Wpis z mikrobloga

i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami.
Dla zainteresowanych: do końca września postaram się wrzucać zrzut co dzień. Od października, co tydzień z posumowaniem. Nadchodzi zima. Produkcja pomału powinna lecieć na łeb.

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWh na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.
Wykres z 17.09.2019 - bardzo duże zachmurzenie i deszcz
źródło: comment_y39xnz5M6qNEUicMlzWMEmVzEDhDhnHF.jpg
  • 228
@kwahu666: Zastanawiam się czy jest możliwe zainstalowanie większej ilość takich paneli dodatkowo na działce (jakaś przybudówka czy coś takiego. Jak to wygląda z planem zagospodarowania? Wiadomo że im więcej paneli tym więcej się pewnie produkuję. Nie znam się zupełnie na tym. Jak to jest?
@kwahu666: sam znalazłeś firmę i ci założyli, czy z dofinansowaniem od np. taurona? albo dofinansowanie Wojewódzkich srodków.
jaki jest czas realizacji. i koszt całkowity tej inwestycji? mam dompompę ciepła i chcę w to wejść. Tauron, nie dał dofinansowania bo się skończyło. Przekazali namiary do firmy która robi te systemy. Ale pewnie mają zajob więc sobie poczekam. dlatego pytam czy inwestycja ze swoich czy z dofinansowaniem.
Tak wszyscy pisza ze to takie super - a badzmy szczerzy to jest bajka :). Gdyby nie darmowy magazyn ktory zafundowalo panstwo (co w sumie jest dobre aby rozruszac taka produkcje i moze spowoduje ze technologia bedzie sie lepiej rozwijac) to znacznie mniej osob by to chcialo. Obecnie darmowy magazyn przynosi straty (to nie jak z woda czy towarem ze ta energie sie naprawde przechowuje) - wiec finansowanie tego przez panstwo jest
@Kontestator: A po co? Jak robisz sam dla siebie?


@nikifor: Uprawnienia SEP nic nie daja.
Ale to nie jest tak, ze robisz sam dla siebie. Chociaz powinno byc. Przy skladaniu papierow do energetyki jest rubryczka w ktorej musi sie podpisac osoba z uprawnieniami budowlanymi i chyba tez jest rubryczka dla podpisu elektryka z uprawnieniami.
SEP to jeszcze nie bylby taki problem, ale uprawnienia budowlane to juz duzo wiekszy problem.

@
@frems: ja mam pompę powietrze - woda. Działa jak klimatyzator, o ochładza powietrze zewnętrzne agregatem, czynnik odbiera ciepło, w jednostce wewnętrznej czynnik oddaje ciepło wodzie. Są jeszcze pompy woda - woda, czyli są rury w ziemi. Glikol krąży w rurach w ziemi i wymienia się w agregacie wewnętrznym na ciepło z wodą.
@cecyl: w Niemczech mamy ten sam klimat i u nich sie oplaca a w Polsce nie?


@Neemrod: Nie ma tego samego klimatu. Niemcy sa bardziej na poludnie. Na polnocy Niemiec to pewnie jest gorzej niz w Polsce, ale generalnie, Niemcy beda mialy wiecej slonecznych dni. Sama temp nie ma wiele do rzeczy.
To nad Polska scieraja sie klimaty wschodnie i zachodnie co powoduje duze zachmurzenie.
@Neemrod: Polecam mape Europy.
I przypomniec sobie lekcje geografii i fizyki. 200-300km oznacza inna dlugosc dnia, ale tez te kilkaset km na zachod to inne prady powietrzne i zachmurzenie. Niemcy sa jednak wieksze od PL.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BigArtoo: w Tauronie są 3 pola do zaznaczenia 1. Ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii z UDT, który jak wynika z ustawy może spokojnie dostać każdy inż. Elektryk. 2. Świadectwo kwalifikacji SEP 3. Uprawnienia budowlanew odpowiednim zakresie. I w sumie to wygląda to tak, że wystarczy jedno z tych trzech, bo są kratki do zaznaczenia. Ale nie składałem tego kwitka, więc pewności nie mam.
@Kontestator tak jak piszesz lecz do punktu pierwszego inż. Elektryk nie wystarczy, ponieważ ktoś musi trochę zarobić, UDT w tej chwili egzamin plus certyfikat to jakieś 1200 zł na 5 lat
@atri: coś nie podobają mi się odległości w jakich są podparte panele, góra wg, nmie nie trzyma normy, co może skutkować uszkodzeniem paneli, w jakiej odległosci od brzegu panela są podparte ? Czemu robisz tak blisko gąsiora, chyba że źle widzę ale jest bardzo blisko, to ma kilka wad, obciążenie wiatrowe większe i jeśli byś zakładał odgrom to za małe odległosci separacyjne. Będziesz uziemiał panele ?
Ja nie mogę się doczekać kiedy mi w końcu zainstalują (wczoraj dzwoniłem i prawdopodobnie już w przyszłym tyg) Instalacja 2,2kw z dofinansowaniem wyszła nas 2400zł :)