Wpis z mikrobloga

(...) Dziś w Polsce na przejściach dla pieszych giną 24 osoby na milion rocznie. We Francji – 7 osób na milion. Dlaczego? Siedem lat temu wprowadzili bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach. Bezwzględne! Za potrącenie ZAWSZE jest winny kierowca. I co się stało? Kierowcy zaczęli pieszych widzieć.

U nas rozdaje się miliony odblaskowych opasek, które nie są w stanie niczego zmienić. W tym roku na polskich drogach zginie więcej osób niż w ubiegłym roku.


Wzbudziłem w piątek konsternację, że zamiast podziękować za nagrody zepsułem nastrój gali apelem, żeby zrobić z pieszymi to co zrobili Francuzi – dać im prawną ochronę na przejściach. A z kierowcami to co zrobili Słowacy, którzy dziesięć lat temu kilkukrotnie podwyższyli mandaty za łamanie przepisów drogowych. Słowacja odbierała w październiku europejską nagrodę za zmniejszenie ilości wypadków i ofiar o 40 proc. Największa redukcja w Europie. Głównie dzięki temu, że kierowcy zaczęli się bać. Nie śmierci. Ale o swoje portfele.

#

Kiedyś coś tam było.

#polskiedrogi #motoryzacja #wypadki #samochody #polska
Pobierz BaronAlvon_PuciPusia - >(...) Dziś w Polsce na przejściach dla pieszych giną 24 osoby...
źródło: comment_WDMY09Q5YvX4oVsB0HHEgagNb4zJ5flL.jpg
  • 131
@Baron_Al_von_PuciPusia: ten temat to sól w moim oku. Nienawidzę po prostu tego jak prawo bagatelizuje zachowania kierowców. Dzień w dzień wyprzedzanie na pasach za każdym razem kiedy przechodzę, dzień w dzień jazda na czerwonym. I to nie jeden samochód, kilka na raz. Polacy zachowują się jak zwierzęta na drodze. No dzisiaj zaliczyłeś double kill bo mnie dwa razy ztriggerowałeś. Tzn. nie Ty ale prawda o której piszesz. xD
@Baron_Al_von_PuciPusia: kurde, ja serio nie rozumiem dlaczego Polacy uważają siebie za jakieś zwierzęta skoro twierdzą że wprowadzenie przepisów jakie są na zachodzie nie ma tutaj sensu xD

Kto był ten wie, zbliżasz się do przejścia i się auto zatrzymuje, a tutaj Janusz udaje że nie widzi i ciśnie dalej bo się spieszy po wódkę do Żabki zanim wytrzeźwieje xD. No chyba że pojedzie swoim Passatem w kraj daleki i usłyszy że
Dziś w Polsce na przejściach dla pieszych giną 24 osoby na milion rocznie. We Francji – 7 osób na milion. Dlaczego? Siedem lat temu wprowadzili bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach. Bezwzględne! Za potrącenie ZAWSZE jest winny kierowca. I co się stało? Kierowcy zaczęli pieszych widzieć.


@Baron_Al_von_PuciPusia: Niezły manipulator z tego eksperta. Poprzekręcał dane, które gdzieś tam znalazł tak aby wyszło, że bezwzględne pierwszeństwo pieszych jest rozwiązaniem wszystkich problemów xD

A wystarczyło
@Baron_Al_von_PuciPusia: Fakt, porównuje te same rzeczy, mea culpa. Wciąż jest to jednak żadne uzasadnienie dla bezwzględnego pierwszeństwa. Próbowałem przez chwilę szukać statystyk potrąceń dla Francji w polskojęzycznych źródłach ale nic konkretnego nie znajduję. Jaki sens ma przytaczanie całkowitej liczby śmierci pieszych w wypadkach w dyskusji o pierwszeństwie?

Po pierwsze infrastruktura i znormalizowanie ograniczeń tak aby nawet 30 km/h było w miejscach, w których to naprawdę koniecznie, a nie na połowie dróg
Wtedy moja średnia prędkość w mieście spadnie z 35 do 15 kmph.


@aarahon: To co ty jedziesz do pracy wzdłuż przejścia dla pieszych? Czy naprawdę myślisz że jak zwolnisz kilka razy z 50 do 30 to ma to jakiś zauważalny wpływ na czas podróży?
@Baron_Al_von_PuciPusia: O ile popieram zmiany w prawie skutkujące zwiększaniem odpowiedzialności kierowców, zaczynając od skokowego zwiększenia represji za stwarzanie zagrożenia na drodze o tyle przepis który proponujesz jest po prostu niesprawiedliwy - nie jest możliwe żeby wszystkie sytuacje gdzie pieszy został poszkodowany były winą kierującego, to jest bezsensowne przerzucanie odpowiedzialności a priorii na jedną grupę społeczną wyłączając jakąkolwiek odpowiedzialność po drugiej stronie.