Wpis z mikrobloga

DevMirki i DevMirabelki!
Wykop obserwuje już od dobrych 5 lat. Postanowiłem założyć konto i tak sobie myśle:

Siedze w IT 9-10 lat. Trochę startupow i korporacji za sobą. Mnóstwo projektów małych i bardzo dużych.

Co myślicie o serii, w której uczyłbym „biznesu” junior/mid developerow? Z biegiem lat doświadczenia zauważyłem, ze mnóstwo programistów ma ogromne problemy z tym, jak dziala biznes, jak wkładać swoją wartość w przesiębiorstwo nie pisząc bezmyślnie kodu, jak zdobywać podwyżki, negocjować, zrozumieć rynek, by nie zostać z latka klepacza kodu.

Czy kogoś by to interesowało? Jako pierwszy temat widzę: płatności online.

#programowanie #webdev
  • 77
  • Odpowiedz
@NickciN: bo nikt takich ofert nie wrzuca, szkoda czasu i pieniędzy na rekrutacje - ludzie sami przychodzą. W firmie gdzie pracuję dostajesz po prostu zadanie do wykonania (nie ma w sumie limitów czasowych, ludzie ogarniają sobie na spokojnie w domu) i to rezultat jest najbardziej brany pod uwagę.
  • Odpowiedz
@digupherbones: czyli w sumie najlepiej zrobić liste interesujących firm, pójść z CV i zagadać? Szczerze zawsze myślałem, że w IT to tak nie działa. W sensie jak ktoś szuka typu sklep, gastro itd. to najlepiej przynieść osobiście i może odrazu rozmowa będzie. Ale w IT sądziłem, że nikt kimś z ulicy się nie zainteresuje.
  • Odpowiedz
@NickciN: jeśli mówimy o sh, to bardzo często tak to działa (jak jest w dużych korpo - nie wiem, zawsze unikałem raczej). Wiadomo, wysłać maila można, ale też nie ma się co zrażać brakiem odpowiedzi na niego i od razu odpuszczać, bo sam znam wiele przykładów, gdzie mail zainteresowanego zaginoł na zawsze gdzieś na drodze korespondencji wewnętrznej. Wiem, że latanie z CV nie jest ani wygodne, ani szczególnie przyjemne, zwłaszcza
  • Odpowiedz
@digupherbones: A jak zagadywać? Szukać na stronie firmy jakiejś osoby na wyższych stanowiskach?
Przyjmijmy, że mam pare SH i w piątek biorę wolne aby pochodzić z CV. Wchodzę do pierwszego i pewnie we wszystkich na początku jest jakaś recepcja gdzie ktoś siedzi? To mówię "ja w sprawie pracy, czy państwo poszukują kogoś na stanowisko xyz?" lub "Czy jest może Pan X (ten z wyższym stanowiskiem), ponieważ chciałbym się z nim
  • Odpowiedz
@Bulburator: to jeszcze podpytam. Integracja systemów płatności. Ale od strony sklepu internetowego? Czy od strony bramki płatności?

Akurat o aml mam pojęcie i od strony teoretycznej jak i praktycznej. Przynajmniej z mojego doświadczenia robi to żywa osoba a nie ktoś z działu IT.

Jakie masz pomysły na zapobieganie fraudom?
  • Odpowiedz
@kleeb: miałem okazje uczestniczyć po obu stronach. Napiszę jednak o integracji po stronie platformy internetowej, np sklepu.

Niestety, w niejednej firmie można spotkać niekompetentnych managerów/PMow/panów w garniturach, którzy maja przeróżne pomysły nie wiedząc czym nawet jest PCI DSS.

Poza tym, chce tez pisać w kontekście jak „wygrywać” z biznesem. Nie dać się wplątać w maszynkę pustych obietnic, nie popełniać tych samych błędów co inni, np. konwersja waluty, kosztownymi refundami, etc.
  • Odpowiedz
@kleeb: co do fraudow to temat rzeka. Wszystko zależy od oprogramowania, rynku i firmy.

Przyklad: budujesz ruletkę dla firmy liczącej kilka osób. Platformy hazardowe są narażone na ataki fraudow, autorski mechanizm losowania może okazać się nie do końca przetestowany i przynosić straty. Jeżeli, fraud to wyszuka i powie kumplom, to na koniec dnia firma może mieć kilkaset tys złotych w plecy :)
Trzeba wiec zaproponować odpowiednie procedury bezpieczeństwa na początek:
- manualne wypłacanie pieniędzy,
- alerty na podstawie
  • Odpowiedz
@Bulburator: możesz opisać na przykładzie woocommerce? To jedna z popularniejszych platform.

I nadal jestem ciekawy sposobów na fraudy. Na przykładzie sklepu internetowego, niekoniecznie hazardu.
  • Odpowiedz
Pisz jak się wbić w rynek:)


@Mirabelka102: No nie wiem, #!$%@?ć i przyłożyć się do pracy? Wy naprawdę uważacie, że w czasach, gdzie jest po 300 osób na miejsce dostaniecie złotą i unikalną zasade która pozwoli wam na znalezienie pierwszej pracy na luzie i bez problemów? XD XD XD
  • Odpowiedz
@kleeb: jeżeli chodzi o eCommerce i zakładamy, ze firma ma nieograniczony budżet :)

- third party KYC - odrzuci nielegalne karty i podejrzanych użytkowników z duża skutecznością
- monitorowanie dużych zamówień
- zamknięcie endpointow na świat dopuszczając tylko adresy providerow, od których przyjdzie IPN
- skalowanie płatności (np MQ do
  • Odpowiedz
@kleeb: woocommerce niestety się nie bawiłem nigdy. Nie ta technologia w moim przypadku. Poza tym nie chce pisać kolejnego kursu „jak zaintegrować wtyczkę w WP” :)

Mozliwe, ze to co napisze o płatnościach już będziesz znał. Pomoże wiec innym
  • Odpowiedz