Wpis z mikrobloga

BETELGEZA EKSPLODOWAŁA!!!

Oczywiście troszkę śmieszkuję, ale w nieco takim stylu wiadomość pojawiła się kilkanaście godzin temu na twitterze czy reddicie - otóż LIGO zarejestrowało niepotwierdzony jeszcze sygnał fal grawitacyjnych z rejonu nieba...gdzie znajduje się Betelgeza. Tak, tak oczywiście pierwsze skojarzenie - Betelgeza wybuchła! Oczywiście, minęło już sporo czasu i na niebie nic nie widać więc ciągle czekamy! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://twitter.com/aussiastronomer/status/1216939049006428160

https://www.reddit.com/r/space/comments/eolw8l/#!$%@?/

Poniżej rzeczywiste umiejscowienie pochodzenia sygnału (a jednak to nie Betelgeza ( ͡° ʖ̯ ͡°)):

https://twitter.com/cplberry/status/1216927685609447425?s=20

https://twitter.com/d_a_howell/status/1216924894505496577

Podsumowujący sprawę komentarz z reddita:

Astronomer here! Here is a quick summary of what is happening!

In short, I had a helluva moment in the middle of TV watching last night when we got this alert and wondered about triggering our telescopes to look for the signal (my group is set up to trigger 8 meter telescopes if it's a valid signal to try and find an electromagnetic counterpart). In short, what LIGO has told us so far is that they have a pipeline that looks for intermediate mass black holes (IMBH)- hundreds to thousands of times the mass of the sun, which have never been observed at this point- and that pipeline did the trigger. The next sentence in the LIGO alert emphasizes this is not a classification of the signal- it could still just be random noise, because LIGO sees some random bursts like that sometimes and they're not yet sure what causes them. But it hasn't been retracted yet, so speculation abounds- for what it's worth, an intermediate mass black hole isn't expected to have an electromagnetic signal, so if it is valid I'm not sure we will be able to do much follow up. And my understanding is this would be a case where the IMBH would have gobbled up a smaller black hole, a few times the mass of the sun, but don't quote me on that.

However, I should emphasize the false alarm rate for this burst is 1/25 years- VERY high for a LIGO signal. I am having fun speculating (we literally ran outside to check Betelgeuse was still there last night because it was between the two potential locations of the signal), but doing that with a dose of skepticism. I should also note that no neutrino detectors reported a burst of neutrinos at the given time, which we expect from a supernova (one releases more neutrinos than the number of atoms in the sun!), so that's also ruled out.

If you want more info on this, I found this thread on Twitter by astrophysicist Chris Barry to be really useful. For a more fun take, this was the official LIGO account's response to my excitement last night. :D

Edit: people are asking if there is an alert to sign up for in case Betelgeuse goes supernova, and I have one better- sign up for SNEWS, the supernova neutrino alert system! As I said, a star that collapses into a supernova will release more neutrinos than the sun has atoms, and the neutrino detectors on Earth will suddenly be swamped when this happens. SNEWS is the alert system for if this happens- note we will see the neutrinos a few hours before the light, as light takes a few hours to get through the mass of the star from its core, and neutrinos don't really interact with matter and escape almost instantly. Always thought that was cool. :)

If you are interested in LIGO alerts, you can follow them on Twitter, or download the app and get real time alerts! This current cycle has a few more months to go until they shut off for upgrades.

Edit 2: for those reading my Twitter bio, I got punched by a wild mountain gorilla in Uganda while trekking out to see them in my pre-astronomer backpacking days. There was a teenage male gorilla whose name was Obia ("Punchy" in the local language), and like teenage males of many species he liked a game of "I punch you and you punch me back," and came forward to me before there was time to react. Luckily it was a "play punch" to my stomach to see if I wanted to play- the guards physically dragging me back to make sure Obia didn't get the wrong idea frankly hurt more!


P.S. Może @Al_Ganonim mógłby coś ciekawego powiedzieć na ten temat?( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astrofizyka #astronomia #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
FakeR - BETELGEZA EKSPLODOWAŁA!!!

Oczywiście troszkę śmieszkuję, ale w nieco takim...

źródło: comment_decPvjJeS87azYic2IMBiDioZU4wKXes.jpg

Pobierz
  • 21
@Twoj_ulubiony_profil: Nie przed wybuchem lecz w trakcie, tyle, że neutrina powinny - ze względu na to, że bardzo słabo oddziałują z pozostałą materią - dotrzeć do Ziemi wcześniej niż światło z wybuchu.

