - ludzie, którzy używają rozwiązania zaproponowane przez programistów (narzędzia, składnie itp. itd). Kretynami - coś widzę, że może być problem w postrzeganiu ludzi, czym się zajmują i jakie mają kompetencje. Klarowne anglojęzyczne określenia pozycji jakie piastujesz w przedsiębiorstwie bardzo szanuje.
Aktualnie nie przewiduję pisania o sobie na wykopach, może się to zmienić w przyszłości. Sorki.
  • Odpowiedz
OP: To może zacznę od środka. Aktualnie dziubię sobie od jakiegoś czasu bloga o retro gierkach, anime i tym co aktualnie mnie kręci. Nie mam ekstra zasięgów, ale pisanie sprawia mi przyjemność i cieszę się z każdego wejścia na stronę. Chciałabym wbić się chociaż na staż do redakcji zajmującej się podobną tematyką (na full time chyba nie ma opcji bo pamiętam ofertę w GOL-u i moje dwie aplikacje, domyślam się, że
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
OP: To może zacznę od środka. Aktualnie dziubię sobie od jakiegoś czasu bloga o retro gierkach, anime i tym co aktualnie mnie kręci. Nie mam ekstra zasięgów, ale pisanie sprawia mi przyjemność i cieszę się z każdego wejścia na stronę. Chciałabym wbić się chociaż na staż do redakcji zajmującej się podobną tematyką (na full time chyba nie ma opcji bo pamiętam ofertę w GOL-u i moje dwie aplikacje, domyślam się, że było
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie pracuję w branży gier i szczerze to nie będę jej polecał, jest gro innych branż/specjalizacji, w których z sukcesami można się realizować. Prawda jest taka, że na Twoje miejsce jest pewnie wielu pasjonatów, którzy poczynili jakieś kroki dużo, dużo wcześniej by w te branże wskoczyć - skoro interesowałaś się grami/procesem ich powstawania to powinnaś dużo wcześniej "coś ogarnąć" w tym kierunku, pisać proste gierki, tworzyć skomplikowane i rozbudowane algorytmy,
  • Odpowiedz