Wpis z mikrobloga

#krakow #zanieczyszczeniepowietrza #smog #samochody

Aktualne dane z Krakowa:

PM10 265% 133 µg/m³
PM2.5 351% 88 µg/m³

Samochodów na ulicach w Krakowie praktycznie brak, ruch mniejszy niż we wakacje. Ludzie siedzą w domach, a normy zanieczyszczenie powietrza przekroczone tak samo jak w styczniu, ale oczywiście to wszystko wina samochodów #pdk
źródło: comment_1584602089n3hHMRyz63f5lq67LD4ZzG.jpg
  • 95
@Padaj: Tak samo było w niedzielę i poniedziałek w Krakowie, wszystko prawie na zielono. Już pojawiły się głosy, że przez koronawirusa, który spowodował mniejszy ruch samochodowy, jest mniej zanieczyszczeń. Wczoraj i dziś jednak, mimo, że nadal jest mniejszy ruch, normy są przekroczone.
@Serghio: Hmm trzeba by zrobić wykres pokazujący korelację między jakością powietrza, a średnią temperaturą - to by był wystarczający argument przy praktycznie zerowym ruchu samochodowym - tylko co dalej? Chyba w ramkę i na ścianę, bo ja to wiem, Ty to wiesz i tam wyżej też to wiedzą, ale w związku z obecną sytuacją to nie wiem czy przez najbliższe 5 lat będziemy myśleć o głupotach takich jak ekologia :)
@queuele: No jasne, tylko już pojawiły się głosy polityków z wiadomej strony, którzy są zniesmaczeni tym, że prezydenci niektórych miast wprowadzili na czas pandemii darmowy parking w strefach, argumentując to tym, że przecież ekologia ważna, zanieczyszczenia, smog. Jak się okazuje, ruch samochodowy ma znikomy wpływ na zanieczyszczenie powietrzna pod postacią PM2.5 i PM10
@Drmscp:

ale nikt nie twierdzi, że smog odpowiadają głównie samochody bo to nieprawda. :)


Hmm po części masz rację - niestety po części. Poniżej fragment, na dole link.

Kraków walczy z nadmierną ilością spalin. Już jakiś czas temu informowaliśmy, że władze miasta wprowadziły Strefę Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu. Jednak to nie koniec, a dopiero początek batalii.

W trakcie wiosennych porządków na ulicach miasta Zarząd Transportu Publicznego oznajmił, że ruch publiczny
@Serghio dziwiłem się rano właśnie czemu oczyszczacz pokazuje koło 30. Jak to jest możliwe, przecież noce ciepłe to ludzie nie palą oponami.
@Emble: noce nie są takie ciepłe, a budynki nie nagrzane, wiec dochodzi do tego, że na dworze jest cieplej niż w domu.
Dodatkowo wiele osób używa kotłów do podgrzania CWU
@Serghio: oczywiście zgadzam się z teorią, że w głównej mierze to nie samochody powodują smog, ale one też.

poza tym, w krakowie nadal od jasnej cholery jeździ samochodów, jak dla mnie to praktycznie nic się nie zmieniło. ruch jest jak powiedzmy w typową sobotę, więc nie wiem gdzie Ty widzisz to drastyczne zmniejszenie ruchu. Mało tego, komunikacja miejska jest praktycznie pusta, w większości autobusów i tramwajów jeżdżą po 2-3 osoby, a
@Serghio nie przesadzaj od dawna wszyscy trąbią, że za smog odpowiada niska emisja, transport ma swój udział ale niewielki. Jeśli chcesz wiedzieć mniej więcej ile pyłu jest z transportu sprawdź stężenia pyłu z miesięcy letnich lub wiosenno-jesiennych. Wyraźnie widać piki w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, ale stężenie w normalnych warunkach nie przekraczają dopuszczalnych stężeń
poza tym, w krakowie nadal od jasnej cholery jeździ samochodów, jak dla mnie to praktycznie nic się nie zmieniło. ruch jest jak powiedzmy w typową sobotę, więc nie wiem gdzie Ty widzisz to drastyczne zmniejszenie ruchu


@festiwal_otwartego_parasola:

Mieszkam przy jednej z głównych dróg w Krakowie i moim zdaniem ruch zmniejszył się wyraźnie. W niektórych okresach dnia jest mniejszy niż ogólnie w lipcu, sierpniu. W innych częściach miasta jest podobnie. Moja żona
@Serghio: Taką animację zrobiłem, żeby było jasne. Zapylenie obecnie w głównej mierze "spływa" do miasta z okolicznych wsi i miasteczek. Najwięcej trują nas Zielonki na północy, które klinem wcinają się w miasto.

