Wpis z mikrobloga

@nasygnalach: Dzisiaj oglądając transmisje live z gali @famemmatv zobaczyłem iż jeden z widzów dostał ataku #epilepsja zamieszanie zrobiło się ogromne i dało się odczuć że wielu ludzi nie do końca wiedziało co należy zrobić. Nawet właściciel kanału @thenitrozyniak (do którego nic nie mam i prywatnie bardzo go lubie) mówił że należy coś tej osobie włożyć w usta aby nie przegryzła sobie języka. Otóż prawda jest nie co inna.
Zacznijmy od tego czym jest #padaczka.
Padaczka jest to choroba #neurologiczna polegająca na tym, że chwilowo zostają zaburzone funkcje grupy neuronów (komórek nerwowych) skupionych w określonej części mózgu, czyli w tzw. ognisku padaczkowym, co doprowadza do wystąpienia napadu. Mamy wiele i rodzajów i przyczyn jej powstawania o których każdy może doczytać w internecie i nie bedziemy się w tym poście na ten temat rozwodzić. Omówimy za to jak powinna wyglądać #pierwszapomoc którą możemy udzielić takiej osobie.
Po pierwsze usuwamy wszelkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla chorego a które znajdują sie bardzo blisko niego.

Naszym priorytetem w czasie trwania ataku powinna być #ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami.
Po ataku należy ułożyć #chorego w pozycji bezpiecznej i kontrolować #oddech.

W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort, być przy nim i wspierać go. #atak kosztuje mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu #drgawki pojawiają się przejściowe zaburzenia logicznego myślenia.

Zadzwoń po #pogotowie #ratunkowe, jeśli nie znasz osoby, która doznała w Twojej obecności ataku drgawek być może jest to jego pierwszy epizod i wymaga diagnostyki. Należy wezwać karetkę także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadził do poważnego urazu.

W razie ataku #epilepsji NIE WOLNO:

Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchów. gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.

Wkładać przedmiotów pod głowę, gdyż zmniejsza to drożność dróg oddechowych.

Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.

#ratownictwo #life #zycie #ratownikmedyczny #ratownictwomedyczne #pomoc #rescue #ratownik #osp #med #gala #youtube #famemma #polishgirl #polishboy #polska #warszawa #wroclaw
nasygnalach - @nasygnalach: Dzisiaj oglądając transmisje live z gali @famemmatv zobac...

źródło: comment_ZTwmzco6VWoNDXfjLCNUU3KuthpBW7Rq.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@nasygnalach: rozumiem, że tylko asekurujemy osobę, która ma atak aby sobie krzywdy nie zrobiła i tylko tyle. Nic nie wkładamy do ust ani pod głowę? Dopiero po ataku przystępujemy do udzielenia pomocy?
  • Odpowiedz
@yolow71: nie wiem jaki był jego content wcześniej natomiast w ostatnim czasie udało mi się obejrzeć jego parę transmisji na żywo. I wydawał się całkiem do rzeczy gadajacym typem.
  • Odpowiedz
  • 0
@nasygnalach nie byłem nigdy świadkiem takiego ataku więc jeśli pozwolisz kilka pytań. Czy jest sens unieruchamiać głowę poszkodowanego między swoimi kolanami? Czy osoba z padaczką wali potylicą w podłoże? Jeśli tak to czy nie lepiej podłożyć pod głowę coś miękkiego np plecak niż pozwolić na walenie potylicą np w beton? Jak długo trwa taki atak?
  • Odpowiedz
@snus: unieruchomienie głowy miedzy kolanami jest dość często stosowaną praktyką przez ludzi którzy mają pojęcie jak to zrobić. Nasze kolana pełnią tylko i wyłącznie role stabilizatora dla naszych rąk które chronią głowę. Ręce ukladamy pod potylice pacjenta i tworzymy z nich swoistą miseczke. Pamiętajmy jednak aby nie używać zbyt dużo siły w trakcie stabilizacji bo po prostu możemy doprowadzić do urazu. Pod głowę w trakcie ataku nie podkladamy nic ponieważ uniesienie
  • Odpowiedz
  • 0
@nasygnalach hm nic nie podkładamy pod głowę, ale jak włożymy poszkodowanemu ręce pod głowę to też siłą rzeczy mu ją unosimy. Do tego dochodzi ryzyko połamania palców. Wychodzi na to, że to nie taka prosta sprawa i wymagała by zajęć praktycznych z kimś doświadczonym.
  • Odpowiedz
@snus: palce są na tyle cienkie że podkladając je pod głowę nie doprowadzimy do zablokowania drug oddechowych. W swojej karierze nie spotkalem się jeszcze z tym aby ktoś przez asekuracje głowy doznał jakichkolwiek złamań. Co do szkoleń praktycznych są one bardzo ważne i pozwalają nam sie wiele nauczyć, a dodatkowo po przejściu takiego szkolenia sami czujemy sie pewniejsi. Kiedyś miałem plan nagrywać takie filmy i tłumaczyć ludziom jak należy postępować. Niestety
  • Odpowiedz
@nasygnalach jak postępuje się w przypadku padaczki z utratą świadomości (brak drgawek)?

Wygląda to tak, że osoba podczas ataku po prostu się wyłącza, nic do niej nie dociera, dopiero po czasie przypomina sobie imiona i gdzie jest.

Czy podczas ataku padaczkowego człowiek może zrobić drugiemu krzywdę?
  • Odpowiedz