Wpis z mikrobloga

Budowa domu krok po kroku - część 3, garść porad dotyczących instalacji elektrycznej i o wentylacji mechanicznej #budujzchaferem

Trochę zbiorczo, ale mam kupę informacji :)

1. Jest już gotowy artykuł, w którym pokazuję budowę znanego wam domu: dzisiaj wszystkie etapy do stanu zerowego!
Będę wdzięczny za wykopanie - poprzednie artykuły z tego cyklu trafiły na główną :)

https://www.wykop.pl/link/5474389/budowa-domu-krok-po-kroku-czesc-3-blog-budowlany/

2. Pan Jerzy Zembrowski twierdzi, że 99% projektów instalacji wentylacji mechanicznych jest błędnych. 99%!

Twierdzi, że prawidłowo zaprojektowana wentylacja powinna uwzględniać nawiewanie i wyciąganie powietrza z tego samego pomieszczenia. Czyli: nawiew i wywiew w salonie, nawiew i wywiew w kuchni, nawiew i wywiew w korytarzu itp. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu mamy zamknięty bilans powietrza, w każdym pomieszczeniu mamy czyste powietrze i unikamy krążenia zużytego powietrza po całym domu.
Tymczasem najczęściej daje się nawiew w "czystych" pomieszczeniach, a wywiew w "brudnych". Jaka jest prawda?
Długi artykuł na blogu:
https://blog.poradnik-budowlany.com/wentylacja-mechaniczna/

3. Oto garść porad i rzeczy do rozważenia dotyczących instalacji elektrycznej.

OGÓLNE:

- Gniazdka elektryczne nie powinny być „poza zasięgiem” (za szafą, nad płytą indukcyjną itp.) lub znajdować się w miejscu uniemożliwiającym wygodne korzystanie.
- Układ włączników świateł powinien być taki, aby uniknąć sytuacji gdy trzeba przejść kawałek po ciemku, albo wracać się kilka metrów, żeby wyłączyć światło. Szczególnie ważne są schody

Do rozważenia:

- Czujka ruchu w wiatrołapie oraz np. w korytarzu, aby była możliwość pójścia do łazienki w nocy.
- Możliwość wyłączenia jednym przyciskiem wszystkich świateł podczas wychodzenia z domu.
- Wyprowadzenie przewodów do alarmu. Podłączenie elektrozaworu, aby po uzbrojeniu alarmu odcinało wodę.
- Wyprowadzenie kabla do anteny telewizyjnej, domofonu, rolet, wentylatorów, kamer, wentylacji mechanicznej i innych urządzeń.
- Internet: wyprowadzenie przewodów blisko telewizora (pod TV i konsole), do pokojów, do kotłowni (może będziesz chciał sterować piecem przez Internet), za lodówkę (kto wie, co będzie za kilka lat), na strych (nawet, jeżeli jest pusty) i na zewnątrz, aby móc w przyszłości rozszerzyć sieć bezprzewodową instalując punkt dostępowy.
Czemu nie sieć bezprzewodowa? Po wybudowaniu i wykończeniu domu może się okazać, że gdzieś nie ma zasięgu lub zrywa połączenia. Poza tym kable to większe transfery i niższe opóźnienia. Niektórzy też uważają, że sieci WiFi są niezdrowe.

Nie musisz od razu wszędzie dawać gniazdek internetowych. Ukryj je pod tynkiem, ale pamiętaj o zrobieniu zdjęć!

SALON:

- Dużo (6-8) gniazdek w okolicy telewizora pod dekoder, konsole, sprzęt nagłaśniający, choinkę
- Kanał na kable w ścianie do telewizora.
- Kabel HDMI wychodzący ze ściany przy kanapie (możliwość podłączenia laptopa)
- Gniazdka elektryczne za kanapą (laptop, telefon)
- Kable audio pod kino domowe

KUCHNIA:

- Dużo gniazdek na wysokości blatu. Robot kuchenny, czajnik, radio, telefon, ekspres do kawy… 4 to minimum.
- Gniazdko do lodówki, mikrofalówki. Wyprowadź kabel siłowy do indukcji, jeżeli nawet planujesz kuchenkę gazową.
- Zasilanie okapu.

GARAŻ:

- Zasilanie bramy garażowej

NA ZEWNĄTRZ:

- Wyprowadzenie kabli zasilających bramę wjazdową, czujnik bramy, furtkę i domofon/wideofon. Porób zdjęcia, abyś nie musiał kopać 3 dni w ich poszukiwaniu tak jak ja
- Wyprowadzenie gniazd elektrycznych na każdą ścianę, a zwłaszcza na tarasie, żeby nie latać z kablami i przedłużaczami.
- Oświetlenie ogrodu. Wyprowadź kable i ukryj je w ziemi, nawet jeżeli masz na działce pobojowisko.
- Oświetlenie podbitki.
- Oświetlenie zewnętrzne. Czujki ruchu nad wejściem do domu i do garażu.

