Wpis z mikrobloga

#swiat #win10 #zerowaste #klimat #ekologia #ekonomia
To urządzenie w mojej małej firmie w 7 lat zrobiło 50000 skanów i 10000 wydruków. Działałoby dalej, gdyby nie to, że korporacja Microsoft w ostatniej, wczorajszej aktualizacji Windows 10 uznała, że nie. I #!$%@?*. OK, niby nic, kup se nowo drukarke zamiast starego strupa, hehe, ale to jest większy problem. Problem, z działaniem tego świata, rzekłbym. Ja osobiście wyznaję #zerowaste, przyjmuję argumenty, że zbyt rabunkowo eksploatuje się zasoby. Konsumpcjonizm sprawia, że kupuje się zbyt dużo. Zbyt wiele dobrych, działających przedmiotów się marnuje, wyrzuca, niszczy. Ale patrzcie: kilka linijek kodu w nowej aktualizacji sprawiło, że na całym świecie kilkadziesiąt tysięcy sprawnych urządzeń zostanie wywalonych na śmieci. I jednocześnie ta korporacja (i wszystkie podobne ochoczo też) pchają nam w głowy, że MY musimy być eko, bio, fit, że klimat i etcetera. Ale to nie MY jesteśmy w tym wszystkim problemem.

Pobierz
źródło: comment_1592067913JvZcgMIg5N6zP5Cmhp7T0A.jpg
  • 48
@Wilfart: Są też tacy, którzy uważają, że koszt wytworzenia, konfekcjonowania, dystrybucji (i dodatkowo utylizacji) nowego sprzętu jest i tak wyższy niż oszczędności wynikające z mniejszego zużycia prądu i materiałów eksploatacyjnych. Tj. bardziej ekologicznie jest zużyć jakieś urządzenie do samego końca niż kupować co parę lat nowy, bardziej "zielony"?
@hookittm: takie objawy, że drukarka działa, tj można wydrukować stronę testową z menu drukarki, ale nie "dochodzi" żaden dokument z komputera. Jest to spowodowane brakiem obsługi sterownika przez win10 po ostatniej aktualizacji systemu. Tyle z tym zrobisz, że można teoretycznie cofnąć ostatnią aktualizację, ale niezbyt warto bo 1. nie wiadomo, czy zadziała i 2. że bezpieczeństwo systemu. Może, (ale raczej nie) microsoft to załata, może (ale raczej na pewno nie) brother
@ydtski: Aktualizacje czasem lubią napsuć krwi przy drukarkach, nawet tych najnowszych, zazwyczaj pomaga całkowite wywalenie drukarki z systemu i wgranie sterowników na nowo. Tutaj raczej nie ma reguły bo z doświadczenia wiem że 20-letnie laserowe HP które często spotykam w firmach potrafią działać bez zarzutu od czasów Win XP, a te z ubiegłego roku potrafią się #!$%@?ć przy dużych aktualizacjach... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
rzcie: kilka linijek kodu w nowej aktualizacji sprawiło, że na całym świecie kilkadziesiąt tysięcy sprawnych urządzeń zostanie wywalonych na śmieci. I jednocześnie ta korporacja (i wszystkie podobne ochoczo też) pchają nam w głowy, że MY musimy


@ydtski: Może chociaż przekazać komuś innemu z firmy albo wystawić na aukcję? Może ktoś ma starszego windowsa lub linuxa i pójdzie?
@ydtski: To jak z samochodami, nie chcesz odwiedzać mechanika? Kupuj nowy raz na 5 lat. Taki sprzęt ma prawo odmówić współpracy, a jeśli tak bardzo zależny ci na losie planety to zadzwoń do znajomego informatyka, pewnie zrobi tak 90% z twoich tysięcy użytkowników. Świat uratowany i ktoś na tym zarobi... Ale to tylko moje codzienne doświadczenia w pracy z klientami, niestety z tym modelem nigdy się nie spotkałem i w ogóle
a co z marnowaniem zasobów na tusze? Nowoczesne drukarki zużywają go o wiele mniej. No i jest jeszcze kwestia zużycia prądu.


@Wilfart: Te drukarki mają głowice same w sobie, a nie w tuszu (tusz to zwykły pojemnik plastikowy z byle jakim tuszem na allegro za 2 zł, świetnie drukuje mi od 10 lat- na tusz wydałem przez ten czas w sumie może 50zł). Dużo lepsze rozwiązanie i bardziej ekologiczne od tworzenia
@ydtski: widzę design Brothera te X lat temu był taki sam xD

Może i drukuje w nie najlepszej jakości i po pewnym czasie lubi wciągnąć kartki, ale są nie do zarżnięcia, a tusze są tak tanie, że nie opłaca się brać zamienników ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ydtski: To mówisz że wyrzucasz oraz że sprawna ;)

Przeinstaluj sterowniki, podziała jeszcze drugie tyle.

Ale co do ekologi i niszczenia sprzętu to się zgadzam. Telefony z androidem są tu chyba najlepszym przykładem.
@ydtski : Sytuacja z pracy sprzed paru miesięcy - moim podstawowym narzędziem pracy jest pewien program do modelowania i rysunku technicznego. Stara wersja, niestety już bez wsparcia producenta. Ale na wymagania mojego januszexu w zupełności wystarcza. No i pewnego dnia Microsoft jedną dziwną ale skuteczną aktualizacją uniemożliwił dostęp do całej biblioteki części znormalizowanych, czyli jednej z podstawowych funkcji oprogramowania xD A licencja roczna nowej wersji prawie 20k ¯_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@ydtski: no elo, moja już 10 lat i tylko na najtańszych zamiennikach zamiast oryginalnych tuszy. Nie do zajechania.

Odkupiona z jakiejś firmy za 57zl (drukarka 40zl, wysyłka 17zl, specjalnie sprawdziłem), bo niby uszkodzona. Miała po prostu błąd serwisowy, do usunięcia w 5 minut.

Dzięki za ostrzeżenie, ale wydaje mi się, że coś się Tobie po prostu spieprzyło. Mam dwa laptopy z Win10 aktualizowane na bieżąco i bez problemu tę drukarkę wykrywają.
Pobierz
źródło: comment_1592117867gElTzOboNXoZyXI7UDOlaW.jpg
@ydtski ale nostalgłem... Przez 3 lata na studiach byłem konkurencją dla ustawionej w akademcu kserokopiarki oraz ksera na uczelni... pól litra czarnego tuszu kosztowało 25plnow na Allegro. Ten sprzęt zagwarantował mi utrzymanie na studiach (zarobił na mój akademik, stołówkę i imprezy). Wszyscy po zajęciach się #!$%@? a ja #!$%@?łem przy Brotherze, żeby wieczorem mieć na browar i chleb. Za to siano oprócz utrzymania kupiłem bindownicę i materiały na owijki prac dyplomowych, pod
@ydtski: Uu, moja drukareczka. Ma u mnie w firmie nabite już 120k wydruków (skanów może z 3 tysiące tylko) i końca nie widać. Jak hulała tak hula. A jeszcze jaki tusz taniutki. Przekozacki sprzęt. A co do jakichś aktualizacji - to wszystko da się bardzo prosto na szczęście obejść.
@ydtski: DCP- J315W NAJLEPSZA drukarka ever. Tusze po 3zł
Wydrukowała mi niejdną talie kart do MagicTheGahetring całą Grę Talisman 1 edycja.
Kuuupe materiałów w technikum i na studia, też po tym updacie przestała działać z windowsa, dam znać jak naprawię ;)