Wpis z mikrobloga

Nie chodzi tu tez o to, zeby popadac w skrajnosci, tylko o zmiane proporcji. Wiec wykorzystanie nawozu odzwierzecego jak najbardziej.. tak mi sie wydaje


@giku: Jasne, rozumiem. Chodzi o pokazanie, że po prostu potrzebne mniejsze poletko, ale IMO trochę twórcy się zagalopowali, a jak już użyli konkretne liczby, to fajnie jakby wytłumaczyli skąd się wzięły, bo inaczej to takie "trochę" mało rzetelne.
@Squla: ale wiesz, że żeby wyhodować tę krowę potrzeba wielokrotnie więcej kg paszy niż sama waży. Bardziej wydajne byłoby więc zjedzenie od razu tej paszy (zboża) zamiast hodowanie na niej krowy. O wodzie już nie wspomnę.


@hellyea Tyle, że mięso to nie tylko krowa. Wręcz krowa nie jest najpopularniejszym mięsem. Taka świnia czy drób wymaga już mniej jedzenie i mniej odpadów produkuje.
Wielkopowierzchniowe uprawy taniej i łatwiej ogarnąć żeby były przyjazne dla środowiska (a to że nikt tak za bardzo nie robi to już inna bajka)


@wankiel: Nie byłbym tego taki pewien. Wielkopowierzchniowe uprawy niszczą bioróżnorodność i powodują, że na danym obszarze ginie większość naturalnych roślin i zwierząt, które to mogą pomagać w tradycyjnej uprawie przy zwalczaniu szkodników.
W tradycyjnym obszarze rolniczym masz dużo miedz, zadrzewień gajów, zarośli, nieużytków, itp. które są ostoją
@giku: w8 wydajność ziemniaków to około 32 tony z ha. Tu jest 0.0675ha, czyli to jest dość ziemi, aby wyprodukować ~2000kg ziemniaków. Teoretycznie ziemniaki to 800kcal z kg. Oznacza to około 6kg ziemniaków dziennie co daje ~4700kcal. W sumie dobra dieta dla żołnierza armii czerwonej.
@patatier: źle na to patrzysz. Miej na uwadze, że mówimy o sytuacji gdzie masz albo jedno gospodarstwo np 2000ha albo tysiąc gospodarstw po 2ha, a nie 2000ha vs 2ha. Powierzchnia jest ta sama, ale zgadnij gdzie wyjdzie taniej obrobienie jednego hektara
polędwica wołowa - 324 kcal żeberka wołowe - 471 kcal

słonina - ok 800 kcal

boczek - 517 kcal

To nie są dyrdymały, po prostu porównanie było poparte odpowiednio skrojonymi danymi które miały potwierdzić tezę.


@szalony_ikar:

Pestki słonecznika - jakieś 580 kcal,
płatki owsiane - 360
itd,

Nie brakuje roślin i produktów z nich powstałych, które zawierają duże ilości kcal, białka czy tłuszczu.