Wpis z mikrobloga

Pomysł na studia: Holandia!

Jako wkrótce absolwent jednej z uczelni w Holandii, zauważyłem że wśród licznych studentów zza granicy jest bardzo mało Polaków. Z tego względu spróbuję na szybko przybliżyć ten temat i wyjaśnić z czym to się je. Być może pomoże to komuś w wyborze przyszłych studiów.

- Dlaczego warto?
- Holanderska edukacja jest na wysokim poziomie. I nie mam na myśli ostrego kucia i suchej teorii. System nauczania jest jednym z najlepszych w Europie, łączy praktykę z teorią i przystosowuje do rynku pracy
- Holenderskie uniwersytety plasują wysoko w rankingach światowych, zwiększając twoje szanse na rynku pracy
- W zależności od kierunku, wykłady stanowią jedynie 40%-50% zajęć, reszta to warsztaty, prace grupowe, projekty itp. Nie, nie ma wf-u i innych niepotrzebnych przedmiotów, uczysz się bycia specjalistą w swojej dziedzinie.
- Uczelnie i kampusy są bardzo nowoczesne, dużo sprzętu i obiektów do nauki
- Przeciętnym nauczycielem nie jest prof. dr. hab. w wieku 75 lat powtarzającym wiedze z książek, a specjalistą z odpowiednim doświadczeniem w zawodzie, który wie jak praktycznie przystosować studentów. Moim nauczycielem był np. były pracownik Google, kierownik lotniska w Amsterdamie itp.
- Duże możliwości. Praktyki na całym świecie, poznawanie wielu ludzi z branży, wsparcie nauczycieli... wielu studentów już podczas studiów znajduje prace lub możliwości pracy w zawodzie
- W Holandii ~90% społeczeństwa zna język angielski, a na międzynarodowych uczelniach używa się wyłącznie tego języka

- Czy się kwalifikuję?
Musisz zdać mature, ale uwaga, nie musisz mieć świetnych wyników w nauce i być kujonem. Mało tego, twoje wyniki z matury najczęściej nie mają znaczenia Oprócz tego, musisz znać język angielski na poziomie minimum B2 (uzyskać wynik 6.0 – 6.5 na teście językowym IELTS lub podobnym). To w sumie tyle.

- Czy mnie na to stać?
Studia w Holandii są płatne ok. €175 miesięcznie. Znaczna większość studentów w Holandii pracuje kilkanaście godzin w tygodniu i otrzymuje dodatek na studia z rządu, co pozwala pokryć koszty i utrzymać się na dobrym poziomie. Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie rodziców, potrzebujesz trochę oszczędności na start (do czasu aż zaczniesz pracować).

- Czy dam sobie radę?
Dlaczego nie? Kucie suchej teorii na uczelniach w Polsce wydaje się być bardziej wymagające niż nauka w kreatywnym środowisku, ciekawe projekty i warsztaty. Osobiście uważam, że studia w Holandii są dla każdego, kto nie ma większych problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim.

- Pytania?
Jeśli jesteś zainteresowany/a, chętnie pomogę i odpowiem na twoje pytania na PW lub w komentarzu do tego postu.

Fijne dag!

#studia #studbaza #licbaza #techbaza #gimbaza #matura #szkola #angielski #emigracja
perki51 - Pomysł na studia: Holandia!

Jako wkrótce absolwent jednej z uczelni w Ho...

źródło: comment_Zh5ifqhIocJCAjUjUJp5Bc5bs937daPh.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@yungdupa: wiadomo zależy, największy study load jest na pierwszym roku, w moim przypadku było to 4-5 dni w tygodniu po 4-6h, powiedzmy dodatkowe 1h dziennie na jakieś assignmenty, no a nauka przed sesją egzaminacyjną. Z kolei na drugim roku miałem tylko 2 dni zajęć po 2h, troszkę więcej pracy w domu. Praca jakoś 14-15h tygodniowo, średnio 3 dni po 5h wieczorami. Nie narzekałem na brak wolnego czasu, było wystarczająco. Wszystko
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Tituutusn Tak. Działa to właśnie w ten sposób, że najpierw składa się papiery i otrzymuje decyzję. Jak się dostałeś, to masz sporo czasu przed rozpoczęciem studiów na dosłanie wyników z testu językowego + świadectwo ukończenia szkoły i matury
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tituutusn U mnie nie trzeba było, ale jakieś referencje się przydają i lepiej je dorzucić. Najczęściej wystarczy się skontaktować z uczelnią i ich poinformować o tym, że ma się późniejszy termin i nie powinno być problemu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tituutusn Nie ma problemu, fajnie że bierzesz się za to w czas. Odnośnie ocen to zazwyczaj jest luz, zależy na jaki kierunek i uczelnię. Jak jest limit osób to mogą zwracać na to jakąś uwagę. Ja dostałem się z wieloma trójkami na świadectwie. Mogę ci więcej powiedzieć o różnych uczelniach na PW.
  • Odpowiedz