SYPIALNIA:

- Wyłączniki wszystkich świateł zaraz przy łóżku.
- Oświetlenie LED szaf z sensorem ruchu.

ROLETY:

- Wyprowadzenie elektryki pod żaluzje i rolety zewnętrzne
- Przycisk sterowania centralnego rolet wszystkich przy drzwiach wyjściowych

Mój facebook (swoją drogą już 3000 polubień!): https://www.facebook.com/JakSieWybudowacINieZwariowac/

#budowadomu #budujzwykopem #gruparatowaniapoziomu
  • 27
Twierdzi, że prawidłowo zaprojektowana wentylacja powinna uwzględniać nawiewanie i wyciąganie powietrza z tego samego pomieszczenia.


@chafer: ciekawe że wszystkie firmy instalatorskie mówią dokładnie co innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@chafer: to nie jest śmieszne nic a nic, bo czekam za okami żeby mury zamknąć i będę robił WM własnie. I co teraz myśleć o tej teorii wywiew+nawiew?
Ale taki układ podwaja ilość dziur w stropie. Z planowych około 18 punktów zrobi mi się zaraz prawie 40.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chafer: osobny bezpiecznik do lodówki i zamrażarki, jeżeli jest osobna w pomieszczeniu gospodarczym, można też pokusić się o czujniki zalania na przykład przy pralce spięte z elektrozaworami wody. Czujnik zmierzchu w podbitce, jeżeli jest możliwość to warto instalować puszki z kieszeniami przy włącznikach świateł. Można też pokusić się o wyprowadzenie dodatkowego zasilania do projektora podwieszanego na suficie. Jeżeli na poddaszu są okna dachowe też można wyprowadzić zasilanie do nich, np velux
@chafer: przeczytałem, pytanie jak to ma do rzeczywistości, gdzie pewnie 99% instalacji jest zbudowane na zasadzie wywiew z pomieszczeń brudnych i to działa.

Wykonanie wszystkie x2 bardzo przedroży inwestycję. Pół biedy jak robimy to sami wg projektu.
Szukałem ekipy do zrobienia WM i sobie dałem spokój, liczyli za robociznę przy 18 punktach około 10000 zł + koszty przewiertów przez strop teriva.
@haxxx: No właśnie: działa, nikomu to nie przeszkadza i jest dobrze. Co do robocizny za WM, to niestety jest bardzo wysoka. Powiem tak: ja mam od lat wentylację grawitacyjną i jest mi dobrze :)
@chafer: ja WM będę robił, bo już pobudowane bez kominów. Czytałem, że ułożenie tego do skomplikowanych nie należy jak się ma dobrze wyrysowany projekt. Materiały (oczywiście nie mówię o wymienniku ciepła) też raczej drogie nie są :)
@chafer: zamiast #!$%@? gniazdek na zapas, dobrze rozplanowane przepusty na kable. Standardy się zmieniają i kable poza elektrycznymi są do wymiany po jakimś czasie.
Mam w ścianach koncentryk od telewizji - obecnie jest na #!$%@?. Z tradycyjnej telewizji nikt nie korzysta.
Mam kable od telefonu w kilku miejscach - z tego też nikt nie korzysta.
@haxxx: jeżeli masz możliwość to o polecam zrobic czerpnię w pewnej odległości od domu. Rok temu wykopałem rurę dość głęboko (na jakieś 2m) w grunt. Dzięki temu masz naturalna klimatyzacje latem, a zimą powietrze zdąży się trochę ogrzać
@haxxx: klimatyzację też mam na wszystkich piętrach, tylko od kiedy zrobiłem czerpanie terenowa mniej z niej korzystam. Niski nakład pracy bo w jeden dzień się wyrobilem, a korzystać będę długo
@chafer: masz książkę Zembrowskiego?

Kiedyś byłem bardzo podjarany i prawie kupiłem książkę. Wydaje mi się, że gość ma wiedzę, ale kieruje się przy tym raz komfortem użytkownika a raz ekonomią co całkowicie zaburza odbiór jego argumentów. Pamiętam jak pisał, żeby nie dawać okna nad zlewem. Ma to sens, bo się woda skrapla i spływa po szybie, ale takie okno nad zlewem to zajebista sprawa. Grunt to rozeznać sytuację co jest ważniejsze-koszta
- Zasilanie okapu.


@chafer: Planując okap można pomyśleć żeby silnik umieścić na poddaszu, a tylko sterowanie w kuchni. Dzięki temu okap jest idealnie cichy. Ja żałuję że o tym nie pomyślałem na etapie budowania :)

- Wyprowadzenie kabli zasilających bramę wjazdową, czujnik bramy, furtkę i domofon/wideofon. Porób zdjęcia, abyś nie musiał kopać 3 dni w ich poszukiwaniu tak jak ja


i koniecznie skrętka do domofonu... nie zaszkodzi, a można się bawić