Wpis z mikrobloga

Teraz napisze dlaczego gesto plusowane na Wykopie zwroty w stylu ''Białoruś to prawdziwy spadkobierca historycznej Litwy a nie obecna Litwa. Litwini to Żmudzini'' są dla mnie bzdurą i oznaką ignorancji propsujących to.
Żebyście się nie obrażali to przyznaję się, że sam w grupie takich ignorantów kiedyś byłem.

Zrobię to na przykładzie trwajacych w tej chwili uroczystości w Wilnie.
Odbywa się tam powtórny pochówek znalezionych przypadkowo szczątków 21 powstańców styczniowych poległych w walkach bądź wymordowanych przez Rosjan.
Litwini nadali uroczystości międzynarodowy charakter i uroczysta oprawę. Mieliśmy na razie przeniesienie szczątek w trumnach przez litewskich żołnierzy w asyscie uzbrojonych polskich i na odwrót.
Było bicie w dzwony i werble podczas apelu wojskowego.
Uroczystości zaplanowano na cały dzień, po trwajacej własnie mszy, kondukt przejdzie ulicami Wilna do Ostrej Bramy a nastepnie do cmentarza na Rossie.
Obecni będą prezydenci Polski i Litwy i premier Morawiecki. Oprócz tych krajów wieńce złożono tez od delegacji Łotwy i Ukrainy.
No i tu mamy symboliczny gest. Bo chociaż jedną z 2 głównych postacii pochówku jest jeden z przywódców powstania na terenach ówczesniej Litwy historycznej - uważany obecnie przez wielu na Białorusi za Białorusina Konstanty Kalinowski to Białoruś mimo zaproszenia obniżyła rangę swojej delegacji do zaledwie wicepremiera.
Na Białorusi nawet premier to jest osoba, która Łukaszenka może rugać publicznie, więc chyba domysłacie się co znaczy wicepremier w systemie prezydenckim gdzie ten rządzi ponad 20 lat..
A przecież nawet Łukaszenka powiedział, że Kalinowski ''to nasz człowiek''. Zaasekurował się jednak wypowiedzą w stylu, że sa pewne niuanse.

Obstawiam, że te niuanse to m. innymi :
- obawa przed nieprzychylnymi komentarzami w Rosji. Łukaszenka reaguje nerwowo na wrzutki w rodzaju Białoruś zdradza Rosję.
- brak zgodności charakteru uroczystości z dosyć ważną osnową narracji państwowotwórczej nakazującej eksponowąc watki prorosyjskie, a unikąc tych nakierunkowanych przeciwko mitowi o ''brackiej Rasiji''.

Podsumowując prawdziwi spadkobiercy historycznej Litwy to ci, którzy jej tradycję odważnie i jednoznacznie eksponują.
Owszem kikudziesieciosobowa grupa Białorusinów jest widoczna bo maja wielkie biało czerwono białe flagi, ale to opozycja spoza głównego nurtu na Białorusi.
Obecna Litwa jak najbardziej zasługuje aby być nazwana głównym spadkobiercą historycznej Litwy, bo obecnie nim faktycznie jest.

Transmisja na żywo tutaj - klik

O 11:00 sie msza zaczęła. Ale chór nieźle śpiewa, a Duda w pierwszej ławce i można rzucić okiem.

#litwa #bialorus #ukraina #lotwa #neuropa #4konserwy #historia #powstaniestyczniowe
Pobierz szurszur - Teraz napisze dlaczego gesto plusowane na Wykopie zwroty w stylu ''Białoru...
źródło: comment_LDO18KgUmp4zY1M4x9H3kv65LYIcZ9Ds.jpg
  • 65
i o dziwo powinnismy go wspierac poniewaz w tym momencie on jest jedynym gwarantem niezaleznosci Bialorusi.


@szczebrzeszyn09: Co Łukaszence po naszym wsparciu. On sobie wygrywał wszystko niezalęznie czy był izolowany i obłożony sankcjami Zachodu czy kłócił się w czasie negocjacji z Rosją.
Aczkolwiek dla propagandy wschodniego typu poklepywanie po plecach przez przywódców innych państw ma znaczenie, wiec tu na pewno Łukaszenka takich gestów nie odrzuci.
Co Łukaszence po naszym wsparciu


@szurszur: Generalnie Lukaszenka jak dla mnie geniusz polityczny bez dwoch zdan ... ale jezeli nie damy mu kasy to nic z tej calej bialorusi nie bedzie. Sadze osobiscie ze za kase mozemy cos zyskac na Bialorusi, prawa mniejszosci oraz wejscie gospodarcze. To pragmatyk
To Bielsat, stacja taka sama propagandowka jak TVPIS nie wiem dlaczego ta Romaszewska tam jeszcze siedzi !!! To co pisze Bielsat trzeba dzielic przez dwa i wyciagac pierwiastek


@szczebrzeszyn09: Na kierunku polskim mozę nie az taka, ale na biołoruskim na pewno. Pracuja tam Białorusini o okreslonych pogladach. Aczkolwiek polskich flag mogli nie zauwązyć. Ja też poczatkowo nie widziałem i nawet miałem z goryczą o tym wspomniec dopiero na bliskim planie sie
Co Polska z bezrobociem 20 % mogła robić w latach 90 gdy sie wybór drogi na Białorusi decydował


@szurszur: No i co z tego ze 20% bezrobocia ... sytuacja Polski byla duzo lepsza od Bialorusi. Wczoraj rozmawialismy ze kiedy wszedl internet na Bialorus ... faktycznie dopiero po 2000 roku. Moglismy stac sie ich oknem na swiat.
Romaszewska


@szurszur: Babsztyl promujaca bialoruski nacjonalizm. Dobila mnie baba kiedy ogladalem program o katolikach na bialorusi. Propagandzista ani slowa o Polakach nawet kiedy rozmowcy probowali mowic po polsku to on na chama wymuszal na nich bialoruski. Za malo programow o Polsce i po polsku
Moglismy stac sie ich oknem na swiat.