Z komentarza z reddita:

As I said, a star that collapses into a supernova will release more neutrinos than the sun has atoms, and the neutrino detectors on Earth will suddenly be swamped when this happens. SNEWS is the
Mnie od zawsze podoba się jak astronomowie i astrofizycy podchodzą do czasu i przestrzeni.
Dla nich "nowe formacje gwiezdne" to takie co mają np. 100.000.000 lat.
"Jest na granicy wybuchu" oznacza, że przez 100.000 lat może nadal nie wybuchnąć.
"W niewielkiej odległości" to też mogą być tysiące lat świetlnych. :)
@lovelypl: Spójrz na to z nieco innej strony - 100 tys. lat w porównaniu do wieku wszechświata tj. powiedzmy 14 mld lat to jest zaledwie 0,0007%. Zatem przyjmijmy, że życie ludzkie trwa średnio 80 lat - 80 lat x 0,0007% = 0,00056 roku. Teraz 0,00056 roku x 365 dni = 0,2044 dnia, a zatem 0,2044 dnia x 24 godziny = 4,9056 godziny czyli wychodzi, że te 100 000 lat rozpiętości w
@Fake_R: Sygnał grawitacyjny doleciałby w podobnym czasie co pierwsze objawy rozbłysku.

Z kandydatów na supernowe takim dobrze zbadanymi o najkrótszym czasie przewidywanej eksplozji są cztery jedyne znane gwiazdy Wolfa-Rayeta ciągu tlenowego. Szacunki mówią o czasie rzędy 2-10 tysięcy lat. No i oczywiście mamy jeszcze Eta Carinae, która może wybuchnąć w dowolnym momencie.
@KubaGrom: Masz rację, to podstawowy fakt fizyczny. Jednak chciałem tylko zaznaczyć, że powstały spekulacje co do wybuchu supernowej ze względu na powiadomienie z LIGO (i brak modelu sygnału plus miejsce pochodzenia sygnału). Niemniej, nic takiego się nie wydarzyło, a nawet nie wiadomo czy sygnał był faktyczny czy był to tylko jakiś szum.
Fala grawitacyjna porusza się z prędkością światła, więc o ile coś światła nie opóźnia, to oba sygnały powinny pojawić się mniej więcej w tym samym czasie.
@Fake_R: Chłopaki wyżej wszystko ładnie zdążyli już wytłumaczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jak widać na załączonym poniżej obrazku, Betelgeza znajduje się poza obszarami, z których mógł przyjść sygnał fal grawitacyjnych (Betelgeza to ta pomarańczowa kropka na lewo od prawego owalu). Dodatkowo, odebrany sygnał był zbyt krótki, by móc go stowarzyszyć z wybuchem supernowej. Nie zaobserwowano też żadnych dodatkowych neutrin. Co więcej (o czym wspomniał cytowany przez
AlGanonim - @FakeR: Chłopaki wyżej wszystko ładnie zdążyli już wytłumaczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°...

źródło: comment_jXh5OzegEaN4zqAS2nOKAS2PFoKHc6PU.jpg

Pobierz
@KubaGrom: W sumie racja. Betelgeza czasami bywa wrzucana do jednego wora z mirydami, ale to może nie być dobre. Mirydy to przecież podgrupa chłodnych pulsujących olbrzymów. To było niechlujne z mojej strony. Betelgeza to też czerwone, duże i pulsuje, ale masa za duża. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Starałem się napisać na priv ale Fake_R nie chce odbierać wiadomości ode mnie.

Cześć,

mam na imię Mateusz. Często zwracam uwagę na Twoje wpisy. Robisz na prawdę świetną robotę. Mogę Cię prosić aby kiedy piszesz o LIGO wspominać całą kolaborację? Istnieje od dawna dwustronne (LIGO/Virgo) a od niedawna trójstronne (LIGO/Virgo/Kagra) porozumienie o wymianie danych i wspólnym autorstwie. Na pewno znasz projekt Virgo i obserwatorium EGO. Każda praca naukowa na bazie danych zebranych
@matib: Dzięki za zwrócenie uwagi. Myślę, że pisałem to wszystko z rozpędu i chcąc nie chcąc “uległem” przez to rzeczywiście swego rodzaju amerykańskiemu PR-owi. () Teraz będę miał to już na uwadze. Jeszcze raz dzięki!( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. Super poznać kogoś kto siedzi przy tym projekcie! Mógłbyś zdradzić czym dokładnie się tam zajmujesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S.
@Fake_R: Staram się być czujny. Wszyscy się staramy być czujni. W zeszłym tygodniu dostałem taki przykład:

https://www.scientificamerican.com/article/did-astronomers-just-discover-black-holes-from-the-big-bang/?utm_medium=social&utm_content=organic&utm_source=facebook&utm_campaign=SciAm_&sf228015674=1

Cały artykuł o LIGO w amerykańskim portalu ale grafika to już z Virgo. Szkoda o tym wspominać...

P.S. Pracuję w grupie zajmującej się wstrzykiwaniem stanów ściśniętych. Służy to do obniżenia poziomu szumów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany służę literaturą.

PS2 Po kliknięciu wyślij pokazał mi się czerwony napis w stylu Użytkownik nie chce otrzymywać od