Wpis z mikrobloga

Wiecie co najbardziej mnie wkurza w #kapitalizm ? Juz nawet nie te nierownosci , ze 1% ma wiecej niz 50% bo to chyba kazdy wie ale wszechobecne marnotrastwo w niby tak wydajnym systemie . Marnuje sie czas ludzi - zamiast popracowac 4h i isc do domu to musisz tyrac 8/10/12 bo kapitalista musi wyssac surplus labour . Zamiast zrobic urzadzenie dzialajace 20 lat robi sie buble rozwalajace sie po 2 bo hehe trzeba zarobic . Zamiast rozdac jedzenie potrzebujacym wyrzuci sie ja na zamkniety smietnik bo jeszcze a nuz ktos by nie kupil wtedy . Zadymic planete tlenkiem wegla doprowadzajac do globalnego ocieplenia zeby tylko zaoszczedzic pare $ .
#antykapitalizm
Pobierz CzerstwaBulka - Wiecie co najbardziej mnie wkurza w #kapitalizm ? Juz nawet nie te ni...
źródło: comment_2K3UesJpbn52hVhOEjPXAvmLsgkYzBRf.jpg
  • 126
@CzerstwaBulka: A i owszem, nie twierdzę, że to system idealny, a na pewno przerażająca jest jego 100% dzika wersja, bez jakiegokolwiek zaplecza socjalnego. Niemniej jego przecieństwo, czyli socjalizm/komunizm robi dokładnie to samo, produkuje jak najtańsze, jak najgorsze rzeczy, marnuje masę energii i zasobów, nie jest w stanie dostosować się do niczego, bo nie kieruje się racjonalnymi przesłankami ( chęć zysku jest racjonalna choć nie zawsze moralna ) ale przesłankami ideologicznymi nie
@CzerstwaBulka: Warto tu rozróżnić dwie odmiany: kapitalizm wolnorynkowy oraz kapitalizmu państwowy, który zreszta występuję chyba we wszystkich państwach określanych mianem kapiralistycznych.

To właśnie obecna forma kapitalizmu gdzie ingerencja państwa jest ogromna dla wielu osób stała się symbolem wyzysku. W tej chwili praktycznie niemożliwy byłby powrót to kapitalizmu wolnorynkowego, który miał rację bytu gdy Europa była była rozbita na mnóstwo małych państewek nie było mocno zcentralizowanej władzy i występowała duża konkurencja w
@fenis: przeciez kapitalizm państwowy także istnieje na wolnym rynku - kapitaliści siedzący w rządzie dogadują się z kapitalistami w firmach aby wyzyskiwać innych którzy nie są częścią układu. Nie wiem jak można mówić że to nie jest prawdziwy kapitalizm. Wolny rynek istnieje cały czas - po prostu pewne struktury sa bardziej opłacalne i lepiej przystosowały się do wolnego rynku
@fenis: nie ma innych producentów, ponieważ zostały wykupione przez kilku dużych graczy, a potem przez monopol - produkt końcowy kapitalizmu. Potem już ceny tylko w górę. Jeśli widzisz tylko zalety jakiegoś systemu to jesteś fanatykiem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@CzerstwaBulka: to, ile prywaciarz potrafi zmarnować hajsu, bo będzie "taniej", ewentualnie bo jest po prostu chytry, to głowa mała. Jeden taki to mój szef xD
Od 3 tygodni się odgraża, że będziemy termoizolować budynek. Kawałek od bazy firmy szybszy przejazd byłby A4, niż drogami. Co robi szef? Wciska kit, że nie ma umowy, że układ planet, że plamy na słońcu, a rozchodzi się o to, że w mocniejszym wozie (sprinter vs
@CzerstwaBulka: Wiecie co najbardziej mnie wkurza w #kapitalizm ? Z miesiac na miesiac pracownicy zycza sobie wyzsze pensje, juz nie wystarcza im, ze maja stabilne zatrudnienie, wlasciwie to potrafi taki sie zwolnic z dnia na dzien bo ktos zaplaci wiecej. Wymagaja prywatnej opieki medycznej, jakichs nagrod, przywilejow, dodatkowych premii. Nie chce im sie pracowac, pracuja coraz krocej i ciagle im malo! To wola o pomste, ta ich chciwosc.

#ironia

Podpowiedz: Chciwosc