@szczebrzeszyn09: Bylismy. Białorusi mogli wjezdzac w uproszczonej procedurze do Polski i handlowac. Wielu sie na takich kursach tam dorobiło. Potem gdy Polska zaczęła sie starac o wejscie do UE musiałą zlikwidować te ułatwienia i handel z byłego ZSRR zaczał zamierać pod koniec lat 90 bodajże. Przynajmniej tak opisywali to Białorusini w artykule na ten temat.
A co do geopoltycnzych prjektów to słąba wówczas Polska
Potem opozycjonoisci ''znikali'' częsc pradopdobnie wymordowano a reszta uciekła. A jeszcze sami sie podizelili. Teraz już Łukaszenka koncesjonuje opozycje i podpina władze po niektróe akcje patirotyczne aby opozycja nie mogla ich mieć na wyłacznośc.


@szurszur: Lukaszenka nas organicznie nie lubi powiedzmy sobie szczerze. Ale nie trzeba bylo sie na niego obrazac tylko z nim wspopracowac....i wspierac polska mniejszosc a nie robic z niej zakladnika politycznych wyborow.
powinnismy go wspierac poniewaz w tym momencie on jest jedynym gwarantem niezaleznosci Bialorusi.


@szczebrzeszyn09: Powiedz mi, gdzie był Łukaszenka przez ostatnie 25 lat, kiedy władze Białorusi raz na tydzień podkreślały, że Białorusini i Rosjanie to "adin narod", budowano struktury integracji ze wschodnim sąsiadem a za symbole niepodległościowe można było dostać od omonowców pałą przez łeb?
niepodległościowe można było dostać od omonowców pałą przez łeb


@JPRW: Zapewniam ciebie ze mozesz przejsc przez caly Minsk z flaga bialo-czerowno-biala i nic sie tobie nie stanie. No pewnie jak sie Lukaszence kasy nie dalo to sie nie dziw ze tak mowil. Jak bys mu dal ze 100mil USD to by bylo inaczej. Lepsza byla opozycja co nie wiadomo w ktora strone pojdzie i kim ona jest
Zapewniam ciebie ze mozesz przejsc przez caly Minsk z flaga bialo-czerowno-biala i nic sie tobie nie stanie.


@szczebrzeszyn09: Jak się zaczęło palić pod dupą i realna stała się perspektywa zamiany Białorusi w gubernię mińską Federacji Rosyjskiej, to baćka trochę przeprosił się ze zwalczaną przez lata symboliką. A jeszcze nie tak dawno za koszulki z Pogonią wyrzucano uczniów ze szkoły.
@JPRW: Ja tylko chcialem przypomniec ze Lukaszenka 25 lat temu zostal wybrany w demokratycznych wyborach ktore nie zostaly sfalszowane. Placz i lamet z tego powodu to nie donas ale do Bialorusinow sami go wybrali. Program Lukaszenki zakladal integracje z rosja, zmiane symboliki i powrot do sowieckosci. Kazdy wiedzial na co glosowal, o przepraszam w rejonach gdzie dominowali Polacy na niego nikt nie glosowal ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ja tylko chcialem przypomniec ze Lukaszenka 25 lat temu zostal wybrany w demokratycznych wyborach ktore nie zostaly sfalszowane.


@szczebrzeszyn09: Hokus pokus, czary mary. Białorusini w 1994 sami w uczciwych i demokratycznych wybrali Łukaszenkę, minęło 25 lat i Łukaszenka dalej jest wybrany, pewnie dalej uczciwie i demokratycznie. Nie było fałszowanych referendów, nie było fałszowanych głosowań, pałowania protestów, tajemniczych zaginięć i zamykania opozycji do więzień. Sami Białorusini tak chcieli, nie ma tematu, można
Hokus pokus, czary mary. Białorusini w 1994 sami w uczciwych i demokratycznych wybrali Łukaszenkę, minęło 25 lat i Łukaszenka dalej jest wybrany, pewnie dalej uczciwie i demokratycznie.


@JPRW: Ale Lukaszenka o tym wszystkim mowil w czasie kampanii wiec powiedz mi czy nie wiedzieli czego mozna sie spodziewac. Wiedzieli. No wiec dlaczego pretensje do calego swiata.
Fanem Szuszkiewicza nie jestem bo najprawdopodobniej sobie spiskowal z Landsbergisem w Puszczy Bialowieskiej. Wiec podejrzewam ze
Łukaszenka w 1994 zapowiadał, że wprowadzi dyktaturę z sobą w roli dożywotniego prezydenta


@JPRW: a nie .... mowil o tym ze wprowadzi kurs na rosje i silna prezydenture no przeciez mowil ,..... to jakie zdziwko. Pewien malarz z Lintz tez mowil i nikt mu nie wierzyl.
Od jakiesgos czasu bawie na Bialorusi, i zapewniam Ciebie ze wszyscy ludzi ktorych spotkalem uwazaja sie za spadkobiercow Litwy historycznej !!!!!


@szczebrzeszyn09: A ilu z nich posługuje się językiem białoruskim?