Z kolei samochody to inna forma zanieczyszczenia. Tlenki azotu na przykład. te mają wciąż dwa maksima w ciągu dnia i odpowiadają wzmożonemu ruchowi rano i popołudniem/wieczorem (aczkolwiek bardzo wypłaszczone w ciągu ostatnich dni). Różne typy smogu, ot co.

Animacja
źródło: comment_1584620586WzTAZkbL3FG2QbkRFQyH9L.gif
@Serghio: Wiedzą, że nie ma kontroli i palą wszystkim. Jak by miało tak być na stałe to mamy smog jak w krajach 3 świata. Ludzie by jeździli na dachach pociągów jak w Indiach ||
@Verxv: Dodałbym do głównego postu informację, że to są dane z 8:00, ale nie ma takiej możliwości.

Myślę, że każdyinteligenty, myślący człowiek, gdy zobaczy tekst "Aktualne dane" oraz to, że post został dodany "5 godzin temu" domyśli się, że dane dotyczą sytuacji sprzed 5 godzin, a nie z godziny 13.

Powietrze "dochodziło" do siebie


hahahahahaha XD
@Al_Ganonim: W pełni zgadzam się, tylko to nie zmienia faktu, że są osobniki, które uważają, że zanieczyszczenia PM2.5 i PM10 to głownie wina samochodów.

Moim zdaniem za aktualne zanieczyszczanie powietrza w centrum Krakowa odpowiadają mieszkańcy gmin ościennych, którzy nadal "kopcą". W tej chwili, gdy zamknięte są szkoły, dzieciaki siedzą w domach, to rodzice pewnie "rozpalają" swoje piece dużo wcześniej i być może palą na okrągło, w nocy kilka dni temu temperatury
@Serghio: Bzdura, ruch jest mniejszy, ale nie jest tak, że samochodów jest brak. Poza tym temperatura od 2 dni w okolicach +16°C, więc w piecach też mało kto pali. Ja bym stawiał, że to jednak samochody. I niestety muszę cię zmartwić - robiono w tym temacie poważne i oficjalne badania i wyszło, że w dużych miastach samochody odpowiadają za ponad 70% smogu.

Jeździłem dzisiaj po mieście i nie widziałem
Jeździłem dzisiaj po mieście


@slx2000: a teraz pojedz na osiedle domków jednorodzinnych, ale nie nowe osiedle gdzie domy stawiał deweloper , ale takie starsze gdzie domki są np. z lat 70-tych. Wysiądź w takiej uliczce i głeboko wciągnij powietrze do ust.
Zapewniam, ze się zrzygasz!
Moim zdaniem za aktualne zanieczyszczanie powietrza w centrum Krakowa odpowiadają mieszkańcy gmin ościennych, którzy nadal "kopcą". W tej chwili, gdy zamknięte są szkoły, dzieciaki siedzą w domach, to rodzice pewnie "rozpalają" swoje piece dużo wcześniej i być może palą na okrągło, w nocy kilka dni temu temperatury były bliskie 0 stopni C.


@Serghio: swiete słowa jadąc obwodnica jak zjeżdza się na zakopiankę to smród czuć az w samochodzie!
@slx2000:

Bzdura, ruch jest mniejszy, ale nie jest tak, że samochodów jest brak.


Oczywiście, że samochody jeżdżą po mieście, nikt nie twierdzi, że nie jeżdżą, ale jest ich zdecydowanie mniej. Widać to gołym okiem.

Poza tym temperatura od 2 dni w okolicach +16°C, więc w piecach też mało kto pali.


2 dni temu, we Wtorek, 17 marca 2020 w nocy, w okolicach Krakowa było -1 stopni C.

W piecach