Wpis z mikrobloga

Pomysł na studia: Holandia!

Jako wkrótce absolwent jednej z uczelni w Holandii, zauważyłem że wśród licznych studentów zza granicy jest bardzo mało Polaków. Z tego względu spróbuję na szybko przybliżyć ten temat i wyjaśnić z czym to się je. Być może pomoże to komuś w wyborze przyszłych studiów.

- Dlaczego warto?
- Holanderska edukacja jest na wysokim poziomie. I nie mam na myśli ostrego kucia i suchej teorii. System nauczania jest jednym z najlepszych w Europie, łączy praktykę z teorią i przystosowuje do rynku pracy
- Holenderskie uniwersytety plasują wysoko w rankingach światowych, zwiększając twoje szanse na rynku pracy
- W zależności od kierunku, wykłady stanowią jedynie 40%-50% zajęć, reszta to warsztaty, prace grupowe, projekty itp. Nie, nie ma wf-u i innych niepotrzebnych przedmiotów, uczysz się bycia specjalistą w swojej dziedzinie.
- Uczelnie i kampusy są bardzo nowoczesne, dużo sprzętu i obiektów do nauki
- Przeciętnym nauczycielem nie jest prof. dr. hab. w wieku 75 lat powtarzającym wiedze z książek, a specjalistą z odpowiednim doświadczeniem w zawodzie, który wie jak praktycznie przystosować studentów. Moim nauczycielem był np. były pracownik Google, kierownik lotniska w Amsterdamie itp.
- Duże możliwości. Praktyki na całym świecie, poznawanie wielu ludzi z branży, wsparcie nauczycieli... wielu studentów już podczas studiów znajduje prace lub możliwości pracy w zawodzie
- W Holandii ~90% społeczeństwa zna język angielski, a na międzynarodowych uczelniach używa się wyłącznie tego języka

- Czy się kwalifikuję?
Musisz zdać mature, ale uwaga, nie musisz mieć świetnych wyników w nauce i być kujonem. Mało tego, twoje wyniki z matury najczęściej nie mają znaczenia Oprócz tego, musisz znać język angielski na poziomie minimum B2 (uzyskać wynik 6.0 – 6.5 na teście językowym IELTS lub podobnym). To w sumie tyle.

- Czy mnie na to stać?
Studia w Holandii są płatne ok. €175 miesięcznie. Znaczna większość studentów w Holandii pracuje kilkanaście godzin w tygodniu i otrzymuje dodatek na studia z rządu, co pozwala pokryć koszty i utrzymać się na dobrym poziomie. Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie rodziców, potrzebujesz trochę oszczędności na start (do czasu aż zaczniesz pracować).

- Czy dam sobie radę?
Dlaczego nie? Kucie suchej teorii na uczelniach w Polsce wydaje się być bardziej wymagające niż nauka w kreatywnym środowisku, ciekawe projekty i warsztaty. Osobiście uważam, że studia w Holandii są dla każdego, kto nie ma większych problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim.

- Pytania?
Jeśli jesteś zainteresowany/a, chętnie pomogę i odpowiem na twoje pytania na PW lub w komentarzu do tego postu.

Fijne dag!

#studia #studbaza #licbaza #techbaza #gimbaza #matura #szkola #angielski #emigracja
perki51 - Pomysł na studia: Holandia!

Jako wkrótce absolwent jednej z uczelni w Ho...

źródło: comment_Zh5ifqhIocJCAjUjUJp5Bc5bs937daPh.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@fuerteventura: Też słyszałem takie rzeczy przed rozpoczęciem studiów, a okazało się że jest całkiem łatwo. Roboty jest sporo, najczęściej studenci pracują jako dostawcy jedzenia (na skuterze lub e-bike), w restauracjach lub fast foodach. Tam gdzie ja pracowałem, rekrutacja otwarta jest cały czas bo pracuje np. 20 studentów na 4-6h zmiany.

@Necer: Zarządzanie nieruchomościami. Jeśli chcesz więcej szczegółów to na PW ;)

@Chmurek77: Sprawa wygląda tak: studenci
  • Odpowiedz
@perki51: 1.Jak wyglądają zajęcia praktyczne? Bo w Polsce to laborki które się robi ćwiczenie według instrukcji, a potem żmudne sprawozdania. 2. Podejście prowadzących do studentów, również przyjazne? :D
  • Odpowiedz
@perki51: Czy w Holandii również obowiązuje podział na studia I oraz II stopnia? Czy jeżeli uzyskam tytuł inżyniera w tym roku na polskiej uczelni to mógłbym kontynuować następny stopień na holenderskiej?
  • Odpowiedz
@Maffiozzo97: Wiesz, mocno zależy od kierunku, ale dam ci kilka przykładów. Ja pamiętam np. prace w grupie, w której mieliśmy za zadanie przeanalizować problem zatłoczonego lotniska w Amsterdamie. Mając dostęp do różnych informacji, stworzyliśmy plan jak to rozwiązać, do naszej uczelni przyjechał zarząd lotniska z Amsterdamu i zaprezentowaliśmy im jak można udoskonalić ich system. Innym razem, mieliśmy za zadanie zorganizować event w dowolnym obiekcie, więc wynajęliśmy lokal i zaprosiliśmy 30
  • Odpowiedz
studiujesz na gównokierunku także ten wpis mało mówi.


@jurek-xd: gównokierunki tego typu to są w Polszy gdzie jest może 5 sensownych kierunków na cały kraj a reszta to przechowalnia leśnych dziadków.

@perki51: a jakie uczelnie są w miare polecane w Holandii? Takie nasze UW, AGH itd
  • Odpowiedz
@Secretariat: dzięki, pozdrawiam cieplutko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Trudewall: To, które opisałem obowiązuje do 30 roku życia (trzeba się zapisać przed trzydziestką żeby je dostać). Jeśli masz powyżej 30 lat to możesz wziąć kredyt 0% chyba do €1000 miesięcznie
  • Odpowiedz